Dinkić: Nastavljamo sa reformama
Ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić predstavio je danas Program mera za reformu javnog sektora koji je vlada usaglasila i koji podrazumeva usvajanje rebalansa budzeta, mere strukturne reforme javnog sektora i strukturne reforme za unapređenje poslovnog okruženja.
„Vlada Srbije će rebalasnom budzeta uštedeti 37 milijardi dinara, a usaglašene su i mere za stabilizaciju državnog budzeta i strukturne reforme javnog sektora, kao i strukturne reforme za unapređenje poslovnog okruženja“, izjavio je Dinkić.
Ministar finansija i privrede Mlađan Dinkić rekao je da država neće menjati prihodnu stranu, jer je privreda već preopterećena i da samo može da smanji državne rashode za oko 50 milijardi dinara.
Rebalans budzeta je danas upućen u vladinu proceduru i o njemu bi vlada trebalo da odlučuje u ponedeljak, nakon čega će predlog rebalansa budzeta biti upućen u Skupštinu Srbije, gde će 1. jula početi rasprava.
Dinkić je rekao da neće biti zamrzavanja plata i penzija i da će posle dvoprocentnog aprilskog povećanja, biti još jedno povećanje ove godine od 0,5 odsto, a u 2014. biće dodatno za 0,5 odsto u aprilu i od jedan odsto u oktobru i dodao da nema novca za veće povećanje.
Dinkić je kazao da će Srbija ove godine imati privredni rast između dva i tri odsto, što će verovatno biti najviše u regionu.
„Cilj je da omogućimo štednju u javnom sektoru i omoćimo brži razvoj privatnog sektora“, rekao je Dinkić ističući da će u narednih godinu i po dana biti preduzete rigorozna štednja, kao i da će plate u privatnom sektoru u narednom periodu rasti mnogo brže nego u javnom.
Plate u privatnom sektoru su, kako je rekao, trenutno za oko 20 odsto niže nego u javnom sektoru i takva situacija je neodrživa.
Za ostvarivanje stabilnosti javnih finansija, odnosno svođenje deficita na odziv nivo neophodno je preduzeti mere smanjenja diskrecionih rashoda i nova pravila za planiranje plata i penzija, zatim, mere za povećanje naplate prihoda, kao dodatne mere štednje u celom javnom sektoru i nastavak sprovođenja strukturnih reformi.
Predložene mere, prema rečima Dinkića, imaju direktan uticaj na visinu deficita u 2013. godini, ali je još značajniji njihov efekat u 2014. i u narednim godinama.
Na osnovu fiskalnih kretanja u prvih pet meseci procenjeno je da bi deficit budzeta dostigao iznos od oko 213 milijardi dinara odnosno 5,7 odsto BDP – a, dok bi konsolidovani deficit države bio na nivou od oko 6,2 odsto, pa je neophodno hitno preduzimanje mera kako bi se deficit budzeta ograničio na 177 milijardi dinara odnosno 4,7 odsto, čime bi se i konsolidovani deficit sveo na 5,2 odsto BDP – a.
Dinkić je kazao da je javni dug Srbije krajem maja iznosio 18,9 milijardi evra i da je strategija da sa zaduživanje bude što manje i da se novac od zaduživanja koristi samo za investicije i kapitalna ulaganja.
Prema predlogu rebalansa budzeta sa merama, koji je predstavljen u vladi, predviđeni su prihodi budzeta od 849,3 milijardi dinara i izdaci od 1.026 milijardi. Procenjeni prihodi budzeta su manji za 92,3 milijarde dinara (2,5 odsto BDP) u odnosu na budzet, kao posledica smanjenja privatne potrošnje, slabe finansijske discipline…
Procenjeni rashodi budzeta su manji za 1,2 milijarde dinara u odnosu na budzet, kao rezultat uključenih dodatnih rashoda i smanjnih rashoda po osnovu transfera PIO fondu za 15,4 milijarde dinara, zbog povećanja stope doprinosa za PIO sa 22 odsto na 24 odsto.
Najveći dodatni rashodi su za Tranzicioni fond 3,7 milijardi dinara, za RTS 2,4 milijarde, socijalnu zaštitu – porodilje, novčanu socijalnu pomoć i drugo 2,3 milijarde, zatim aktivirane garancije za Srbijagas 1,8 milijardi dinara, izmirnje obaveza prema reciklerima 1,5 milijardi dinara i ostalo – 0,9 milijardi.
Da bi se sprečio dalji plan prihoda nadležni organi Ministarstva finansija i privrede i MUP – a preduzeće obuhvatne i sistemske mere kontrole sa nultom tolerancijom za nepoštovanje poreskih obaveza po bilo kom osnovu, nastaviće suzbijanje nelegalnog prometa odnosno širenja sivog i crnog tržišta i predviđen je moguć dodatni prihod od izdavanja licence za 4G u iznosu od 125 do 250 miliona evra.
Ministar Dinkić pozvao je danas građane koji imaju imovinu vredniju od 350.000 evra da je prijave, podsetivši da rok ističe za 10 dana.
„Od 1. jula kreće kontrola, a kazna je tri odsto od ukupne neprijavljene imovine“, rekao je Dinkić i istakao da je do sada samo 1.000 ljudi prijavilo imovinu, a da se rok za prijavu neće pomerati.
„Od ovog leta kreće se u unakrsnu kontrolu prihoda i imovine, a prvi će biti kontrolisani oni koji nisu ništa prjavili“, poručio je ministar Dinkić.
Dinkić je rekao da će za finansiranje deficita državnog budzeta do kraja marta sledeće godine biti potrebno svega 500 miliona dolara.
„Bitno se menja raniji plan zaduživanja, jer će nam biti potrebna minimalna sredstva da bismo finasirali budzetski deficit, ne više do 500 miliona dolara do kraja marta, što je mnogo manje nego što se ranije činilo“, rekao je ministar finansija i privrede.
Program mera za reformu javnog sektora možete pogledati ovde.