Čitaj mi

Siniša Mali: Budzet za 2025. je korak ka daljem poboljšanju životnog standarda građana

Budzet je najvažniji zakon tokom godine, a naredni nam donosi povećanje plata, penzija, minimalne zarade, dalje rasterećenje zarada za poslodavce, realizaciju velikih kapitalnih projekata i dalji napredak, izjavio je danas prvi potpredsednik Vlade i ministar finansija Siniša Mali. 

„Očekujemo da će sledeće godine u decembru prosečna zarada preći 1.000 evra. To je drugačija zemlja od one Srbije sa prosečnom platom od 300 evra, a sve to postižemo uz globalne izazove i usporavanje svetske ekonomije prethodnih godina“, rekao je Mali gostujući na televiziji Pink.

On je poručio da je Srbija u planiranoj dinamici da 2027. godine, kada će biti domaćin Međunarodne specijalizovane izložbe EKSPO, kroz projekte predviđene Programom „Skok u budućnost – Srbija 2027“, dostigne prosek plata od 1.400 evra, a penzija i minimalne zarade od po 650 evra. 

„Budzet za 2025. je korak ka ostvarenju tog cilja“, poručio je Siniša Mali.

Mali je istakao da Srbija nastavlja započet investicioni ciklus, rečima da je za sledeću godinu planirano 7,4 odsto BDP-a za kapitalne investicije, odnosno oko 760 milijardi dinara. Kako je rekao, samo jedna zemlja u Evropi ima veći procenat BDP-a izdvojen za tu namenu, a to je Estonija.

 „To je naša politika, naš san. Novi kilometri auto-puteva, nove pruge, bolnice, škole, vrtići, naš su cilj i zato Srbija ne sme da stane. Hoćemo da ide napred, borićemo se još jače, jer je to naša politika“, rekao je Mali. 

Upitan da prokomentariše jučerašnje nemile scene iz Skupštine Srbije tokom početka rasprave o Predlogu zakona o budzetu za 2025. godinu i pratećim zakonskim rešenjima, Mali je odgovorio da je to bila prilika da građani Srbije vide način ponašanja opozicije. 

„Nedostatak politike se nadomešćuje nasiljem i nanošenjem štete koju će platiti građani iz budzeta, jer je uništavana imovina parlamenta, čupani su mikrofoni“, rekao je Mali. 

On je ocenio neuspešnim pokušaje da Srbija stane, da se uvede u rat i nestabilnost.

„Predsednik Srbije im pokazuje da je Srbija stabilna zemlja, koja se brzo razvija, i nećemo dozvoliti da se to zaustavi“, poručio je prvi potpredsednik Vlade.

On je podsetio da je, prema trenutno dostupnim podacima, u prvih devet meseci ove godine Srbija bila najbrže rastuća ekonomija u Evropi sa rastom od 3,9 odsto, dok je prosečan rast evropskih zemalja, u istom periodu, iznosio 0,8 odsto. 

„Hoćemo rad i napredak, nećemo rat i nasilje. Nećemo da vratimo Srbiju u prošlost, u godine kao što je period od 2008. do 2012. kada je pola miliona ljudi ostalo bez posla, kada je naša zemlja bila bez investicija, novih fabrika, novih radnih mesta“, istakao je. 

Ministar finansija je poručio da isti oni koji su juče lomili Skupštinu kažu da je, uprkos svemu postignutom, Srbija danas lošija zemlja za život.

Kako je naveo, demantuju ih podaci da će od 1. decembra penzije porasti za 10,9 odsto, što je nastavak dvocifrenog rasta, dok će od 1. januara 2025. godine, plate u javnom sektoru porasti za osam odsto, a u prosveti za 11 odsto. Podsetio je i da je 2012. minimalna zarada iznosila oko 15.700 dinara, dok će od januara minimalna cena rada u Srbiji biti 53.592 dinara mesečno. 

„ Nećemo vaš rat. Hoćemo rad, hoćemo da usvajamo budzet“, rekao je Mali. 

On je dodao da se juče desio pokušaj zaustavljanja usvajanja budzeta, koji bi zaustavio i podizanje nivoa penzija, plata, minimalne zarade.

„U regionu likuju jer je blokada rada institucija i zaustavljanje Srbije njihov cilj. Verujem da većina građana to ne želi“, istakao je Mali, i dodao da je Srbija juče prvi put predstavila budzet kao zemlja sa investicionim rejtingom

Kako je rekao, Srbija beleži rekordno nizak nivo nezaposlenosti, koja je sa nekadašnjih 25,9 odsto, kada je svaki četvrti građanin bio bez posla, pala na sadašnjih 8,2 odsto, a uz to beleži i rekordnu zaposlenost i priliv stranih direktnih investicija koje u prvih 11 meseci ove godine iznose oko četiri milijarde evra. 

Mali je rekao da je poslednjih dana sa predsednikom Srbije intenzivno obilazio gradilišta širom zemlje, te da se u ovom trenutku gradi devet auto-puteva i brzih saobraćajnica, jer svaki novi kilometar, kako je objasnio, znači novu fabriku, nova radna mesta, novi izvor zarade za građane Srbije. 

„Nasilje nije slika i prilika Srbije, već rad, novi putevi, veće plate i penzije. Normalna Srbija želi rad, red, disciplinu, napredak. Nismo ni u kakvoj nestabilnosti“, poručio je Mali i dodao da je politika koja se sprovodi poslednjih godina - politika rasta.

On je dodao i da je jedna od aktuelnih tema stari most na Savi, koji je dotrajao i zbog čega treba napraviti novi Savski most koji će postati simbol Beograda i napretka Srbije. 

Kako je dodao, novi most će biti završen do kraja 2026. godine, a uskoro počinju i radovi na tunelu od Ekonomskog fakulteta do Bulevara Despota Stefana. 

„Bićemo spremni za EKSPO koji je najveća razvojna šansa za koju smo se izborili, a nakon što je 91 zemlja glasala za nas. Očekujemo tri, četiri miliona posetilaca iz 140-150 zemalja. To je budućnost Srbije“, zaključio je ministar Mali. 

Slične teme

Siniša Mali: „Ric-Karlton“ dolazi u Beograd, postaće novi simbol grada

Siniša Mali: „Ric-Karlton“ dolazi u Beograd, postaće novi simbol grada

Siniša Mali: Uzimanje fiskalnih računa podrška budzetu

Siniša Mali: Uzimanje fiskalnih računa podrška budzetu

Mali u Istanbulu: Dve prestižne nagrade za Srbiju

Mali u Istanbulu: Dve prestižne nagrade za Srbiju