Predstavljeni najnoviji predlozi i izmene zakona iz oblasti finansija
Pomoćnici ministra finansija Goran Anđelić i Nataša Kovačević predstavili su danas najvažnije predloge zakona iz oblasti finansija, koje je Vlada usvojila prošle nedelje, i to
Kovačević je objasnila da su razlozi za donošenje Zakona o izmenama i dopunama Zakona o PDV-u dalje usaglašavanje sistema oporezivanja potrošnje Republike Srbije sa standardima EU, smanjenje fiskalnog opterećenja za pojedina dobra i usluge, kao i dalje smanjivanje obima sive ekonomije.
Jedna od najznačajnijih izmena u Zakonu o PDV-u je, kako je Kovačević navela, proširivanje liste dobara i usluga čiji se promet oporezuje po posebnoj stopi PDV od 8%, a na kojoj se, između ostalog nalaze, novoizgrađeni stanovi ako se koriste u stamnene potrebe, smrznuto voće, povrće, meso i riba, žitarice, svi lekovi, uključujući i lekove za upotrebu u veterini, kao i usluge koje se naplaćuju putem ulaznica za bioskope i pozorišne predstave, sajmove, koncerte, ako već nisu oslobođeni prema Zakonu o PDV-u.
Kovačević je navela se uvodi i proširivanje poreskih oslobođenja sa pravom na odbitak prethodnog poreza, tzv. nulta stopa za otpremanje dobara u slobodne carinske prodavnice otvorene na vazduhoplovnim pristaništima za međunarodni saobraćaj, kao i za isporuku dobara iz slobodnih carinskih prodavnica.
Takođe, proširuju se poreska oslobođenja kod uvoza dobara koja se uvoze na osnovu ugovora o donaciji, kod dobara koja se unose u slobodne carinske prodavnice, kao i za pomagala za invalide, osim motornih vozila.
Što se tiče izmena Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji, Kovačević je objasnila da se one sastoje od preciziranja određenih normi koje su izazvale nedoumice tokom primene ovog zakona, kao i stvaranje uslova za efikasniju redovnu i prinudnu naplatu.
Pomoćnik ministra finansija Goran Anđelić istakao je da se zakonom o carinskoj tarifi menjaju carinske stope koje se usklađuju sa novim standardom EU, takozvanim standardom HS 2000/2002.
On je napomenuo da će carinske stope biti povećane za 175 proizvoda kod kojih je uvoz u prošloj godini učestvovao sa oko 700 miliona dolara i dodao da su to uglavnom proizvodi široke potrošnje.
Anđelić je objasnio da povećanje stopa carine ima za cilj zaštitu strateških grana privrede koje imaju komparativne prednosti i za koje se očekuju direktne investicije, a to su poljoprivreda, industrija kože, nameštaja, električnih aparata za domaćinstvo i dr.
On je, takođe, dodao da su za 164 proizvoda snižene stope carine i to za proizvode koji predstavljaju značajne sirovine, odnosno poluproizvode koji se ne proizvode u zemlji, kao i za inpute u crnoj metalurgiji, obojeni metal, aluminijum, i dr.
Objašnjavajući izmene i dopune Carinskog zakona, Anđelić je naglasio da će one omogućiti da građani koji žive u inostranstvu bez plaćanja carine uvezu predmete za domaćinstvo, izuzev motornih vozila, dok će invalidima određene kategorije biti omogućeno da uvezu motorna vozila. Ovim dokumentom definisano je i to kako se stiče zvanje carinskog agenta, a omogućava se i otvaranje „duty-free“ prodavnica na aerodromima.
Prema njegovim rečima, pomenutim zakonom Vladi se daju ovlašćenja da može da povećava, odnosno smanjuje carinske stope maksimalno do 50 odsto.
Anđelić je rekao da je Ministarstvo finansija uputilo u proceduru Vlade Republike Srbije i Nacrt zakona o preuzimanju akcionarskih društava, kojim se predlaže brisanje aktuelnih odredbi i preuzimanja iz Zakona o tržištu hartija od vrednosti.