Čitaj mi

Predstavljen OECD-ov Izveštaj o konkurentnosti za Zapadni Balkan - Srbija ostvarila izuzetne rezultate

1/4

Četvrti Izveštaj o konkurentnosti za Zapadni Balkan za 2024. godinu Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) predstavljen je danas, a državni sekretar u Ministarstvu finansija Gojko Stanivuković izjavio je da je Srbija ostvarila izuzetne rezultate u velikom broju oblasti, ali da ostaje posvećena daljem unapređenju javnih politika. 

Stanivuković je, na završnoj OECD konferenciji održanoj u Ministarstvu finansija, istakao da u posmatranih 15 oblasti javnih politika podeljenih u pet klastera, Srbija nadmašuje prosek Zapadnog Balkana u čak 13, što je dobar rezultat.

„Izveštaj ukazuje da je naša zemlja ostvarila dobre rezultate i to pre svega u oblastima investicione politike, pristupa finansijama i obrazovne politike, uz konstantan napredak u oblasti naučno-tehnološkog razvoja i inovacija“, rekao je Stanivuković 

Dodao je da i pored toga što smo bili izuzetno uspešni, Srbija ostaje posvećena daljem unapređenju javnih politika po ugledu na standarde OECD i najbolje prakse država članica EU, čemu značajno doprinosi i proces evropskih integracija zemlje.

„U izveštaju se jasno ističu i prioriteti Vlade Srbije za naredni period, a naš fokus biće na daljem jačanju konkurentnosti kroz unapređenje poslovnog okruženja, podršku inovacijama i digitalizaciji, kao i investicijama u obrazovanje i veštine radne snage“, rekao je Stanivuković.

Posebno je važno, istakao je, što ti prioriteti predstavljaju i neke od glavnih oblasti Reformske agende koju je Vlada Srbije usvojila.

„Reformska agenda kao sastavni deo Plana rasta za Zapadni Balkan dodatno će osnažiti saradnju unutar regiona, saradnju sa Evropskom unijom i državama članicama, i istovremeno omogućiti bržu ekonomsko-socijalnu konvergenciju regiona ka EU, konkurentnost ekonomija i intenziviranje našeg procesa evropskih integracija, a pre svega, za nas najvažnije, faznu integraciju u unutrašnje tržište EU“, rekao je Stanivuković.

On je istakao da Srbija ceni mogućnost da učestvujemo u brojnim OECD inicijativama, od multilateralne konvencije za poreska pitanja, preko Globalnog partnerstva za veštačku inteligenciju, do indikatora javnog integriteta. 

„Uveren sam da ćemo u narednom periodu ojačati svoje učešće i u mnogim drugim OECD inicijativama, kao značajan forum za najbolje prakse na globalnom nivou, a kruna svega navedenog bi bilo članstvo u OECD za koje Srbija planira da aplicira u narednom periodu“, rekao je Stanivuković.

On se osvrnuo i na makroekonomske pokazatelje ukazujući da naša zemlja, uprkos globalnim ekonomskim izazovima sa kojima se suočava ceo svet, beleži dobre ekonomske rezultate, podržane strukturnim reformama, otpornošću u odnosu na učestale krize, kao i stabilnim ekonomskim politikama, koji su obezbedili da naša zemlja prvi put u istoriji dobije investicioni kreditni rejting. 

Stanivuković je podsetio da je sa privrednim rastom od 4,3 odsto, u prvoj polovini godine, naša zemlja bila druga najbrže rastuća ekonomija u Evropi. 

„Javni dug je u potpunosti pod kontrolom, na nivou od 46,5 odsto. Pozitivne trendove beležimo i u oblasti tržišta rada, gde je stopa nezaposlenosti u drugom kvartalu ove godine dostigla rekordno nisku vrednost od 8,2 odsto, dok je stopa zaposlenosti porasla na 51,4 odsto što je istorijski maksimum“, rekao je Stanivuković.

On je naveo i da je tokom prošle godine Srbija dostigla rekordan nivo stranih direktnih investicija od 4,5 milijardi evra, a da je naša zemlja ostvarila i odlične rezultate u oblasti digitalizacije. 

„Na pravom putu smo ka punoj digitalizaciji javnih servisa, kroz dalji razvoj e-trgovine, e-poslovanja i e-uprave. U prethodnom periodu sproveli smo proces digitalizacije javnih finansija, uveli sisteme e-fiskalizacije i e-faktura, uvodimo e-otpremnice, razvijamo brojne carinske IT sisteme, razvili smo jedinstveni informacioni sistem za budzetsko računovodstvo...“, rekao je Stanivuković.

On je podsetio i da će naša zemlja biti domaćin EXPO 2027 koji pruža jedinstvenu priliku da se predstavimo kao atraktivna destinacija za investicije i saradnju, uz realizaciju više od 300 projekata u okviru programa “Srbija 2027“.

„Taj događaj će nam omogućiti da demonstriramo naše inovacije i privredne potencijale na međunarodnoj sceni i dalje podržimo proces jačanja konkurentnosti srpske ekonomije“, zaključio je Stanivuković.

Predstavnice Delegacije EU u Srbiji i OECD čestitale su Vladi Srbije na usvajanju Reformske agende, i navele da se nadaju da će Srbija i druge zemlje Balkana biti deo EU. 

Slične teme

Siniša Mali: Stambeni krediti za mlade - veliki ekonomski poduhvat Srbije

Siniša Mali: Stambeni krediti za mlade - veliki ekonomski poduhvat Srbije

Siniša Mali čestitao Božić po gregorijanskom kalendaru

Siniša Mali čestitao Božić po gregorijanskom kalendaru

Siniša Mali: Brinemo o mladima, stiže pomoć za kupovinu prvog stana

Siniša Mali: Brinemo o mladima, stiže pomoć za kupovinu prvog stana