Siniša Mali: Novca za penzije ima dovoljno u budzetu, u narednim godinama biće sve veće
Datum ukidanja Zakona o privremenom uređivanju načina isplate penzija u Srbiji biće saopšten u sredu, nakon završetka razgovora delegacije Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) sa ministrom finansija Sinišom Malim, a uvećan iznos na svojim računima penzioneri će videti u decembru ili januaru sledeće godine.
Ministar finansija kaže za Tanjug da novca za penzije ima dovoljno u budzetu, da će one u narednim godinama biti sve veće, a sa MMF-om će se u ponedeljak razgovarati i o povećanju plata zaposlenih u javnom sektoru, reformi javnih preduzeća, smanjenju parafiskalnih nameta, brojnih poreza i doprinosa koji opterećuju privrednike, ali i mogućnostima za umanjenje akciza na gorivo.
„Novaca za penzije ima u budzetu“, jasan je Mali i precizira da je samo stvar dogovora sa MMF-om kada će početi isplata uvećanih penzija i da bi to moglo da bude, „ili u novembru, da bi se prva penzija ‘videla’ u decembru, ili u decembru, da bi se prva penzija ‘videla’ u januaru“.
Penzioneri su podneli najveći teret reformi, kaže ministar i poručuje da su „teška vremena iza nas“, te da će odluka o ukidanju Zakona o umanjenju penzija najviše značiti starijim građanima koji imaju najniže penzije, 25 i 30 hiljada dinara.
„Nijedan penzioner u Srbiji neće imati manju penziju nego što je imao 2014. godine, a svi penzioneri će imati između 8,4 i 13 odsto veću penziju u odnosu na period od pre četiri godine“, kaže ministar.
Govoreći o predstojećim sastancima sa delegacjom MMF-a, koja će boraviti u Beogradu od 11. do 13. juna, kaže da očekuje nastavak aranžmana sa tom međunarodnom institucijom i podseća da brojke pokazuju da je naša „pregovaračka pozicija“ čvrsta.
To ilustruje podacima da je u prvih pet meseci ove godine ukupan suficit u budzetu 2,2 milijarde dinara, a da je ranije bio planiran deficit od skoro 37 milijardi.
„Dakle, mnogo je bolje stanje u budzetu. Želim da sa MMF-om nastavimo saradnju i pregovaramo o novom aranžmanu do 2021. godine kako bi sve one rezultate koje je Vlada ostvarila u prethodnom periodu, a na osnovu teških i hrabrih odluka iz 2014. godine sačuvali, ekonomiju dodatno unapredili kako bi u budućnosti bila još stabilnija i jača“, objašnjava Mali.
Najveći izazov kao novom ministru finansija biće mu, kaže, da Srbija, pored održanja fiskalne stabilnosti, zadrži pozitivnu stopu rasta BDP-a koja, podseća, u prva tri meseca ove godine iznosi 4,6 procenata više u odnosu na prošlu godinu.
U razgovoru sa predstavnicima MMF-a pokušaće da pronađe i nove modele za dalji rast ekonomije kako bi se poboljšalo poslovanje privrede i građana:
„Razmišljamo o smanjenju nekih poreza, doprinosa, parafisklanih nameta, koji trenutno postoje u privredi Srbije, a možda i akciza o kojima se priča ovih dana“, rekao je Mali.
Foto: Rade Prelić, Tanjug