Čitaj mi

Stanivuković: Intenziviranje ekonomske saradnje sa Francuskom od izuzetnog značaja

Državni sekretar u Ministarstvu finansija Gojko Stanivuković razgovarao je danas sa predstavnicima Unije francuskih poslodavaca (MEDEF International) o ekonomskoj saradnji dveju zemalja, merama koje je Vlada Republike Srbije sprovela kako bi ublažila posledice pandemije virusa korona, kao i o naznačajnijim projektima koji će se realizovati u narednom periodu.

Stanivuković je naveo da je Francuska tradicionalno jedna od najznačajnijih ekonomskih partnera Republike Srbije, te da je sveukupna ekonomska saradnja na odličnom nivou.

„Postoje mnogi primeri dobre poslovne saradnje sa kompanijama iz Francuske koje uspešno posluju u Srbiji i potencijal za unapređenje sveukupne bilateralne saradnje između naših zemalja je ogroman. Spremni smo da tu saradnju poboljšamo i intenziviramo kako bi privukli još investicija u budućnosti“, rekao je Stanivuković.

On je predstavnicima Unije francuskih poslodavaca ukazao na činjenicu da je zahvaljujući makroekonomskoj i fiskalnoj stabilnosti Srbija uspela da izbegne veće posledice ekonomske krize uzrokovane pandemijom virusa korona nego što je to slučaj sa pojedinim evropskim zemljama.

„Uprkos krizi i svim problemima sa kojima se suočavamo, projekcija rasta BDP-a Srbije za 2020. godinu je revidirana sa -1.8% na -1%, što predstavlja jedan od najboljih rezultata u Evropi. Takođe, projekcije Međunarodnog monetarnog fonda i Evropske komisije predviđaju da će kumulativni rast Srbije u naredne tri godine biti najveći u Evropi, a to je direktna posledica boljih rezultata nego što se očekivalo u industriji, trgovini, građevini, kao i u rekordnim prinosima u poljoprivredi“, objasnio je Stanivuković i istakao da projekcija rasta za 2021. godinu iznosi 6%.

Državni sekretar je rekao da je zahvaljujući merama ekonomske pomoći koje je Vlada Republike Srbije sprovela održan nivo zaposlenosti i zarada i da je stopa zaposlenosti u prvom kvartalu 2020. godine bila 9.7%, da bi na kraju drugog kvartala spala na istorijski minimum od 7.3%, a u trećem iznosi 9%, što je manje nego pre početka pandemije.

Govoreći na temu stranih direktnih investicija, Stanivuković je istakao da je privreda Srbije pokazala otpornost na pandemiju u toj sferi, privukavši više od 1.7 milijardi evra u prvih devet meseci 2020. godine.

„Ovo je potvrdio i ugledni Financial Times, koji je ocenio da je Srbija, srazmerno veličini svoje ekonomije, po drugi put u poslednje tri godine svetski šampion u privlačenju stranih direktnih investicija. Većina stranih direktnih investicija je usmerena na izvozno orijentisan proizvodni sektor i ove godine očekujemo stabilan priliv od 2,2 milijarde evra, ili 4,7% BDP-a“, objasnio je Stanivuković.

Državni sekretar se osvrnuo i na planove za naredni period, naglasivši da će fokus biti na smanjenju ukupnog poreskog opterećenja na rad, što će dodatno rasteretiti privredu i povećati konkurentnost privatnog sektora. Takođe, sagovornike je upoznao i sa investicionim planom „Srbija 2025“, koji je vredan 14 milijardi evra i koji podrazumeva brojne infrastrukturne projekte.

„Najveći deo novčanih sredstava će biti usmeren na saobraćajnu infrastrukturu, zatim na projekte vodosnabdevanja i kanalizacije, od čega najveći deo za zaštitu životne sredine i izgradnju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda. Planiramo značajne investicije u zdravstvenu infrastrukturu, digitalizaciju i obrazovanje, uključujući IT i eUpravu. Takođe, planom ‘Srbija 2025’ predviđene su investicije i ulaganja i energetski sektor, sportsku infrastrukturu, poljoprivredu, kulturu, turizam, izgradnju industrijskih parkova, slobodnih zona itd“ istakao je on.

Govoreći na temu budzeta za 2021. godinu, Stanivuković je naglasio da će kapitalne investicije imati značajan udeo u njemu, te da će se pomenuta sredstva iskoristiti za finansiranje javnih investicija, auto-puteva, mostova, kliničkih centara, bolnica, škola, naučnih i tehnoloških parkova. Prema njegovim rečima, sve to će doprineti ekonomskom oporavku i rastu zemlje, ali i značajnom unapređenju životnog standarda građana.

Pored ulaganja u infrastrukturu, budzetom za 2021. godinu značajan deo sredstava usmeren je na zelene projekte i digitalizaciju.

Stanivuković je naglasio da je Srbija posvećena sprovođenju strukturnih i sektorskih reformi, čija primena će nas približi članstvu u Evropskoj uniji, što predstavlja prvi i najvažniji spoljnopolitčki prioritet.

„Sprovođenjem različitih strukturnih reformi poboljšaćemo poslovno okruženje i podržati veći rast vođen privatnim sektorom, a sve sa ciljem privlačenja stranih i stimulisanja domaćih investitora. Fokusiraćemo se na unapređenje investicione klime, borbu protiv sive ekonomije i poboljšanje korporativnog upravljanja javnih i državnih preduzeća“, zaključio je Stanivuković.

Slične teme

Srbija pronalazi svoje izvore rasta, što vodi ka daljem poboljšanju životnog standarda

Srbija pronalazi svoje izvore rasta, što vodi ka daljem poboljšanju životnog standarda

Veliko interesovanje kompanija za učešće na EKSPO izložbi, američke firme dobrodošle

Veliko interesovanje kompanija za učešće na EKSPO izložbi, američke firme dobrodošle

Predstavljene izmene za unapređenje sistema elektronskih faktura

Predstavljene izmene za unapređenje sistema elektronskih faktura