Читај ми

Синиша Мали: Буџет за 2024. годину је наставак одговорне политике

Буџет за наредну годину чији ће се предлог наћи на данашњој седници Владе Србије је наставак политике повећања плата и пензија, изградње земље и заштите животног стандарда грађана, изјавио је потпредседник Владе и министар финансија Синиша Мали. 

„Предложени буџет је развојни, настављамо да водимо одговорну политику, настављамо са високим улагањима у капиталне инвестиције, са изградњом ауто-путева, брзих пруга, школа, болница“, рекао је Мали гостујући у Јутарњем дневнику РТС-а. 

Како је истакао, због стабилности је посебно важно да буџет буде усвојен на време, те да ће након усвајања на Влади, народни посланици имати две недеље за разматрање предлога буџета за 2024. годину, након чега следи скупштинска расправа. 

Мали је подсетио да је недавно усвојеним ребалансом буџета за 2023. годину због више од 60 милијарди динара већих прихода омогућено повећање плата и пензија у овој години. 

„На тај начин усвојили смо повећање плата и пензија од септембра и октобра, исплатили помоћ родитељима и тиме испунили обећање“, рекао је Мали, и додао да се буџетом за наредну годину наставља иста политика. 

Како је истакао, 6,8 одсто БДП-а у наредној години биће усмерено ка капиталним инвестицијама, уз очекиван наставак рекордног прилива страних инвестиција. 

„Атрактивнији смо и конкурентнији. Улагања у инфраструктуру доприносе расту БДП-а, а што већи БДП више је и новца у буџету за плате и пензије“, поручио је Мали. 

Он је истакао да се предлогом буџета за 2024. годину планира дефицит од 2,2 одсто те да ове, након ребаланса, планирани дефицит износи 2,8 одсто што је, како је рекао, опет ниже од 3,3 процента, колико је било пројектовано иницијалним буџетом за 2023. годину. 

„Тај износ дефицита, осим што омогућава подизање плата и пензија, држи и јавни дуг под контролом и он ће износити 51,7 одсто 2024. године“, рекао је министар, и додао да се тиме не прелази ниво Мастрихта од 60 одсто удела јавног дуга у БДП-у, док је просек еврозоне између 91 и 92 одсто БДП-а. 

Мали је поручио да ће Србија ове године, упркос кризи и наставку свих инвестиција, имати 68-69 милијарди евра БДП-а у апсолутном износу, док је пројекција за следећу годину 74 до 75 милијарди евра. Он је подсетио да је вредност свега произведеног у земљи 2012. износила 33,4 милијарде евра.

„Наредне године први пут у историји прелазимо 70 милијарди евра вредности БДП-а у апсолутном износу. Србија напредује упркос огромној кризи и наредне године очекујемо привредни раст од 3,5 одсто“, оценио је Мали и указао да неке земље у Европи већ улазе у рецесију.  

Он је истакао и да Србија бележи пуну запосленост са 2,3 милиона запослених и стопом запослености од 50,4 одсто, паралелно са најнижом стопом незапослености од 9,6 одсто а која је пре десет година, подсетио је, износила 25,9 одсто.

„То значи да је сваки четврти грађанин Србије био без посла“, рекао је Мали и додао да су сви ови параметри били важне смернице за прављење буџета за наредну годину.  

Потпредседник Владе је истакао да ће једна од првих мера у наредној години бити подизање плата за десет одсто целокупном јавном сектору, и то већ од 1. јануара, а што ће бити наставак политике повећања плата након септембарске повишице од 5,5 одсто за део јавног сектора.

Он је истакао да је пројектована просечна зарада за децембар ове године 840 евра, да у јануару минимална зарада након раста од 17,8 одсто прелази 400 евра, те да су пројекције да до децембра наредне године просечна плата достигне 950 евра.

„Подсетићу вас да је 2010. просечна плата у Србији износила 331 евро. Сада пратимо планирану динамику да 2025. достигнемо износ просечне плате од преко хиљаду евра“, рекао је Мали. 

Раст плата, како је објаснио, плати и раст пензија, па ће оне од јануара бити повећане за 14,8 одсто, додатно након октобарског повећања од 5,5 одсто које ће се наћи на пензионим чековима од 2. новембра када почиње исплата октобарске пензије, и то прво за самосталне делатности. 

„Више од 56 одсто су повећане пензије за две године. Крајем новембра или почетком децембра стиже и исплата по 20.000 динара помоћи пензионерима“, рекао је Мали. 

Као трећи стуб буџета за наредну годину он је издвојио капиталне инвестиције те навео да се ради на девет ауто-путева и брзих саобраћајница. Како је рекао, очекује нас почетак радова на обилазници око Крагујевца, ауто-путу од Бачког Брега до Кикинде, правцу Зрењанин – Нови Сад.

Мали је поручио и да ће се у буџету за наредну годину наћи и додатна издвајања за пољопривреду која су, како је оценио, никад већа, и чине 6,8 одсто буџета. 

Осим тога, у предлогу буџета за 2024. годину предвиђена су и већа улагања за здравство, наставак рекордних издвајања за ретке болести, већа издвајања за културу, просвету. 

„Желимо да из кризе изађемо као победници. Држава ради свој део посла и новац је обезбеђен за даљи раст плата, пензија и за све инвестиције“, закључио је Синиша Мали.

Сличне теме

Синиша Мали: Подигнута свест грађана о борби против сиве економије

Синиша Мали: Подигнута свест грађана о борби против сиве економије

Мали: Са 600 милијарди динара на рачуну Србија ликвидна и стабилна

Мали: Са 600 милијарди динара на рачуну Србија ликвидна и стабилна

Синиша Мали представио буџет за 2025. годину: Развој земље и раст животног стандарда у фокусу

Синиша Мали представио буџет за 2025. годину: Развој земље и раст животног стандарда у фокусу