Čitaj mi

Rejting agencija Moody’s povećala rejting Republike Srbije

Agencija za ocenu kreditnog rejtinga Moody’s povećala je kreditni rejting Republike Srbije sa „B1“ na „Ba3“ uz stabilne izglede za dalje unapređenje kreditnog rejtinga.

Osnovni razlozi poboljšanja kreditnog rejtinga Republike Srbije su uspešno sprovođenje programa fiskalne konsolidacije što je omogućilo smanjenje 

učešća javnog duga u BDP i sprovođenje strukturnih reformi koje su povećale sposobnost srpske privrede da odgovori na šokove i ubrzale ekonomski rast.

Agencija navodi da su se pozitivni fiskalni trendovi odrazili na deficit opšte države koji je u 2016. godini iznosio 1,4% BDP, daleko ispod cilja od 4% BDP, kako je prvobitno planirano Zakonom o budzetu za 2016. godinu. Republika Srbija je zabeležila realan privredni rast od 2,8% u 2016. godini, što predstavlja najvišu stopu rasta u proteklih 

osam godina. Prema očekivanju rejting agencije Moody’s, pozitivni trendovi nastaviće se i u 2017. i 2018. godini, kada se očekuju realne stope privrednog rasta od 3,0% i 3,3% respektivno.

Ova rejting agencija ističe uspešnu fiskalnu konsolidaciju kao jedan od glavnih faktora koji su uticali na poboljšanje kreditnog rejtinga. Po prvi put od 2005. godine ostvaren je budzetski suficit, smanjen višegodišnji pritisak na rast racia javni dug -BDP koji je na kraju 2016. godine iznosio 74,0% BDP. Na bolje izvršenje budzeta uticao je i rast u naplati prihoda. Učešće prihoda opšte države u BDP u 2016. godini poraslo je na 44%, što predstavlja najviši nivo od 2007. godine i ujedno je iznad proseka grupe zemalja sa istim kreditnim rejtingom.

Jaka privrženost Vlade Republike Srbije daljem sprovođenju reformi, rast izvoza, uspešno održavanje cenovne i finansijske stabilnosti od strane Narodne banke Srbije i otvaranje novih poglavlja u pregovorima sa Evropskom unijom bili su takođe bitni činioci u donošenju pozitivne odluke rejting agencije Moody’s u vezi sa unapređenjem kreditnog rejtinga Republike Srbije.

Slične teme

Vujovic: Serbia Aligning Fiscal Policy To EU Standards Expeditiously

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE