Čitaj mi

Usvojen Zakon o budzetu za 2007. godinu

Narodna skupština Republike Srbije usvojila je sinoć kojim su predviđeni prihodi u iznosu od 581,8 milijardi dinara, rashodi od 595,5 milijardi i budzetski deficit u iznosu od 13,7 milijardi dinara. Zakon stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku Srbije“, odnosno 1. jula, čime će prestati privremeno finansiranje budzetskih korisnika.

Prema usvojenom zakonu, planirani budzetski rashodi za ovu godinu veći su za 27 odsto od prošlogodišnjih ili za približno 128 milijardi dinara. Budzetski deficit od 13,7 milijardi dinara iznosi 0,6 odsto bruto društvenog proizvoda, dok je u prošloj godini budzet imao suficit od 31,5 milijardi dinara. Sredstva za realizaciju Nacionalnog investicionog plana iznosiće 44,4 milijarde dinara i veća su skoro četiri puta nego prošle godine.

Rashodi za zaposlene planirani su u visini od 152,8 milijardi dinara, od čega je 144,6 milijardi dinara namenjeno za plate budzetskih korisnika koje će u proseku biti veće za 22 odsto. Za sve državne službenike od ove godine osnovica zarada utvrđuje se Zakonom o budzetu i biće jedinstvena za sve državne službenike i nameštenike.

Ministarstvo odbrane dobiće 63,5 milijardi dinara, dok će za Ministarstvo unutrašnjih poslova biti izdvojeno više od 45,5 milijardi dinara. Za potrebe Ministarstva spoljnih poslova planirano je 5,5 milijardi dinara, od čega će za diplomatsko-konzularna predstaništva biti izdvojeno 3,7 milijardi dinara. Za Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, odnosno agrarni budzet, biće izdvojeno približno 26 milijardi dinara. Za potrebe Ministarstva zdravlja iz budzeta će biti izdvojeno 15,6 milijardi dinara, dok su za Ministarstvo prosvete planirani izdaci u iznosu od 58,4 milijarde dinara.

Transferi organizacijama obaveznog socijalnog osiguranja planirani su u iznosu od 147,4 milijarde, pri čemu je Fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje zaposlenih namenjeno 95 milijardi, a Zavodu za zdravstveno osiguranje tri milijarde dinara. Dotacije organizacijama obaveznog socijalnog osiguranja imaju učešće u budzetu od 22,8 odsto i veće su u odnosu na prošlogodišnji budzet za približno sedam milijardi dinara.

Socijalna zaštita iz budzeta finansiraće se sa 61,6 milijardi dinara, pri čemu će najviše, 21,3 milijarde dinara, biti izdvojeno za dečju zaštitu. Dotacije i transferi u strukturi ukupnih izdataka budzeta učestvuju sa 31,5 odsto, odnosno 203,6 milijardi dinara. Istovremeno, planirana su sredstva za otplatu javnog duga (kamata i glavnica) u ukupnom iznosu od 58,6 milijardi dinara.

Za finansiranje rada Narodne skupštine planirano je ukupno 3,6 milijardi dinara, a troškovi predsednika Republike i njegovih službi iznosiće 170,3 miliona dinara. Za potrebe Vlade poreski obveznici izdvojiće približno 5,5 milijardi dinara. Troškovi pravosudnih organa planirani su u iznosu od 21 milijarde dinara, pri čemu će Tužilaštvo za ratne zločine dobiti 72 miliona dinara. Za nove institucije koje su uvedene Ustavom, kao što je zaštitnik građana, planirano je 25 miliona dinara, a za državnu revizorsku instituciju blizu 10 miliona dinara.

Za subvencije u privredi, poljoprivredi, železnici, turizmu i kulturi predviđeno je 35,5 milijardi dinara, od čega subvencije za poljoprivredu iznose 14,6 milijardi dinara, železnicu 10,6 milijardi i privredu 3,2 milijarde dinara. Transferi ostalim nivoima vlasti – Autonomnoj pokrajini Vojvodini i lokalnoj samoupravi iznose 56 milijardi dinara. Nastavak sednice, na kojoj bi trebalo da se razmotre amandmani na prateće poreske zakone, najavljen je za utorak, 26. jun, u 10 časova.

Slične teme

Vujovic: Serbia Aligning Fiscal Policy To EU Standards Expeditiously

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE