Читај ми

Министар Мали одговорио Шошкићу: Паушални и произвољни иступ, као покушај скретања пажње са значајног успеха наше земље

Министар финансија Синиша Мали оценио је данас да су критике бившег гувернера Народне банке Србије (НБС) и професора Економског факултета Дејана Шошкића покушај скретања пажње са значајног успеха наше земље, и то у недељи када је Комитет Савета Европе MANYVAL објавио извештај о напретку Републике Србије у борби против прања новца и финансирања тероризма. 

„Не мора се нужно, потез господина Дејана Шошкића, главног протагонисте овако лошег покушаја, приписати његовој малициозности, већ површности, неразумевању и недовољном интересовању за ову значајну област. Колико се површно бавио овом темом, толико се површно бавио и монетарном политиком, што је довело до нестабилног курса и огромне инфлације. Подсећам га да је НБС, на чијем је челу био, један од најзначајнијих надзорних органа и креатора политике у превентивном делу система спречавања прања новца и финансирања тероризма и да би за њега било упутствено да се о тим функцијама бар донекле информисао“, рекао је Мали. 

Како је објаснио, паушални и површни иступи, али и још испразнији закључци господина Шошкића заслужују сажет приказ свега до сада урађеног на овом пољу. 

„Комитет експерата Савета Европе истакао је да је Србија унапредила мере у борби против прања новца и финансирања тероризма, приказујући значајан напредак у нивоу усклађености са препорукама Радне групе за финансијску акцију (FATF). Поред специјализације и обуке полицијских и тужилачких јединица, измена кривичног законодавства, увођења централне евиденције стварних власника правних лица, лиценцирања рачуновођа, ревизора, посредника у закупу и промету непокретности и приређивача игара на срећу, прописивања посебно рестриктивних услова за оснивање финансијских институција и учесника у области дигиталне имовине, успостављен је партнерски однос са приватним сектором, те тако у раду Координационог тела заједно учествују представници државног и приватног сектора. Да усклађивање са препорукама FATF није лак задатак, сведочи чињеница да је у овом тренутку Србија по усаглашености са 40 препорука FATF испред Канаде, САД, Велике Британије, Аустрије, Словеније и већине других чланица ЕУ. Увођењем система примене циљаних финансијских санкција за финансирање тероризма и недозвољене пролиферације, који у време Вашег стручног управљања НБС није ни постојао, Србија се тренутно у овом сегменту налази испред ЕУ“, објаснио је он. 

Напоменуо је да усвојени закони, подзаконска акта, смернице и механизми нису „мртво слово на папиру“ како то Шошкић каже, о чему најбоље сведочи број осуђених лица за прање новца, којих је само током прошле године било више од шездесет. 

„У време Ваше владавине та бројка је асимптоматски тежила нули. Присетићемо се 2011. године и резултата Ваше политике, која је резултовала, најпре хапшењем неколико службеника, а потом и гашењем Управе за игре на срећу. Било је потребно неколико година да се систем од таквог ударца опорави, али са задовољством Вас обавештавам да смо успели да поново оснујемо и успоставимо једну толико важну институцију, која је прошла најстроже провере и за коју са поносом можемо да кажемо да је у потпуности усклађена са свим препорукама FATF, што је и МАNYVAL потврдио. Да и та институција није „мртво слово на папиру“ говори акција коју су припадници те Управе спровели заједно са представницима МУП-а, септембра ове године. Резултат се мери десетинама поднетих кривичних пријава, одузетих средстава и угашених нелегалних објеката“, истакао је Мали.

Министар је рекао да о ефективности система, Србија редовно извештава MANYVAL, који је једино тело које оцењује ниво усаглашености овог сегмента са очекиваним резултатима FATF. 

„Не знам да ли сте упознати са променама у методологији оцењивања FATF, али до овога још увек није дошло, не због наше неспремности, већ због календара и плана MANYVAL-a. Међутим, како је Србија прва земља у Европи која је оцењивана у новом петом кругу вредновања, бићемо у прилици и да први демонстрирамо како све то примењујемо у пракси“, навео је он.

У погледу оцене ризика од прања новца и финансирања тероризма, Мали је истакао да је непримерена Шошкићева погрешна интерпретација Базеловог индекса (Basel Anty-Money Londery Index), по коме се Србија иначе налази у средњем нивоу ризика. 

„Можете прочитати све досадашње процене ризика, које у складу са свим предвиђеним стандардима и најбољом праксом одражавају реално стање ствари у овој области. Ниво ризика је средњи, а у складу са свим другим контекстуалним факторима Србија се не сматра земљом високе претње са овог аспекта. Искористићу прилику да Вас информишем да је Влада Србије у септембру ове године усвојила нове процене ризика од прања новца, финансирања тероризма, али и од недозвољене пролиферације и криптовалута, чиме смо направили значајан искорак и утврдили праксу за читав регион“, рекао је Мали.

Он је навео да ће и Шошкић у наредних неколико дана моћи да прочита поменуте процене и предлог новог акционог плана.

„Можете прочитати и неку од публикација, превода докумената FATF, смерница и примера најбоље праксе јавно доступних и објављених на веб сајтовима наших институција, или можете посетити неки од десетина округлих столова, семинара и скупова које годишње организујемо заједно са приватним сектором и партнерским институцијама из иностранства, како бисте се боље упознали са овом тематиком “, закључио је Мали.

Сличне теме

Мали: Наши економски резултати показују да смо светла тачка у Европи

Мали: Наши економски резултати показују да смо светла тачка у Европи

Синиша Мали:  Микро бизниси имају велики утицај на привредни раст и развој целе економије

Синиша Мали: Микро бизниси имају велики утицај на привредни раст и развој целе економије

Мали потписао уговoрe са представницима француског трезора и конзорцијумом Suez-Vinci

Мали потписао уговoрe са представницима француског трезора и конзорцијумом Suez-Vinci