Čitaj mi

Potpisan Multilateralni ugovor za primenu mera koje se u cilju sprečavanja erozije poreske osnovice i premeštanja dobiti odnose na poreske ugovore

U prisustvu visokih zvaničnika Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) u Parizu je 7. juna u potpisan „Multilateralni ugovor za primenu mera koje se u cilju sprečavanja erozije poreske osnovice i premeštanja dobiti odnose na poreske ugovoreˮ (ugovore o izbegavanju dvostrukog oporezivanja/UOIDO).

U ime Republike Srbije, Multilateralni ugovor je potpisao Rajko Ristić, ambasador Republike Srbije u Francuskoj.

Potpisivanju je prisustvovalo i više od 76 

predstavnika država i jurisdikcija koje, u formalnom smislu, nisu države (npr. Gernzi – Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije i Severne Irske, Ostrvo Men – Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije i Severne Irske, Džersi – Ujedinjeno Kraljevstvo Velike Britanije i Severne Irske).

Pored obavezujućih rešenja sadržanih u Multilateralnom ugovoru, države potpisnice su imale i mogućnost stavljanja rezervi na određene članove Multilateralnog ugovora, što je Republika Srbija i učinila.

S tim u vezi, ukazujemo da je izrada Multilateralnog ugovora u skladu sa OECD/G20 BEPS akcionim planom (Base Erosion and Rrofit Shifting), čijim donošenjem i usvajanjem se uvode nova pravila u materiji međunarodnog oporezivanja. Navedeno se odnosi na sprečavanje poreskog planiranja koje iskorišćava praznine i neusaglašenost poreskih propisa, za umanjenje poreske osnovice ili „veštačkoˮ premeštanje (selidbu) dobiti u zemlje sa niskom ili nepostojećom poreskom jurisdikcijom – u kojima se ekonomska aktivnost uopšte ne odvija ili se, odvija u malom obimu.

Plan predstavlja najznačajniju promenu u materiji prekograničnog oporezivanja u poslednjih nekoliko decenija i s pravom izaziva pažnju svih aktera u tom procesu. Plan podrazumeva koordiniranu međunarodnu saradnju u borbi protiv zloupotrebe UOIDO, što je od izuzetne važnosti za zauzimanje jedinstvenih stavova na međunarodnom planu kada je u pitanju oporezivanje poslovnih transakcija u inostranstvu.

Svim zainteresovanim zemljama preporučeno je da, u cilju sprečavanja poreske evazije, u svoje nacionalno poresko zakonodavstvo ugrade rešenja iz BEPS akcionog plana

Imajući u vidu sve navedeno, u zavisnosti od rezervi i obaveštenja koje je u odnosu na odredbe Multilateralnog ugovora (u vezi sa odredbama Obuhvaćenog poreskog ugovora/UOIDO) stavila druga država ugovornica, 

kao i u konsultacijama sa nadležnim organima drugih država ugovornica, menjaće se i odgovarajuće odredbe konkretnih Obuhvaćenih poreskih ugovora/UOIDO.

Slične teme

Vujovic: Serbia Aligning Fiscal Policy To EU Standards Expeditiously

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE