Ravnoteža štednje i podsticaja – osnov privrednog rasta i borbe protiv krize: Prepolovili smo budzetski deficit
„Vlada Srbije usvojila je danas predlog Zakona o budzetu za 2013. godinu sa planiranim ukupnim deficitom budzeta od 3,6 odsto BDP-a, odnosno ukupnim deficitom Republike od 3,3 odsto BDP-a, što znači da će minus u državnoj kasi u narednoj godini biti prepolovljen. Budzet je prvi put posle 6 godina donet na vreme, razvojno je orijentisan, a poslanici će imati dovoljno vremena da prouče ovaj najvažniji državni dokument“, izjavio je ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić nakon današnje sednice Vlade Srbije.
„Ovaj budzet predstavlja jedan balans između štednje i podsticaja. Pokušali smo prepolovimo deficit, ali da s druge strane zaštitimo najugroženije slojeve stanovništva i da obezbedimo podsticaje za razvoj, pre svega poljoprivrede, privrede i infrastrukture“, izjavio je ministar Dinkić i zahvalio se svim ministrima u Vladi Srbije koji su mu dali podršku da se budzet usvoji na vreme.
On je naglasio da je prvi cilj budzeta za 2013. godinu da se budzetski deficit prepolovi.
„Ja ne verujem da će i jedna zemlja u Evropi imati ove godine tako radikalno napravljen budzet koji će prepoloviti budzetski deficit. Mi smo povećali rashode za svega 4,4 odsto u nominalnom iznosu, a oni će realno biti niži za 5,2 odsto. Smanjili smo rashode na subvencijama, pre svega za neperspektivnu ekonomiju. Samo budzet Ministarstva finansija i privrede biće manji za 6 milijardi dinara u odnosu na ovu godinu“, objasnio je Dinkić.
„Sa budzetom za 2013. godinu u Skupštini će se naći i Predlog zakona o ograničavanju rokova plaćanja“, najavio je ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić.
„Tim zakonom, uvedena je obaveza da država sve svoje obaveze mora da izmiri najkasnije u roku od 45 dana, od potpisivanja nekog ugovora, a za privredu taj rok će biti 60 dana“, precizirao je Dinkić i istakao da je to prvi put da će država imati kraći rok od privrede za izmirivanje svojih obaveza.
Dinkić je poručio da su budzetom za narednu godinu predviđeni određeni članovi kojim će se obezbediti da se više ne akumuliraju dugovi države prema privredi, EPS-u i komunalnim preduzećima.
Dinkić je ocenio da je sramota da država, za te vrste usluga duguje, a da od građana očekuje da redovno izmiruju svoje obaveze.
„Ovaj budzet je, istovremeno, signal administraciji da višse nema šale, a privredi da više nema neozbiljnosti“, rekao je Dinkić dodajući da vlada ima nameru da uvede kompletnu finansijsku disciplinu. Ministar je dodao da će biti uvedena lična odgovornost ministara i direktora javnih preduzeća, koji će za nepoštovanje rokova plaćanja biti kažnjeni sa 100.000 dinara mesečno, a druga sankcija će biti zatezna kamata.
Dinkić je kazao da će Vojvodina imati 7,05 odsto ukupnih prihoda srpskog budzeta.
“To je zagarantovano zakonom o budzetskom sistemu”, rekao je Dinkić na konferenciji za novinare u Vladi Srbije, dodajući da nije tačna izjava pokrajinskog premijera Bojana Pajtića da prilikom donošeenja budzeta nisu konsultovane pokrajinske vlasti.
„Nije umesno govoriti da ih nismo konsultovali, bili smo tamo pre dve nedelje i razgovarali“, rekao je ministar.
Ministar finansije se osvrnuo i na tri javna preduzeća, JAT, Galeniku i Srbijagas, koja, kako je ocenio, rade na neodrživ način.
„Nemamo nameru da nastavimo da podržavamo takav način rada. JAT želimo da restrukturiramo tako što ćemo osnovati novi JAT, koji bi kupio novu flotu aktiviranjem ugovora sa Erbasom i davanjem garancija države za kupovinu novih 12 aviona, a drugo preduzeće je Galenika, koja je žrtva lošeg upravljanja, ali i ovog maćehinskog odnosa fonda zdravstva prema farmaceutskim kompanijama. Što se tiče Srbijagasa, nemamo nameru da u narednom i narednim budzetima odvajamo sredstva za garancije za uzimanje kredita za likvidnost za tekuće održavanje preduzeća. Gas je berzanska roba, zna se koja je cena i zna se ko to može da plati i ko to ne može da plati. Onaj ko ne može da plati treba da dobije subvenciju, a onaj ko može da plati nema razloga da iskorišćava državu i javni dug“, rekao je Dinkić. On je objasnio da je u prethodne četiri godine Srbijagas zbog nerealnih cena naakumuliralo gubitke u iznosu od 800 miliona evra što će, kako je ocenio ministar, ako se ne reši, jednog dana preći u javni dug države.
Predlog Zakona o budzetu za 2013. godinu predviđa planirani budzetski deficit je 132,3 milijarde dinara, a ukupan deficit Republike je 121,9 milijardi dinara. Prihodi na nivou cele države iznose 1,685,2, a rashodi 1.817,5 milijardi dinara.
Konsolidovani budzet koji pored republičkog budzeta uključuje i budzet pokrajine, opštinske budzete, budzet Puteva Srbije i organizacija obaveznog socijanog osiguranja u deficitu je od 132,3 milijardi dinara, što je 3,6 odsto BDP – a.
Dinkić je najavio da će Misija Međunarodnog monetarnog fonda doći u Beograd do 10. novembra kada će biti započeti razgovori o novom aranžmanu sa Srbijom i ocenio da je MMF zadovoljan budzetom Srbije za narednu godinu.