Vlada usvojila tri zakona iz oblasti finansija
Ministar finansija Mlađan Dinkić naveo je da je Vlada danas usvojila tri zakona iz oblasti finansija, i to Predlog zakona o carinskoj tarifi, Predlog zakona o izmenama i dopunama Carinskog zakona i Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o republičkim administrativnim taksama.
On je istakao da se zakonom o carinskoj tarifi menjaju carinske stope koje se usklađuju sa novim standardom EU, takozvanim standardom HSC1000/2002, čime se stiču uslovi da otpočnemo pregovore o stabilizaciji i pridruživanju sa EU.
Broj tarifnih pozicija povećava se sa 8543 na 10268, što znači da se robe grupišu u veći broj tarifnih stavova i na taj način se adekvatnije tretira njihov uvoz, rekao je Dinkić i dodao da se ovim dokumentom povećava carinska stopa za 175 proizvoda, dok će za 162 biti smanjena.
Proizvodi kod kojih su stope bile smanjene nakon usvajanja Akcionog plana harmonizacije ekonomskog sistema sa Crnom Gorom biće povećane, dok će carinske stope nekih sirovina koje su nepotrebno bile povećane biti smanjene, objasnio je ministar.
On je napomenuo da će carinske stope biti povećane za 175 proizvoda kod kojih je uvoz u prošloj godini učestvovao sa oko 700 miliona dolara i dodao da su to uglavnom proizvodi široke potrošnje.
Carinska stopa za brašno biće povećana sa 5 na 20 odsto u cilju zaštite domaćih mlinsko-pekarskih industrija, ukazao je Dinkić i naglasio da će takođe biti povećane stope za neke vrste voća i povrća koje se proizvode kod nas, dok će u dogovoru sa EU biti snižena stopa za agrume.
Ministar je naveo da će stope biti povećane i kod nekih industrijskih proizvoda, kao što su automobilske gume, i to sa 10 na 20 odsto, kao i kod proizvoda drvne industrije.
Govoreći o efektima promene carinskih stopa, on je objasnio da prosečna stopa sada iznosi 8,8 odsto, dok će ovim promenama ona biti snižena na 8,71 odsto, što predstavlja minimalno sniženje od 0,09 odsto.
Ponderisana carinska stopa će i nakon promene iznositi kao i sada 6,3 odsto, rekao je Dinkić i napomenuo da posle usvajanja nove carinske tarife imamo startne pozicije za pregovore sa EU i Svetskom trgovinskom organizacijom (STO), jer će jedna od ključnih stvari u pregovorima biti davanje koncesija, odnosno dalje snižavanje carina za određene grupe proizvoda u određenom periodu.
Objašnjavajući izmene i dopune Carinskog zakona, ministar je naglasio da će one omogućiti da građani koji žive u inostranstvu bez plaćanja carine uvezu predmete za domaćinstvo, izuzev motornih vozila, dok će invalidima određene kategorije biti omogućeno da uvezu motorna vozila. Ovim dokumentom definisano je i to kako se stiče zvanje carinskog agenta, a omogućava se i otvaranje „duty-free“ prodavnica na aerodromima, dodao je on.
Prema njegovim rečima, pomenutim zakonom Vladi se daju ovlašćenja da može da povećava, odnosno smanjuje carinske stope maksimalno do 50 odsto.
Na ovaj način bićemo mnogo fleksibilniji jer će u pregovorima sa EU i STO doći do potrebe da se neke stope koriguju, a to neće morati svaki put da prođe proceduru u parlamentu, naveo je Dinkić.
On je ocenio da je realno da naše carinske stope više neće moći da se povećavaju, već samo da se snižavaju, imajući u vidu da mi imamo bescarinski izvoz u zemlje EU.
Tokom pregovora sa EU i STO moraćemo da snižavamo stope da bi u trenutku kada uđemo u EU one iznosile 0 odsto, ukazao je ministar.
Predlogom zakona o izmenama i dopunama Zakona o republičkim administrativnim taksama uvedena je novina da se kod sticanja državljanstva ne mora ići u konzulat da se plati ova taksa, već se svi podaci, kako bi se proces ubrzao, mogu dostaviti pisanim putem.
Uredbom o korišćenju podsticajnih sredstava za uvođenje i sertifikaciju bezbednosti hrane u 2005. godini, koja je takođe usvojena na današnjoj sednici na predlog Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Vlada je predvidela da će svim proizvođačima koji uvode standarde za unapređenje kvaliteta odobriti do 800.000 dinara, pri čemu je za ovu namenu izdvojeno ukupno 200 miliona dinara.
Dinkić je svim proizvođačima uputio poziv da što pre uvedu ove standarde i precizirao da će od 1. juna sledeće godine oni biti obavezni za one koji izvoze meso, voće i povrće u EU.
Takođe, Vlada je danas donela odluku da dodeli jednokratnu pomoć od 120 miliona dinara za petnaest hiljada ljudi u Kragujevcu kojima je ugrožen životni standard, kao i odluku da iz budzetskog Fonda za Kosovo i Metohiju obezbedi 10 miliona dinara na ime pribavljanja stanova za interno raseljena lica u Kosovskoj Mitrovici.
Prema njegovim rečima, ministar za kapitalne investicije Velimir Ilić obavestio je Vladu o tome da u ponedeljak počinje izgradnja kuća i neophodne infrastrukture u Jaši Tomiću.
Ministar finansija je istakao da gorivo ne može da poskupi u subotu, 28. maja, s obzirom na to da tek tada stupa na snagu Uredba o formiranju cena derivata nafte.
Ova uredba predviđa da nakon sticanja uslova za povećanje cene goriva Ministarstvo rudarstva i energetike traži saglasnost od ministarstava finansija i trgovine za promenu cene, objasnio je on.
Ministarstvo finansija sačekaće završetak rasprave u Skupštini Srbije, koja počinje u ponedeljak 30. maja, na kojoj je jedna od tačaka dnevog reda i izmena Zakona o akcizama kojom se predviđa snižavanje akciza na naftne derivate, dodao je Dinkić.