Читај ми

Представљен ребаланс буџета, министар Мали нагласио да је он наставак успешне економске политике

1/3

Први потпредседник Владе и министар финансија Синиша Мали представио је данас, у Скупштини Србије, Предлог закона о изменама и допунама Закона о буџету за 2024. годину, као и још четири законска предлога из надлежности Министарства финансија.

„Стабилни смо, имамо високе стопе раста, хоћемо да наставимо и убрзамо раст и то је кључ овог ребаланса. За првих осам месеци имамо 132,5 милијарди динара веће приходе и хоћемо да их распоредимо тамо где је напотребније, уз додатне инвестиције, како бисмо убрзали раст“, рекао је Мали обраћајући се народним посланицима. 

Иначе, укупни приходи предвиђени ребалансом износе 2.173,3 милијарде динара, што је за 6,5 одсто више у односу на износ прихода предвиђен иницијалним буџетом за ову годину. 

Синиша Мали је поручио да што више Србија расте, већи је и БДП, а циљ је да се достигне 100 милијарди евра БДП-а 2027. године. Министар финансија оценио је да је Србија на добром путу захваљујући одговорној економској политици, те да резултати показују да је у првих шест месеци ове године била друга најбрже растућа економија у Европи. 

Он је образложио да ребаланс предвиђа додатних 18 милијарди динара за пољопривреду, чиме ће буџет тог сектора достићи 7,3 одсто укупног буџета, односно 136,7 милијарди. 

Навео је и да је предвиђено повећање за област социјалне заштите, и то 25,6 милијарди динара, што је новац који је намењен за подизање наталитета и подразумева већа новчана издвајања за родитељски додатак за децу рођену од 1. јануара ове године, а новац ће бити исплаћен одмах након усвајања ребаланса. 

Додао је и да се у предлогу ребаланса налази додатних 28,7 милијарди динара за улагања у здравствени сектор, те додатни новац за просвету у износу од 12 милијарди динара, више новца за науку, за културу, за сектор одбране. 

Мали је истакао да је предвиђено и додатних 111 милијарди динара за капиталне инвестиције чиме ће оне, како је истакао, достићи 706 милијарди динара.

„То је 7,9 одсто БДП-а. Никада нисмо имали већи буџет за капиталне инвестиције и уз ссадашњу стопу раста БДП-а од 4,3 одсто омогућиће даљи раст. Хоћемо још више да растемо“, рекао је министар, и додао да су планирана улагања у школе, вртиће, опште болнице и домове здравља, све оно што мења квалитет живота грађана Србије. 

Мали је истакао да Србија има у плану 323 пројекта у оквиру Програма „Скок у будућност - Србија 2027“.

„Да наставимо да растемо уз очување макроеконосмке стабилности, то је за нас најважнији циљ. Ребаланс је само наставак успешне економске политике коју спроводимо након реформи“, рекао је Мали у парламенту. 

Он је додао и да се Србија на прави начин носи са изазовима, те да се ребалансом жели убрзати раст и оствари циљ да до 2027. године у којој ће Србија бити домаћин ЕКСПА, просечне плате износе 1.400 евра, а пензије и минимална зарада 650 евра. 

Говорећи о макроекономским показатељима, Мали је поручио да су се ове године у Србију слиле 3,2 милијарде евра страних директних инвестиција, те подсетио да је прошле године убележено рекордних 4,5 милијарди евра СДИ. 

„Више од 60 одсто страних директних инвестиција на Западном Балкану се слије у Србију“, истакао је Мали. 

Он је додао да имамо и више од 28 милијарди евра девизних резерви, више од 46 тона злата, те 695 милијарди динара на рачунима трезора у овом тренутку.

„Стабилни смо и сигурни“, оценио је министар финансија и додао да томе у прилог иде и стабилан удео јавног дуга у БДП-у, на нивоу од 49,8 одсто, док је еврозона задужена 89 одсто БДП-а. 

Уз то, додао је, никада већи број људи у Србији није радио, паралелно са рекордно ниском стопом незапослености. 

Он је подсетио и да ће минимална зарада у Србији од 1. јануара износити 457 евра, што је раст од 13,7 одсто, а након овогодишњег повећања од 17,8 одсто. 

„Први пут у историји смо скоро изједначили минималну зараду и минималну потрошачку корпу. Пораст минималне зараде увек даље утиче на раст просечних плата. Просечна зарада у јуну ове године је износила 818 евра, у децембру очекујем да достигне 920 евра. У динамици смо да до краја наредне године буде изнад 1.000 евра, а до краја 2027. и 1.400 евра“, поручио је Мали у Скупштини Србије. 

Он је подсетио да је раст Србије евидентан када се просек плата упореди са износом просечне зараде у 2012. години, када је она износила око 330 евра. 

Мали је поручио и да су просечне пензије у овом тренутку 390 евра, а да ће након повећања од 10,9 одсто у децембру скочити на просечних 435 евра. Циљ је, како је рекао, да до краја 2027. године просечне пензије износе 650 евра.

И у наредном периоду, истакао је Мали, приоритет остаје побољшање квалитета живота грађана, кроз раст њихових примања, али и кроз наставак великог инвестиционог таласа који смо започели, а који је предвиђен програмом “Скок у будућност - Србија 2027”. 

Пред народним посланицима налази се и Предлог закона о потврђивању Анекса 2 Споразума између Влада Србије и Француске о сарадњи у области спровођења приоритетних пројеката у Републици Србији, а којим се предвиђају три нова пројекта - развој вештачке интелигенције, развој инфраструктуре и управљање отпадним водама у Великом Селу, као и модернизација електроенергетског система кроз развој нових обновљивих извора енергије и средстава за складиштење у Републици Србији. 

Ту су и Предлог закона о потврђивању ревидиране ПЕМ Конвеције, што има економски значај за нашу привреду у погледу конкурентности и изједначавања услова за пословање на међународном тржишту, и две ратификације из области енергетике, које се односе на набавку и замену класичних бројила савременим електронским бројилима, као и на коришћење обновљивих извора енергије у производњи топлотне енергије, повећање енергетске ефикасности и побољшање квалитета ваздуха, а тиме и заштиту животне средине.

Сличне теме

Други округли сто о Нацрту закона о електронским отпремницама

Други округли сто о Нацрту закона о електронским отпремницама

Друга конференција „СЕФ и електронско евидентирање ПДВ”

Друга конференција „СЕФ и електронско евидентирање ПДВ”

Одржана конференција „СЕФ и електронско евидентирање ПДВ“

Одржана конференција „СЕФ и електронско евидентирање ПДВ“