Čitaj mi

Mali: Pred poslanicima budzet koji brine o građanima ali i razvoju Srbije

Ministar finansija Siniša Mali izjavio je danas, predstavljajući poslanicima u Skupštini Srbije Predlog zakona o budzetu za 2019. godinu, da je pred njima budzet koji brine o građanima Srbije, ali i da taj najznačajniji finanijski akt predviđa veća izdvajanja za investicije, što bi trebalo da utiče na dalji razvoj Srbije.

„Budzet za 2019. godinu je potpuno uravnotežen, karakteriše ga socijalni aspekt koji je vezan za povećanje životnog standarda, koje prati povećanje plata i povećanje penzija, kao i razvojni aspekt jer predviđa rekordna izdvajanja za kapitalne investicije, koje će podstaći dalji rast BDP”, izjavio je Mali.

Razmatranje Predloga zakona o budzetu za 2019. godinu je među najvažnijim tačkama dnevnog reda sednice Narodne skupštine, čije je zasedanje počelo juče, a danas je počela objedinjena rasprava o predlozima zakona.

„Budzetom su predviđeni ukupni prihodi od 1.246,2 milijarde dinara i rashodi u visini od 1.269,1 milijardu dinara, što daje predviđeni deficit od 22,9 milijardi dinara, odnosno 0,4% BDP-a. Projekcija prihoda budzeta je konzervativna. Projektovan je realni rast BDP-a od 3,5% i prosečna inflacija 2,3%”, precizirao je Mali.

On je istakao se konačnom stabilizacijom javnih finansija otvario
prostor za napuštanje kriznih mera koje su bile primenjene tokom programa fiskalne konsolidacije u proteklom periodu

Obrazlažući budzet, ministar je rekao da je njegova bitna komponenta porast životnog standarda građana. Naime, fiskalni prostor je ravnomerno iskorišćen, te se tako budzetom predviđa povećanje penzija i plata za oko 1,3% BDP.
Druga važna komponenta je
rasterećenje privrede, dok je treća
– novi investicioni cikus i veća izdvajanja za javna ulaganja.

„Rasterećenjem privrede, pre svega kroz smanjenje poreskog opterećenja rada, podstiče se rast i otvaranje novih radnih mesta.”, precizirao je on.

Ministar je naveo da se zahvaljujući povoljnim kretanjima u realnom sektoru i zakonskim rešenjima koja se predlažu, očekuje prelivanje njihovih pozitivnih efekata na tržište rada i dalje smanjenje nezaposlenosti. „Za nas je najvažnija stvar da naša ekonomija nastavi da raste na način na koji je rasla i ove godine”, istakao je Mali.

Osvrnuvši se na investicionu komponentu budzeta ministar je rekao da budzet donosi povećanje sredstava koja se izdvajaju za kapitalne investicije, pa će čak 30% više novca biti izdvojeno u tu svrhu.

„U budzetu za 2019. godinu predviđamo 165,5 milijardi dinara za kapitalne investicije. Kada se posmatra nivo opšte države, ta ulaganja će ukupno iznostiti 220 milijardi dinara, što je za 43 milijardi više nego planirano za 2018. godinu“, rekao je Mali.

Takođe, izdvojena su značajna sredstva za zdravstvene objekte, objekte ustanova kulture, za modernizaciju škola, za poljoprivredne delatnosti putem subvencija, za socijalnu zaštitu.

„Ove godine učešće investicija opšte države u BDP biće 3,6%, a već naredne godine 4%, što pokazuje jasnu usmerenost ka tome da kvalitet naše infrastrukture podignemo u što kraćem roku”, rekao je on.

Miistar je naveo da se u budzetu, između ostalog, nalaze sredstva za nastavak radova na obilaznici oko Beograda, završetak puta Surčin-Obrenovac, izgradnju autoputa Obrenovac – Ljig, put Preljina-Požega, Moravski koridor. Takođe, izdvojen je novac za Naučno-tehnološki park u Novom Sadu, digitalne učionice, izgradnju Data centra u Kragujevcu, kao i sredstva za izgradnju i opremanje zdravstvenih ustanova.

Ministar je istakao da će cilj vođenja fiskalne politike u narednom periodu biti održanje niskog deficita, dalje smanjenje javnog duga, ali i korišćenje fiskalnog prostora u cilju podrške privrednom rastu.

Ministar finansija je rekao da se Srbija se nakon
sprovedenih mera fiskalne konsolidacije i uspostavljanja ekonomske stabilnosti, za koju je zaslužna odgovorna politika koju vode predsednik Aleksandar Vučić i Vlada, nalazi na dobrom, zdravom putu daljeg privrednog rasta i razvoja.

Foto: Narodna skupština
http://www.parlament.gov.rs/ 

Slične teme

Vujovic: Serbia Aligning Fiscal Policy To EU Standards Expeditiously

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE

HELP SERBIA- ACCOUNT BALANCE