Читај ми

Мали: Ребаланс је позитиван и развојан, усмерен на бољи животни стандард грађана

Ребаланс буџета Републике Србије, о коме ће се од сутра расправљати у Народној скупштини, је позитиван и развојан, усмерен на повећање плата, пензија и животног стандарда грађана, изјавио је данас потпредседник Владе и министар финансија Синиша Мали.

„Имамо веће приходе од планираних за 60,6 милијарди динара, а дефицит смо успели да смањимо са планираних 3,3 одсто на 2,8 одсто. Најважније је где ћемо потрошити тај новац, а првенствено ће бити усмерен на повећање плата и пензија“, рекао је Мали гостујући у Јутарњем дневнику РТС-а. 

Као једну од најважнијих ставки ребаланса, министар финансија је истакао и више новца за лечење ретких болести и лечење у иностранству, и то додатних 3,9 милијарди динара, колико предвиђа ребеланс буџета, чиме се испуњава обећање председника Александра Вучића.

Он је истакао да се, осим повећања плата и пензија, ребалансом обезбеђује новац и за повећана давања пољопривредницима.

„Повећавамо субвенције по хектару са 9.000 на 18.000 динара. Ова додатна средства значе да ће чак седам одсто буџета бити усмерено ка пољопривреди“, поручио је потпредседник Владе.

Мали је истакао да су пензије умногоме повећане у последње две године и да је битно да се са тим настави, те се захвалио најстаријим суграђанима на подршци и разумевању досадашње економске политике земље.

„Нема земље која је у тој мери подигла пензије. У наредној години ће просечна пензија износити 390 евра“, рекао је Мали.

Он је појаснио да су почетком прошле године пензије повећане прво 5,5 одсто, потом још девет одсто у новембру и 12,1 одсто у јануару. Сада нас, како је најавио, очекује ванредно повећање од 5,5 одсто и још једно од 14,8 одсто у јануару. 

Плате ће, како је рекао, у септембру порасти за 5,5 одсто у просвети, медицинским сестрама, као и неговатељицама у установама социјалне заштите, након што су повећане за 12,5 одсто у јануару.

„Са планираних 10 одсто повећања од јанура 2024. године, то је за преко 208.000 запослених кумулативно повећање од преко 30 одсто“, рекао је потпредседник Владе и додао да очекује да крајем године инфлација износи осам одсто, дакле реч је о реалном расту плата. 

За остале запослене у јавном сектору, како је рекао, следи 10 одсто повећање плата у јануару, чиме се плате држе изнад нивоа инфлације, те су у првих шест месеци, у реалном износу, позитивне.

Како је истакао, тиме се иде ка томе да просечна плата до краја 2025. године износи 1.000 евра, а пензије између 430 и 450. 

Мали је поручио да очекује да у децембру ове године просечна зарада достигне 840 евра, те подсетио да је 2012. просечна плата у Србији износила 331 евро. 

„Све ове резултате остварујемо упркос огромној кризи. У реалном износу, упркос инфлацији, имамо реално повећање плата, штитимо животни стандард и доприносимо побољшању економских активности и настављамо да остварујемо позитивне стопе раста БДП-а“, рекао је Мали и додао да друге земље клизе у рецесију будући да два квартала заредом бележе негативни раст БДП-а.

Све ово, како је истакао, показује одговорност наше економске политике. 

Мали је рекао да је ребалансом предвиђен и новац за свако дете до 16 година, за мајке, те да је до сада за помоћ од 10.000 динара пријављено 935.000 од укупно 1.190.000 деце.

„Идеја је да помогнемо мајкама, родитељима, деци... Пријава траје до 20. септембра а након тога ћемо помоћ исплатити“, поручио је министар финансија.

Он се осврнуо на још једну важну ставку ребаланса, капиталне инвестиције, речима да ће 7,2 одсто БДП-а бити усмерено ка капиталним инвестицијама.

„Не стајемо са развојним пројектима. Од Дунавске магистрале, ЕКСПО-а, Београдског метроа, школа, болница, све радимо што је неопходно како би се квалитет живота подигао и како бисмо одржали економски раст“, рекао је Мали.

Он је истакао да се одговорно води рачуна о сваком динару и да се новац одговорно усмерава ка бољим перформансама и расту. 

Мали је поручио да се за пензионерску картицу, која доноси бројне попусте, до сада пријавило 786.000 пензионера, те позвао друштвено одговорне компаније да наставе да се придружују овом пројекту који пензионерима доноси велике уштеде, њима важне. 

Он се осврнуо и на минималну зараду, речима да ће предлог Владе Србије бити да наредно повећање износи 17,8 одсто што би, процентуално, био највећи раст минималне зараде до сада. То би, како је рекао, било више од 400 евра, односно 47.154 динара.

„За ову годину смо повећали минималну зараду за 14,3 одсто, а у просеку инфлација ће износити 12,5 одсто. И за следећу годину узимамо у обзир степен раста БДП-а, продуктивност, запосленост и тако даље, чиме долазимо до новог износа“, рекао је Мали.

Он је истакао да у последњих десет година у Србији има пола милиона запослених више, те да у овом тренутку наша земља има 2.308.000 запослених који плаћају порезе и доприносе у односу на некадашњих 1.800.000.

„Пре десет година минимална зарада је износила око 15.700 динара и имали смо 25,9 одсто незапослених, односно сваки четврти је био незапослен. Сада нам даље расте минимална зарада, али се трудимо да стимулишемо оне из сиве зоне да пређу у белу зону“, рекао је Мали. 

Он је поручио да у овим тешким условима није једноставно водити економску политику, те да Србија одржава и јавни дуг на 50,8 одсто удела у БДП-у. 

Сличне теме

Синиша Мали честитао Божић

Синиша Мали честитао Божић

Синиша Мали: Стамбени кредити за младе - велики економски подухват Србије

Синиша Мали: Стамбени кредити за младе - велики економски подухват Србије

Синиша Мали честитао Божић по грегоријанском календару

Синиша Мали честитао Божић по грегоријанском календару