Читај ми

Синиша Мали: Влада усвојила Предлог закона о 10.000 динара за свако дете до 16 година

Влада Републике Србије усвојила је данас Предлог закона о привременом регистру мајки и других лица којима се уплаћује новчана помоћ, а којим се дефинише питање исплате по 10.000 динара за свако дете, изјавио је потпредседник Владе и министар финансија Синиша Мали.

Ова новчана помоћ може се добити за свако дете које је држављанин Републике Србије, рођено 21. новембра 2006. године или након тог датума. То значи да су законским предлогом обухваћена и деца која сада имају 16 година, а која прошле године нису испуњавала услове за помоћ младима од 16 до 29 година, јер су имала мање од 16 година.

„Наша жеља је била да новац добију и деца која су када смо давали помоћи државе за младе имала 15 година, па нису задовољавала услове, а у међувремену су напунила 16 година. Нисмо желели да их изоставимо, једноставно не би било у реду, и зато смо дефинисали да и они добију новац од државе“, објаснио је министар Мали.

Предлогом закона је дефинисано да право на уплату новчане помоћи у износу од 10.000 динара има мајка детета, а изузетно отац, старатељ или хранитељ под условима прописаним наведеним законским решењем.

Пријава за ову врсту помоћи биће могућа од 20. августа до 20. септембра 2023. године, електронски, преко портала Управе за трезор. Исплата новчане помоћи почеће од 25. септембра ове године.

Иначе, хранитељима детета за које се исплаћује новчана помоћ и примаоцима новчане социјалне помоћи, новчана помоћ од по 10.000 динара за свако дете ће бити уплаћена без подношења пријаве.

Као и у случају ранијих пријава грађана за помоћи државе, пријава на порталу Управе за трезор ће бити веома једноставна и трајаће свега неколико минута. Како је предвиђено, подносилац пријаве, односно мајка, ће уносити број личне карте, свој матични број, матични број за свако дете и назив банке у којој жели да јој буде уплаћен новац.

Додатно, отац детета који сам врши родитељско право треба, поред горе наведених података, да поднесе дигитализовану копију правоснажне судске одлуке на основу које се види да сам врши родитељско право.

Такође, уколико је подносилац пријаве старатељ детета, он, поред већ наведених података, подноси и дигитализовану копију правоснажне одлуке органа старатељства којом се дете за које се исплаћује новчана помоћ ставља под старатељство.

Министар Синиша Мали је истакао да држава кроз ову меру помоћи жели још једном да покаже да брине о породици, деци, мајкама, да је ту за њих, да могу да се ослоне на своју земљу.

„Деца су наша будућност, наша нада, и зато морамо што више да улажемо у њих. Сматрамо да ће ово бити веома важна помоћ за мајке“, навео је министар Мали, који је додао да је ова мера помоћи само део новог пакете мера којима држава настоји да побољша квалитет живота грађана.

У том контексту, министар Мали је подсетио да ће од 1. септембра запослени у просвети, медицинске сестре и техничари у установама здравствене заштите, као и неговатељице у установама у областима социјалне заштите, добити за 5,5 одсто веће плате. Њима ће потом, додао је, већ од 1. јануара плате додатно бити повећане за најмање 10 одсто. Такође, подсетио је, и сви остали запослени у јавном сектору ће од 1. јануара следеће године добити повећање плата од најмање 10 одсто.

„Наравно, морамо да мислимо и на наше најстарије суграђане, и зато ћемо у наредном периоду имати два повећања пензија. Наиме, пензије ће прво од 1. октобра 2023. године бити повећане за 5,5 одсто, а потом и од 1. јануара за око 14,6 одсто. То је кумулативно повећање пензија од 20,9 одсто, а наша очекивања су да ће просечна пензија 2024. године износити 389 евра“, навео је Синиша Мали.

Он је подсетио и да је прошле године, у фебруару, исплаћено по 20.000 динара свим пензионерима, што је највеће једнократно давање до сада, док су млади од 16 до 29 година током прошле године, у фебруару и јуну добили по 100 евра, а потом и у децембру по 5.000 динара.

„Захваљујући одговорној економској политици, новца имамо довољно за све мере које смо предвидели, и оне ни на који начин неће утицати на стабилност наших јавних финансија. Циљ нам је да животни стандард грађана настави да расте, да наша економија настави да расте и да заједно градимо бољу и лепшу Србију“, закључио је Мали.

Сличне теме

Мали: Наши економски резултати показују да смо светла тачка у Европи

Мали: Наши економски резултати показују да смо светла тачка у Европи

Синиша Мали:  Микро бизниси имају велики утицај на привредни раст и развој целе економије

Синиша Мали: Микро бизниси имају велики утицај на привредни раст и развој целе економије

Мали потписао уговoрe са представницима француског трезора и конзорцијумом Suez-Vinci

Мали потписао уговoрe са представницима француског трезора и конзорцијумом Suez-Vinci