Čitaj mi

Srbija i SAD: Zajednički rad na poreskim propisima

Ministar finansija Republike Srbije Siniša Mali i ambasador SAD u Beogradu Kajl Skot potpisali su danas Sporazum između Vlade Sjedinjenih Američkih Država i Vlade Republike Srbije sa ciljem poboljšanja usaglašenosti poreskih propisa na međunarodnom nivou i primene FATKA propisa (The Foreign Account Tax Compliance Act), koji se odnosi na set propisa Sjedinjenih Američkih Država donet u cilju borbe protiv utaje poreza.

Ovim propisima se predviđa da strane finansijske institucije ili drugi finansijski posrednici učestvuju putem izveštavanja u sprečavanju izbegavanja plaćanja poreza od strane američkih državljana ili rezidenata koji svoja finansijska sredstva drže u neameričkim finansijskim institucijama i na stranim računima.

Potpisivanje sporazuma će omogućiti unapređenje i efikasnu primenu poreskih propisa, dok će domaće finansijske institucije na međunarodnom planu dobiti visok stepen kredibiliteta koji donosi činjenica da su poreski propisi usaglašeni sa međunarodnim. Na ovaj način, Republika Srbija će se pridružiti grupi od preko 110 država koje zajedno sa SAD intenzivno rade na omogućavanju međunarodne usklađenosti poreskih zakona, što istovremeno dovodi do jačanja institucionalnih kapaciteta domaćih poreskih organa u cilju sveukupne zaštite finansijske stabilnosti Republike Srbije.

Sporazum je rezultat saradnje Uprave za sprečavanje pranja novca Republike Srbije i Vlade SAD.

Slične teme

Siniša Mali na otvaranju drugog IPM sastanka: Još 430 dana do Ekspa, Srbija će biti spremna

Siniša Mali na otvaranju drugog IPM sastanka: Još 430 dana do Ekspa, Srbija će biti spremna

Siniša Mali obišao radove na izgradnji Nacionalnog paviljona Srbije

Siniša Mali obišao radove na izgradnji Nacionalnog paviljona Srbije

Mali: Program razvoja do 2035. za desetak dana, akcenat na ljudskom kapitalu, veštačkoj inteligenciji i obrazovanju

Mali: Program razvoja do 2035. za desetak dana, akcenat na ljudskom kapitalu, veštačkoj inteligenciji i obrazovanju