Читај ми

Синиша Мали: Буџет за 2025. је корак ка даљем побољшању животног стандарда грађана

Буџет је најважнији закон током године, а наредни нам доноси повећање плата, пензија, минималне зараде, даље растерећење зарада за послодавце, реализацију великих капиталних пројеката и даљи напредак, изјавио је данас први потпредседник Владе и министар финансија Синиша Мали. 

„Очекујемо да ће следеће године у децембру просечна зарада прећи 1.000 евра. То је другачија земља од оне Србије са просечном платом од 300 евра, а све то постижемо уз глобалне изазове и успоравање светске економије претходних година“, рекао је Мали гостујући на телевизији Пинк.

Он је поручио да је Србија у планираној динамици да 2027. године, када ће бити домаћин Међународне специјализоване изложбе ЕКСПО, кроз пројекте предвиђене Програмом „Скок у будућност – Србија 2027“, достигне просек плата од 1.400 евра, а пензија и минималне зараде од по 650 евра. 

„Буџет за 2025. је корак ка остварењу тог циља“, поручио је Синиша Мали.

Мали је истакао да Србија наставља започет инвестициони циклус, речима да је за следећу годину планирано 7,4 одсто БДП-а за капиталне инвестиције, односно око 760 милијарди динара. Како је рекао, само једна земља у Европи има већи проценат БДП-а издвојен за ту намену, а то је Естонија.

 „То је наша политика, наш сан. Нови километри ауто-путева, нове пруге, болнице, школе, вртићи, наш су циљ и зато Србија не сме да стане. Хоћемо да иде напред, борићемо се још јаче, јер је то наша политика“, рекао је Мали. 

Упитан да прокоментарише јучерашње немиле сцене из Скупштине Србије током почетка расправе о Предлогу закона о буџету за 2025. годину и пратећим законским решењима, Мали је одговорио да је то била прилика да грађани Србије виде начин понашања опозиције. 

„Недостатак политике се надомешћује насиљем и наношењем штете коју ће платити грађани из буџета, јер је уништавана имовина парламента, чупани су микрофони“, рекао је Мали. 

Он је оценио неуспешним покушаје да Србија стане, да се уведе у рат и нестабилност.

„Председник Србије им показује да је Србија стабилна земља, која се брзо развија, и нећемо дозволити да се то заустави“, поручио је први потпредседник Владе.

Он је подсетио да је, према тренутно доступним подацима, у првих девет месеци ове године Србија била најбрже растућа економија у Европи са растом од 3,9 одсто, док је просечан раст европских земаља, у истом периоду, износио 0,8 одсто. 

„Хоћемо рад и напредак, нећемо рат и насиље. Нећемо да вратимо Србију у прошлост, у године као што је период од 2008. до 2012. када је пола милиона људи остало без посла, када је наша земља била без инвестиција, нових фабрика, нових радних места“, истакао је. 

Министар финансија је поручио да исти они који су јуче ломили Скупштину кажу да је, упркос свему постигнутом, Србија данас лошија земља за живот.

Како је навео, демантују их подаци да ће од 1. децембра пензије порасти за 10,9 одсто, што је наставак двоцифреног раста, док ће од 1. јануара 2025. године, плате у јавном сектору порасти за осам одсто, а у просвети за 11 одсто. Подсетио је и да је 2012. минимална зарада износила око 15.700 динара, док ће од јануара минимална цена рада у Србији бити 53.592 динара месечно. 

„ Нећемо ваш рат. Хоћемо рад, хоћемо да усвајамо буџет“, рекао је Мали. 

Он је додао да се јуче десио покушај заустављања усвајања буџета, који би зауставио и подизање нивоа пензија, плата, минималне зараде.

„У региону ликују јер је блокада рада институција и заустављање Србије њихов циљ. Верујем да већина грађана то не жели“, истакао је Мали, и додао да је Србија јуче први пут представила буџет као земља са инвестиционим рејтингом

Како је рекао, Србија бележи рекордно низак ниво незапослености, која је са некадашњих 25,9 одсто, када је сваки четврти грађанин био без посла, пала на садашњих 8,2 одсто, а уз то бележи и рекордну запосленост и прилив страних директних инвестиција које у првих 11 месеци ове године износе око четири милијарде евра. 

Мали је рекао да је последњих дана са председником Србије интензивно обилазио градилишта широм земље, те да се у овом тренутку гради девет ауто-путева и брзих саобраћајница, јер сваки нови километар, како је објаснио, значи нову фабрику, нова радна места, нови извор зараде за грађане Србије. 

„Насиље није слика и прилика Србије, већ рад, нови путеви, веће плате и пензије. Нормална Србија жели рад, ред, дисциплину, напредак. Нисмо ни у каквој нестабилности“, поручио је Мали и додао да је политика која се спроводи последњих година - политика раста.

Он је додао и да је једна од актуелних тема стари мост на Сави, који је дотрајао и због чега треба направити нови Савски мост који ће постати симбол Београда и напретка Србије. 

Како је додао, нови мост ће бити завршен до краја 2026. године, а ускоро почињу и радови на тунелу од Економског факултета до Булевара Деспота Стефана. 

„Бићемо спремни за ЕКСПО који је највећа развојна шанса за коју смо се изборили, а након што је 91 земља гласала за нас. Очекујемо три, четири милиона посетилаца из 140-150 земаља. То је будућност Србије“, закључио је министар Мали. 

Сличне теме

Представљен пројекат успостављања Националног једношалтерског система

Представљен пројекат успостављања Националног једношалтерског система

Позив на вебинар еАкцизе

У четвртак вебинар о еАкцизама

Мали: Закон о подршци младима за куповину првог стана је закон за будућност

Мали: Закон о подршци младима за куповину првог стана је закон за будућност