Potpisan finansijski Ugovor za razvoj rečne transportne infrastrukture
Ministar finansija u Vladi Republike Srbije Siniša Mali i direktor za Sloveniju, Hrvatsku i Zapadni Balkan u Evropskoj investicionoj banci Mateo Rivelini potpisali su danas finansijski Ugovor za razvoj rečne transportne infrastrukture između Vlade Srbije i Evropske investicione banke (EIB).
Srbiji je odobren zajam u iznosu od 100 miliona evra za finansiranje razvoja rečne transportne infrastrukture.
„Ovo je samo jedan u nizu ugovora sa Evropskom investicionom bankom, koja pomaže Srbiji da unapredi svoju infrastrukturu“, istakao je ministar i dodao da je ukupna procenjena vrednost projekta 204,35 miliona evra.
Od tog iznosa, 100 miliona evra obezbeđuje Evropska investiciona banka, dok će ostatak biti obezbeđen kroz sufinansiranje iz bespovratnih sredstava EU i iz budzetskih sredstava Republike Srbije.
„Sklapanje ovog Ugovora je u potpunosti u skladu sa razvojnom orijentacijom budzeta za 2019. godinu, koji predviđa rekordna izdvajanja za kapitalne projekte“, rekao je Mali.
On je istakao da su luke, plovni putevi i inteligentni saobraćajni sistemi (ITS), kao i razvoj kopnene infrastrukture za Srbiju od izuzetnog značaja.
Iz sredstava zajma prvenstveno će se raditi na osposobljavanju plovnog puta kroz Srbiju, kaže ministar.
„To podrazumeva vađenje potonule nemačke flote iz Drugog svetskog rata iz Dunava kod Prahova. Značajno je napomenuti da je plovni put ujedno i najjeftiniji način prevoza robe, što će se u budućnosti svakako odraziti na atraktivnost naše zemlje za investicije i sveukupni razvoj ekonomije“, navodi Mali.
Ministar kaže da će zahvaljujući zajmu biti finansiran i dalji razvoj Luke Smederevo, a da su predviđeni radovi na Đerdapu 1 i 2. Predviđa se uređenje kritičnih sektora na Savi i Dunavu, rekao je ministar finansija.
Mali kaže da sve to, uz izgradnju autoputeva i mostova daje novi zamajac našoj privredi, a da su nam sada otvorena vrata i ka uređenju obala i rečnih puteva. On ističe da ova investicija značajno utiče na konkurentnost domaće privrede.
„Novi, kraći i bolji putevi, bilo da su vodni ili kopneni, doprineće da roba koja se proizvodi u Srbiji, lakše, brže i jeftinije stiže do kupaca u Evropi, što će dodatno uticati na konkurentnost domaće privrede“, zaključio je Mali.
Potpredsednica Vlade i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, prof. dr Zorana Mihajlović, koja je prisustvovala potpisivanju, rekla je da će Vlada Srbije uz podršku Evropske investicione banke (EIB) i Evropske unije u narednih pet godina uložiti ukupno više od 200 miliona evra u razvoj rečne transportne infrastrukture.
“Srbija nikad nije investirala više u vodni saobraćaj, a reč je i o jednom od najvećih investicionih ulaganja u Dunav u poslednjih 15 godina u Evropi”, rekla je Mihajlovićeva povodom potpisivanja ugovora.
Potpredsednik EIB-a Dario Skanapjeko rekao je povodom potpisivanja ovog ugovora da EIB, kao banka Evropske unije, investira u region Zapadnog Balkana već više od 40 godina, donoseći znanje, finansijske instrumente i posvećenost rešavanju dugoročnih potreba u oblasti kritične infrastrukture.
“Zajam koji je danas potpisan predstavlja još jedan primer plodne saradnje sa Republikom Srbijom. Verujem da će ovaj projekat doneti ekonomsku korist Srbiji i njenim građanima i postaviti temelj za nove investicije u ovom sektoru”, rekao je Skanapjeko, koji je odgovoran za EIB-ove operacije na Zapadnom Balkanu.
Šef Delegacije EU u Srbiji Sem Fabrici, koji je prisustvovao potpisivanju, rekao je da investicije u infrastrukturu unutrašnjih plovnih puteva predstavljaju prioritet za EU. “Zbog toga kroz Investicioni okvir za Zapadni Balkan (WBIF) Evropska unija obezbeđuje značajna bespovratna sredstava za sufinansiranje prioritetnih investicija, u iznosu od 150 miliona evra godišnje, odnosno više od jedne milijarde evra iz grantova za period 2014-2020. Potrebno je da na tome radimo zajedno, još u fazi pripreme projekata, baš kao što smo radili na projektima unapređenja infrastrukture unutrašnjih plovnih puteva”, rekao je Fabrici.