Rebalansom budzeta predviđen suficit od 32 milijarde dinara
Ministar finansija Mlađan Dinkić izjavio je da je Vlada Srbije na današnjoj sednici utvrdila Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o budzetu Republike Srbije za 2005. godinu, odnosno utvrdila rebalans budzeta kojim je predviđen budzetski suficit od 32 milijarde dinara.
Predstavnici Vlade Srbije su na konferenciji za novinare, održanoj posle sednice Vlade, izrazili saučešće porodicama poginulih u napadima na London i najoštrije osudili terorističke akte koji su pogodili glavni grad Velike Britanije.
Predlog zakona kojim se utvrđuje rebalans budzeta upućen je Skupštini Srbije na razmatranje po hitnom postupku, ukazao je Dinkić i dodao da je Skupštini takođe upućen Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o budzetskom sistemu.
Dinkić je izrazio očekivanje da će tokom jula biti zakazana sednica na kojoj će biti razmatrana ova dva predloga. Prema njegovim rečima, Vlada je usvojila i novi predlog zakona o deviznom poslovanju, čijim će usvajanjem biti omogućeno održavanje konvertibilnosti dinara.
Ministar finansija je naglasio da su usvojene i odgovarajuće uredbe koje su u skladu sa dogovorom koji je postignut ranije sa predstavnicima sindikata, a kojima se za tri odsto povećavaju plate za mesec jun u zdravstvu, obrazovanju, ustanovama kulture i socijalne zaštite i državnoj upravi.
Planom budzeta za 2005. godinu ukupni prihodi bili su utvrđeni na nivou od 396 milijardi dinara, a ukupni rashodi na nivou od 416,6 milijardi dinara, dok je ukupni deficit bio planiran na nivou od 20,5 milijardi dinara, objasnio je Dinkić.
S obzirom na to da je od 1. januara uveden PDV, kao i zbog potrebe da se izvrši dodatno fiskalno prilagođavanje, odnosno smanji javna potrošnja radi dodatnog smanjenja spoljnotrgovinskog deficita, utvrđen je predlog rebalansa budzeta koji je danas usvojen na sednici Vlade, dodao je ministar.
Ovim predlogom, kako je objasnio, ukupni prihodi u budzetu Republike Srbije za 2005. godinu koriguju se na nivo od 433 milijarde dinara, rashodi se koriguju na 401 milijardu dinara, tako da ostaje 32 milijarde dinara suficita u budzetu.
Dinkić je istakao da je u Zakon o budzetskom sistemu uneto rešenje kojim se naše budzetsko knjigovodstvo usaglašava sa knjigovodstvom razvijenih zemalja, odnosno zemalja Evropske unije.
Prema njegovim rečima, ovim izmenama otplata javnog duga ne tretira se kao rashod u budzetu, a takođe nabavka finansijske imovine, odnosno različiti krediti koji se odobravaju za prioritetne potrebe, ne ulaze u rashod budzeta.
Dinkić je rekao da će, prema predlogu rebalansa budzeta, 32 milijarde dinara suficita biti raspoređene tako što je 5,5 milijardi dinara namenjeno za osnivački kapital i sredstva za kreditiranje prioritetnih potreba, kao što su Agencija za osiguranje i finansiranje izvoza, subvencionisanje stambenih kredita, mikrokredite za nezaposlene, Garancijski fond i Fond za podsticanje razvoja u Kragujevcu, Boru i Vranju, a 23,5 milijardi dinara biće potrošeno na otplatu glavnice javnog duga, pri čemu je glavnica spoljnog duga 1,5 milijardi dinara, a unutrašnjeg 22 milijarde dinara.
Ministar finansija je napomenuo da će u sledeću godinu biti preneto 3,2 milijarde dinara, koliko bi faktički iznosio budzetski suficit prema staroj metodologiji knjiženja, koja će biti izmenjena usvajanjem predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o budzetskom sistemu.
Dinkić je zaključio da je budzetski suficit od velike važnosti za državu, s obzirom na to da će na taj način biti moguće smanjivati državni dug i otkloniti svaku opasnost od ulaska države u dužničku krizu.