Čitaj mi

Siniša Mali: Budzet za 2024. godinu je nastavak odgovorne politike

Budzet za narednu godinu čiji će se predlog naći na današnjoj sednici Vlade Srbije je nastavak politike povećanja plata i penzija, izgradnje zemlje i zaštite životnog standarda građana, izjavio je potpredsednik Vlade i ministar finansija Siniša Mali. 

„Predloženi budzet je razvojni, nastavljamo da vodimo odgovornu politiku, nastavljamo sa visokim ulaganjima u kapitalne investicije, sa izgradnjom auto-puteva, brzih pruga, škola, bolnica“, rekao je Mali gostujući u Jutarnjem dnevniku RTS-a. 

Kako je istakao, zbog stabilnosti je posebno važno da budzet bude usvojen na vreme, te da će nakon usvajanja na Vladi, narodni poslanici imati dve nedelje za razmatranje predloga budzeta za 2024. godinu, nakon čega sledi skupštinska rasprava. 

Mali je podsetio da je nedavno usvojenim rebalansom budzeta za 2023. godinu zbog više od 60 milijardi dinara većih prihoda omogućeno povećanje plata i penzija u ovoj godini. 

„Na taj način usvojili smo povećanje plata i penzija od septembra i oktobra, isplatili pomoć roditeljima i time ispunili obećanje“, rekao je Mali, i dodao da se budzetom za narednu godinu nastavlja ista politika. 

Kako je istakao, 6,8 odsto BDP-a u narednoj godini biće usmereno ka kapitalnim investicijama, uz očekivan nastavak rekordnog priliva stranih investicija. 

„Atraktivniji smo i konkurentniji. Ulaganja u infrastrukturu doprinose rastu BDP-a, a što veći BDP više je i novca u budzetu za plate i penzije“, poručio je Mali. 

On je istakao da se predlogom budzeta za 2024. godinu planira deficit od 2,2 odsto te da ove, nakon rebalansa, planirani deficit iznosi 2,8 odsto što je, kako je rekao, opet niže od 3,3 procenta, koliko je bilo projektovano inicijalnim budzetom za 2023. godinu. 

„Taj iznos deficita, osim što omogućava podizanje plata i penzija, drži i javni dug pod kontrolom i on će iznositi 51,7 odsto 2024. godine“, rekao je ministar, i dodao da se time ne prelazi nivo Mastrihta od 60 odsto udela javnog duga u BDP-u, dok je prosek evrozone između 91 i 92 odsto BDP-a. 

Mali je poručio da će Srbija ove godine, uprkos krizi i nastavku svih investicija, imati 68-69 milijardi evra BDP-a u apsolutnom iznosu, dok je projekcija za sledeću godinu 74 do 75 milijardi evra. On je podsetio da je vrednost svega proizvedenog u zemlji 2012. iznosila 33,4 milijarde evra.

„Naredne godine prvi put u istoriji prelazimo 70 milijardi evra vrednosti BDP-a u apsolutnom iznosu. Srbija napreduje uprkos ogromnoj krizi i naredne godine očekujemo privredni rast od 3,5 odsto“, ocenio je Mali i ukazao da neke zemlje u Evropi već ulaze u recesiju.  

On je istakao i da Srbija beleži punu zaposlenost sa 2,3 miliona zaposlenih i stopom zaposlenosti od 50,4 odsto, paralelno sa najnižom stopom nezaposlenosti od 9,6 odsto a koja je pre deset godina, podsetio je, iznosila 25,9 odsto.

„To znači da je svaki četvrti građanin Srbije bio bez posla“, rekao je Mali i dodao da su svi ovi parametri bili važne smernice za pravljenje budzeta za narednu godinu.  

Potpredsednik Vlade je istakao da će jedna od prvih mera u narednoj godini biti podizanje plata za deset odsto celokupnom javnom sektoru, i to već od 1. januara, a što će biti nastavak politike povećanja plata nakon septembarske povišice od 5,5 odsto za deo javnog sektora.

On je istakao da je projektovana prosečna zarada za decembar ove godine 840 evra, da u januaru minimalna zarada nakon rasta od 17,8 odsto prelazi 400 evra, te da su projekcije da do decembra naredne godine prosečna plata dostigne 950 evra.

„Podsetiću vas da je 2010. prosečna plata u Srbiji iznosila 331 evro. Sada pratimo planiranu dinamiku da 2025. dostignemo iznos prosečne plate od preko hiljadu evra“, rekao je Mali. 

Rast plata, kako je objasnio, plati i rast penzija, pa će one od januara biti povećane za 14,8 odsto, dodatno nakon oktobarskog povećanja od 5,5 odsto koje će se naći na penzionim čekovima od 2. novembra kada počinje isplata oktobarske penzije, i to prvo za samostalne delatnosti. 

„Više od 56 odsto su povećane penzije za dve godine. Krajem novembra ili početkom decembra stiže i isplata po 20.000 dinara pomoći penzionerima“, rekao je Mali. 

Kao treći stub budzeta za narednu godinu on je izdvojio kapitalne investicije te naveo da se radi na devet auto-puteva i brzih saobraćajnica. Kako je rekao, očekuje nas početak radova na obilaznici oko Kragujevca, auto-putu od Bačkog Brega do Kikinde, pravcu Zrenjanin – Novi Sad.

Mali je poručio i da će se u budzetu za narednu godinu naći i dodatna izdvajanja za poljoprivredu koja su, kako je ocenio, nikad veća, i čine 6,8 odsto budzeta. 

Osim toga, u predlogu budzeta za 2024. godinu predviđena su i veća ulaganja za zdravstvo, nastavak rekordnih izdvajanja za retke bolesti, veća izdvajanja za kulturu, prosvetu. 

„Želimo da iz krize izađemo kao pobednici. Država radi svoj deo posla i novac je obezbeđen za dalji rast plata, penzija i za sve investicije“, zaključio je Siniša Mali.

Slične teme

Predstavljen projekat uspostavljanja Nacionalnog jednošalterskog sistema

Predstavljen projekat uspostavljanja Nacionalnog jednošalterskog sistema

Poziv na vebinar eAkcize

U četvrtak vebinar o eAkcizama

Mali: Zakon o podršci mladima za kupovinu prvog stana je zakon za budućnost

Mali: Zakon o podršci mladima za kupovinu prvog stana je zakon za budućnost