Читај ми

Почео седми циклус израде Програма економских реформи (ЕРП) за период од 2021. до 2023.

Државни секретар у Министарству финансија Гојко Станивуковић учествовао је данас на Уводном састанку за израду Програма економских реформи (ЕРП) за период од 2021. до 2023. године. У складу са смерницама Владе Републике Србије о смањењу ризика од ширења COVID 19 вируса, састанак је одржан он-лајн, а овим састанком формално је отпочео седми циклус израде документа ЕРП, на основу Смерница Европске комисије и Препорука ЕКОФИН Савета за израду овог документа из маја ове године.

Државни секретар Станивуковић је истакао да и у економским условима изазваним пандемијом вируса COVID 19 ЕРП представља најважнији стратешки документ Владе Републике Србије у економском дијалогу са Европском комисијом и државама чланицама Европске уније са циљем усклађивања економских политика унутар Србије, региона и са државама чланицама Европске уније.

„Његова важност је кључна пре свега у преговарачком поглављу 17 – Економска и монетарна политика у контексту испуњења економских критеријума за чланство у ЕУ, али и у другим преговарачким поглављима чији главни елементи су веома опсежно обухваћени овим документом, такође, има и све већи значај у програмирању ИПА фондова“, рекао је он.

Станивуковић је навео и да се значај документа ЕРП огледа и у томе што процес његове израде подразумева интензивну сарадњу великог броја институција у Републици Србији, која омогућава синергију различитих политика.

„Осим релевантних министарстава и агенција, у процесу израде документа посебно је значајна сарадња са представницима цивилног друштва, стручне јавности, локалног нивоа, пословне заједнице и социјалних партнера, Народне скупштине, што ће у складу са новонасталим околностима бити настављено и у овом циклусу“, истакао је Станивуковић.

Као и у претходним циклусима, цео процес израде ЕРП ће бити усаглашен са израдом Фискалне стратегије и буџета Републике Србије за 2021. годину имајући у виду да је посебан део ЕРП посвећен финансирању структурних реформи представљених у овом документу истакао је државни секретар.

Он је навео да ће у складу са Смерницама Европске комисије за израду ЕРП за период од 2021. до 2023. године документ бити усмерен ка опоравку последица изазваних пандемијом вируса COVID 19, али ће обухватити и средњорочне реформе које ће тај опоравак учинити одрживим и изградити економску отпорност у складу са еколошким, дигиталним и праведним транзиционим приоритетима ЕУ.

Станивуковић је нагласио да је Србија задржала снажан темпо привредног раста од 4,2 одсто у 2019. години због јаке домаће потражње, посебно инвестиција, што је нагло прекинула пандемија, која је успорила глобалну економску активност и указала на потребу за ревидирањем макроекономских и фискалних сценарија.

„Пре почетка пандемије, захваљући одговорној економској политици коју смо водили последњих неколико година, успели смо да значајно смањимо ниво јавног дуга на око 50% БДПа, да значајно смањимо незапосленост на историјски низак ниво испод 10%, да имамо четири године за редом суфицит у буџету и сви ови добри макроекономски резулати, рекао бих, да су нам омогућили да ову кризу дочекамо спремни колико је то могуће, у сваком случају спремнији него неке много веће економије у свету“, рекао је Станивуковић.

Он је истакао да је захваљујући тим резултатима наша земља потпуно финансијски стабилна и може да издржи финансијски терет мера које су донете.

„Желео бих да нагласим једну чињеницу, да се није десила епидемија корона вируса, раст БДП-а би у првом кварталу износио преко 6%, а 2020. година би сигурно била, у економском смислу, најуспешнија у нашој новијој историји“, рекао је Станивуковић и подсетио да је програм економских мера вредан 5,1 милијарди евра, што је око 11% нашег БДП и око половине нашег годишњег буџета, као и да мали број земаља у свету може да се похвали овако значајним пакетом подршке привреди.

На уводном састанку између осталог говорило се и о искуствима у изради ЕРП, као и о свим предвиђеним активностима у вези са новим циклусом израде овог документа.

Програм eкoнoмских рeфoрми Република Србија израђује на годишњем нивоу како би обезбедила oдржив и инклузивaн eкoнoмски рaст, а у складу са стратешким циљем смањења развојног јаза између домаће привреде и ЕУ.

Састанку су присуствовали представници свих институција које учествују у изради овог документа, представници Европске комисије и Делегације Европске уније у Србији, као и представници Центра за изузетност у финансијама (ЦЕФ) из Словеније.

Сличне теме

Србија проналази своје изворе раста, што води ка даљем побољшању животног стандарда

Србија проналази своје изворе раста, што води ка даљем побољшању животног стандарда

Велико интересовање компанија за учешће на ЕКСПО изложби, америчке фирме добродошле

Велико интересовање компанија за учешће на ЕКСПО изложби, америчке фирме добродошле

Представљене измене за унапређење система електронских фактура

Представљене измене за унапређење система електронских фактура