Читај ми

Представљен ОЕЦД-ов Извештај о конкурентности за Западни Балкан - Србија остварила изузетне резултате

1/4

Четврти Извештај о конкурентности за Западни Балкан за 2024. годину Организације за економску сарадњу и развој (ОЕЦД) представљен је данас, а државни секретар у Министарству финансија Гојко Станивуковић изјавио је да је Србија остварила изузетне резултате у великом броју области, али да остаје посвећена даљем унапређењу јавних политика. 

Станивуковић је, на завршној ОЕЦД конференцији одржаној у Министарству финансија, истакао да у посматраних 15 области јавних политика подељених у пет кластера, Србија надмашује просек Западног Балкана у чак 13, што је добар резултат.

„Извештај указује да је наша земља остварила добре резултате и то пре свега у областима инвестиционе политике, приступа финансијама и образовне политике, уз константан напредак у области научно-технолошког развоја и иновација“, рекао је Станивуковић 

Додао је да и поред тога што смо били изузетно успешни, Србија остаје посвећена даљем унапређењу јавних политика по угледу на стандарде ОЕЦД и најбољe праксe држава чланица ЕУ, чему значајно доприноси и процес европских интеграција земље.

„У извештају се јасно истичу и приоритети Владе Србије за наредни период, а наш фокус биће на даљем јачању конкурентности кроз унапређење пословног окружења, подршку иновацијама и дигитализацији, као и инвестицијама у образовање и вештине радне снаге“, рекао је Станивуковић.

Посебно је важно, истакао је, што ти приоритети представљају и неке од главних области Реформске агенде коју је Влада Србије усвојила.

„Реформска агенда као саставни део Плана раста за Западни Балкан додатно ће оснажити сарадњу унутар региона, сарадњу са Европском унијом и државама чланицама, и истовремено омогућити бржу економско-социјалну конвергенцију региона ка ЕУ, конкурентност економија и интензивирање нашег процеса европских интеграција, а пре свега, за нас најважније, фазну интеграцију у унутрашње тржиште ЕУ“, рекао је Станивуковић.

Он је истакао да Србија цени могућност да учествујемо у бројним ОЕЦД иницијативама, од мултилатералне конвенције за пореска питања, преко Глобалног партнерства за вештачку интелигенцију, до индикатора јавног интегритета. 

„Уверен сам да ћемо у наредном периоду ојачати своје учешће и у многим другим ОЕЦД иницијативама, као значајан форум за најбоље праксе на глобалном нивоу, а круна свега наведеног би било чланство у ОЕЦД за које Србија планира да аплицира у наредном периоду“, рекао је Станивуковић.

Он се осврнуо и на макроекономске показатеље указујући да наша земља, упркос глобалним економским изазовима са којима се суочава цео свет, бележи добре економске резултате, подржане структурним реформама, отпорношћу у односу на учестале кризе, као и стабилним економским политикама, који су обезбедили да наша земља први пут у историји добије инвестициони кредитни рејтинг. 

Станивуковић је подсетио да је са привредним растом од 4,3 одсто, у првој половини године, наша земља била друга најбрже растућа економија у Европи. 

„Јавни дуг је у потпуности под контролом, на нивоу од 46,5 одсто. Позитивне трендове бележимо и у области тржишта рада, где је стопа незапослености у другом кварталу ове године достигла рекордно ниску вредност од 8,2 одсто, док је стопа запослености порасла на 51,4 одсто што је историјски максимум“, рекао је Станивуковић.

Он је навео и да је током прошле године Србија достигла рекордан ниво страних директних инвестиција од 4,5 милијарди евра, а да је наша земља остварила и одличне резултате у области дигитализације. 

„На правом путу смо ка пуној дигитализацији јавних сервиса, кроз даљи развој е-трговине, е-пословања и е-управе. У претходном периоду спровели смо процес дигитализације јавних финансија, увели системе е-фискализације и е-фактура, уводимо е-отпремнице, развијамо бројне царинске ИТ системе, развили смо јединствени информациони систем за буџетско рачуноводство...“, рекао је Станивуковић.

Он је подсетио и да ће наша земља бити домаћин EXPO 2027 који пружа јединствену прилику да се представимо као атрактивна дестинација за инвестиције и сарадњу, уз реализацију више од 300 пројеката у оквиру програма “Србија 2027“.

„Тај догађај ће нам омогућити да демонстрирамо наше иновације и привредне потенцијале на међународној сцени и даље подржимо процес јачања конкурентности српске економије“, закључио је Станивуковић.

Представнице Делегације ЕУ у Србији и ОЕЦД честитале су Влади Србије на усвајању Реформске агенде, и навеле да се надају да ће Србија и друге земље Балкана бити део ЕУ. 

Сличне теме

Представљен пројекат успостављања Националног једношалтерског система

Представљен пројекат успостављања Националног једношалтерског система

Позив на вебинар еАкцизе

У четвртак вебинар о еАкцизама

Мали: Закон о подршци младима за куповину првог стана је закон за будућност

Мали: Закон о подршци младима за куповину првог стана је закон за будућност