Usvojen budzet za 2019. godinu i set reformskih zakona
Narodna skupština Republike Srbije usvojila je danas velikom većinom glasova poslanika Zakon o budzetu za 2019. godinu, kao i set reformskih zakona.
Budzetom su predviđeni ukupni prihodi od 1.246,2 milijarde dinara i rashodi u visini od 1.269,1 milijardu dinara, što daje predviđeni deficit od 22,9 milijardi dinara, odnosno 0,4 odsto BDP-a.
Obrazlažući predlog budzeta, ministar finansija Siniša Mali je istakao da su glavne karakteristike porast životnog standarda građana, rasterećenje privrede kroz smanjenje poreskog opterećenja na rad i novi investicioni ciklus koji obuhvata veća izdvajanja za javna ulaganja.
„Budzet za 2019. godinu je pre svega uravnotežen, a glavna karakteristika je njegov socijalni aspekt“, rekao je Mali.
Reformski zakoni, uz budzet, koji brine o građanima Srbije, doprineće povećanju investicionih aktivnosti i smanjenju nezaposlenosti, naveo je tada ministar.
„Budzetom su predviđeni ukupni prihodi od 1.246,2 milijarde dinara i rashodi u visini od 1.269,1 milijardu dinara, što daje predviđeni deficit od 22,9 milijardi dinara, odnosno 0,4 odsto BDP-a“, rekao je Mali.
On je naglasio da zahvaljujući povoljnim kretanjima u realnom sektoru i zakonskim rešenjima, a koja treba dodatno da rasterete privredu, kao i rastu stranih direktnih investicija, očekujemo prelivanje njihovih pozitivnih efekata na tržište rada.
„Projektovan je realni rast BDP-a od 3,5 odsto i prosečna inflacija 2,3 odsto“, dodao je Mali.
On je napomenuo da je budzet za narednu godinu rezultat i nastavak reformskih procesa zapocetih 2014. godine, koji su, kako je istakao, rezultirali sjajnom 2018. godinom u kojoj su ostvareni izuzetni rezultati u ekonomiji, pri čemu je u periodu januar-septembar zabeležen privredni rast od 4,5 odsto, a stopa nezaposlenosti u trećem kvartalu smanjena na 11,3 odsto.
Dodao je da okosnicu budzetske i fiskalne politike u narednoj godini čine mere rasterećenja privrede, kroz podsticaj rastu i zapošljavanju, i napuštanje takozvanih kriznih mera koje su bile na snazi u okviru programa fiskalne konsolidacije.
Mali je tom prilikom najavio povećanje plata u Srbiji u javnom sektoru između sedam i 12 odsto, a za plate se u budzetu nalazi 294,4 milijarde dinara, što je za oko 33 milijarde dinara više nego u 2018. godini.
Ulaganja za kapitalne investicije će biti 220 milijardi dinara, što je za 43 milijardi dinara više nego 2018. godine.