Čitaj mi

Počeo sedmi ciklus izrade Programa ekonomskih reformi (ERP) za period od 2021. do 2023.

Državni sekretar u Ministarstvu finansija Gojko Stanivuković učestvovao je danas na Uvodnom sastanku za izradu Programa ekonomskih reformi (ERP) za period od 2021. do 2023. godine. U skladu sa smernicama Vlade Republike Srbije o smanjenju rizika od širenja COVID 19 virusa, sastanak je održan on-lajn, a ovim sastankom formalno je otpočeo sedmi ciklus izrade dokumenta ERP, na osnovu Smernica Evropske komisije i Preporuka EKOFIN Saveta za izradu ovog dokumenta iz maja ove godine.

Državni sekretar Stanivuković je istakao da i u ekonomskim uslovima izazvanim pandemijom virusa COVID 19 ERP predstavlja najvažniji strateški dokument Vlade Republike Srbije u ekonomskom dijalogu sa Evropskom komisijom i državama članicama Evropske unije sa ciljem usklađivanja ekonomskih politika unutar Srbije, regiona i sa državama članicama Evropske unije.

„Njegova važnost je ključna pre svega u pregovaračkom poglavlju 17 – Ekonomska i monetarna politika u kontekstu ispunjenja ekonomskih kriterijuma za članstvo u EU, ali i u drugim pregovaračkim poglavljima čiji glavni elementi su veoma opsežno obuhvaćeni ovim dokumentom, takođe, ima i sve veći značaj u programiranju IPA fondova“, rekao je on.

Stanivuković je naveo i da se značaj dokumenta ERP ogleda i u tome što proces njegove izrade podrazumeva intenzivnu saradnju velikog broja institucija u Republici Srbiji, koja omogućava sinergiju različitih politika.

„Osim relevantnih ministarstava i agencija, u procesu izrade dokumenta posebno je značajna saradnja sa predstavnicima civilnog društva, stručne javnosti, lokalnog nivoa, poslovne zajednice i socijalnih partnera, Narodne skupštine, što će u skladu sa novonastalim okolnostima biti nastavljeno i u ovom ciklusu“, istakao je Stanivuković.

Kao i u prethodnim ciklusima, ceo proces izrade ERP će biti usaglašen sa izradom Fiskalne strategije i budzeta Republike Srbije za 2021. godinu imajući u vidu da je poseban deo ERP posvećen finansiranju strukturnih reformi predstavljenih u ovom dokumentu istakao je državni sekretar.

On je naveo da će u skladu sa Smernicama Evropske komisije za izradu ERP za period od 2021. do 2023. godine dokument biti usmeren ka oporavku posledica izazvanih pandemijom virusa COVID 19, ali će obuhvatiti i srednjoročne reforme koje će taj oporavak učiniti održivim i izgraditi ekonomsku otpornost u skladu sa ekološkim, digitalnim i pravednim tranzicionim prioritetima EU.

Stanivuković je naglasio da je Srbija zadržala snažan tempo privrednog rasta od 4,2 odsto u 2019. godini zbog jake domaće potražnje, posebno investicija, što je naglo prekinula pandemija, koja je usporila globalnu ekonomsku aktivnost i ukazala na potrebu za revidiranjem makroekonomskih i fiskalnih scenarija.

„Pre početka pandemije, zahvaljući odgovornoj ekonomskoj politici koju smo vodili poslednjih nekoliko godina, uspeli smo da značajno smanjimo nivo javnog duga na oko 50% BDPa, da značajno smanjimo nezaposlenost na istorijski nizak nivo ispod 10%, da imamo četiri godine za redom suficit u budzetu i svi ovi dobri makroekonomski rezulati, rekao bih, da su nam omogućili da ovu krizu dočekamo spremni koliko je to moguće, u svakom slučaju spremniji nego neke mnogo veće ekonomije u svetu“, rekao je Stanivuković.

On je istakao da je zahvaljujući tim rezultatima naša zemlja potpuno finansijski stabilna i može da izdrži finansijski teret mera koje su donete.

„Želeo bih da naglasim jednu činjenicu, da se nije desila epidemija korona virusa, rast BDP-a bi u prvom kvartalu iznosio preko 6%, a 2020. godina bi sigurno bila, u ekonomskom smislu, najuspešnija u našoj novijoj istoriji“, rekao je Stanivuković i podsetio da je program ekonomskih mera vredan 5,1 milijardi evra, što je oko 11% našeg BDP i oko polovine našeg godišnjeg budzeta, kao i da mali broj zemalja u svetu može da se pohvali ovako značajnim paketom podrške privredi.

Na uvodnom sastanku između ostalog govorilo se i o iskustvima u izradi ERP, kao i o svim predviđenim aktivnostima u vezi sa novim ciklusom izrade ovog dokumenta.

Program ekonomskih reformi Republika Srbija izrađuje na godišnjem nivou kako bi obezbedila održiv i inkluzivan ekonomski rast, a u skladu sa strateškim ciljem smanjenja razvojnog jaza između domaće privrede i EU.

Sastanku su prisustvovali predstavnici svih institucija koje učestvuju u izradi ovog dokumenta, predstavnici Evropske komisije i Delegacije Evropske unije u Srbiji, kao i predstavnici Centra za izuzetnost u finansijama (CEF) iz Slovenije.

Slične teme

Srbija pronalazi svoje izvore rasta, što vodi ka daljem poboljšanju životnog standarda

Srbija pronalazi svoje izvore rasta, što vodi ka daljem poboljšanju životnog standarda

Veliko interesovanje kompanija za učešće na EKSPO izložbi, američke firme dobrodošle

Veliko interesovanje kompanija za učešće na EKSPO izložbi, američke firme dobrodošle

Predstavljene izmene za unapređenje sistema elektronskih faktura

Predstavljene izmene za unapređenje sistema elektronskih faktura