Čitaj mi

Stanivuković učestvovao na Tematskom društvenom dijalogu o sistemu socijalne zaštite u Republici Srbiji

Državni sekretar u Ministarstvu finansija Gojko Stanivuković učestovao je danas na Tematskom društvenom dijalogu o sistemu socijalne zaštite u Republici Srbiji, gde je napomenuo da je neophodno da se čuju i razumeju potrebe najugroženijih, da bi se pronašla najbolja rešenja. 

Stanivuković je istakao da je u budzetu za ovu godinu posebna pažnja posvećena opredeljivanju sredstava za dečju, boračko-invalidsku, socijalnu zaštitu, za poboljšanje učeničkog i studentskog standarda, za sportske stipendije, nagrade i priznanja. 

„Tako smo rebalansom budzeta za ovu godinu opredelili više od 141 milijarde dinara za najugroženije kategorije. Ubedljivo najviše novca je planirano za zaštitu porodice i dece, više od 64 milijarde, kao i za korisnike socijalne zaštite, u iznosu većem od 26 milijardi dinara. Između ostalog, za obavljanje delatnosti ustanova socijalne zaštite opredeljen je iznos od oko 21 milijarde dinara“, rekao je on. 

Osvrnuo se i na, kako je ocenio, pravovremenu reakciju države na pandemiju virusa korona i istakao da je zdravstveni aspekt nemerljiv, jer se pokazalo da od njega zavisi ekonomski oporavak. 

„Naša država je do sada, uprkos najvećoj zdravstvenoj i ekonomskoj krizi ikada, uspela da blagovremeno reaguje i smanji negativne posledice koje je izazvala pandemija virusa korona. Osim obezbeđivanja adekvatnih zdravstvenih kapaciteta, neophodnih lekova, respiratora, izgradnje dve kovid bolnice prošle, i još jedne koja se gradi ove godine, građani na raspolaganju imaju četiri vakcine“, podvukao je on. 

Stanivuković je objasnio da se država pre pandemije ponašala domaćinski i odgovorno, što je uslovilo mogućnost za izdvajanje velikog novca za pomoć privredi i građanima. 

„Imali smo četiri godine suficit u budzetu i napravili smo rezerve za krizne situacije. Računajući dva paketa pomoći prošle i treći ove godine, država je ukupno izdvojila oko 8 milijardi evra, i to prvi put u istoriji“, napomenuo je Stanivuković. 

On je naglasio da su uprkos teškoj situaciji u kojoj se našao ceo svet, posebna pažnja posvećena najugroženijim kategorijama. 

„Razmišlja se o onima koji su najugroženiji i osluškuju se njihove potrebe. Tako je izdvojen dodatni novac za nezaposlene građane, koji će uz 30+30 evra, dobiti 60 evra pomoći. Dodatni novac je izdvojen i za penzionere, kojima će u septembru biti uplaćeno još 50 evra. Procenjeno je da su među najugroženijima naši građani u južnoj pokrajini, zbog čega su svi, uključujući i decu na Kosovu i Metohiji dobili po 100 evra, a nezaposleni ukupno 200 evra“, rekao je Stanivuković. 

Državni sekretar je podsetio i da su ove godine preduzeća dobila tri polovine minimalne zarade za oko milion i 200 hiljada zaposlenih, kao i da je predviđena dodatna sektorska podrška. 

Stanivuković je istakao da su mere proizvele zadovoljavajući efekat, pošto je sačuvana privreda, kao i životni standard građana. 

„Naš cilj prevazilazi trenutne rezultate, jer svesni teških životnih okolnosti pojedinih društvenih grupa, težimo da još više podižemo životni standard. Zato uspevamo da i pored borbe protiv posledica virusa korona izdvajamo nikad veći novac za kapitalne investicije, ove godine čak 7,2 odsto BDP-a na nivou opšte države. Naša zemlja ne odustaje ni od projekta „Srbija 2025“, koji podrazumeva dodatna ulaganja od 14 milijardi evra, što treba da dovede do povećanja plata i penzija“, napomenuo je on i dodao da je planirano da za četiri godine prosečna plata bude 900, a prosečna penzija oko 430 evra. 

Naglasio je da će u Srbiji do kraja godine biti u izgradnji čak osam auto-puteva, što će uz izgradnju ostale planirane infrastrukture, još više podstaći dolazak stranih investitora. 

„To znači da će biti otvorena nova radna mesta, čime će se dodatno smanjiti nezaposlenost, koja je uprkos krizi prošle godine bila na istorijskom minimumu od 9 procenata“, rekao je on. 

Stanivuković je ocenio da brojke govore da se očekuje rast veći od 6 odsto do kraja godine, čime se otvara prostor za razmišljanje o povećanju plata i penzija. 

„Sa aspekta socijalnih davanja, veći rast i unapređenje privrednog ambijenta Srbije, uz povećanje plata i penzija, vodi do mogućnosti za još veća izdvajanja za najugroženije kategorije stanovništva. Država će nastaviti da na pravi način brine o onima kojima je to najpotrebnije i od toga nikada nećemo i ne smemo odustati“, zaključio je Stanivuković. 

Pored Stanivukovića, u uvodnom obraćanju na Tematskom društvenom dijalogu o sistemu socijalne zaštite u Republici Srbiji, govorila je i ministarska za ljudska i manjinska prava i društveni dijalgo Gordana Čomić, ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja prof. dr Darija Kisić Tepavčević, stalna koordinatorka Ujedinjenih nacija u Republici Srbiji Fransoaz Žakob, poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković, stalna predstavnica UNDP-a u Srbiji Fransin Pikap, predsednik Crvenog krsta Srbije prof. dr Dragan Radovanović, programski koordinator u Inicijativi za ekonomska i socijalna prava A11 Danilo Đuričić, kao i menadzerka Tima za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Dragana Jovanović Arijas. 

Slične teme

Siniša Mali: Promocija Ekspa i kroz poštanske markice

Siniša Mali: Promocija Ekspa i kroz poštanske markice

Siniša Mali: Do kraja godine prosečna plata 920 do 930 evra

Siniša Mali: Do kraja godine prosečna plata 920 do 930 evra

Mali: Radovi na izgradnji EKSPO kompleksa teku po planu

Mali: Radovi na izgradnji EKSPO kompleksa teku po planu