Čitaj mi

S&P Global Ratings potvrdio kreditni rejting Republike Srbije na nivou od „BB+/ B“, uz stabilne izglede

Rejting agencija Standard and Poor’s, u izveštaju koji je objavljen 11. juna 2021. godine, potvrdila je ocenu kreditnog rejtinga Republike Srbije na nivou „BB+/ B“ i zadržala stabilne izglede za njegovo dalje povećanje.

Sama činjenica da je Republika Srbija uspela da zadrži kreditni rejting u uslovima pandemije, i da ostane u grupi retkih zemalja kojima kreditni rejting nije smanjen, samo su još jedan od dokaza uspeha koji je Vlada Republike Srbije ostvarila u očuvanju makroekonomske i finansijske stabilnosti.

Zahvaljujući dobro isplaniranim, izbalansiranim i sveobuhvatnim merama podrške ekonomiji u borbi protiv pandemije izazvane virusom COVID-19, u poređenju sa drugim zemljama, kao i otpornosti ključnih sektora na uticaj pandemije, ograničeni su i umanjeni negativni efekti pandemije i stvorena je dobra osnova za održiv privredni rast.

Agencija pohvaljuje uspeh koji je Republika Srbija ostvarila u procesu vakcinacije, s obzirom na činjenicu da je do sada više od jedne trećine stanovništva primilo bar jednu dozu vakcine, zahvaljujući čemu je Republika Srbija jedna od vodećih zemalja u pogledu broja vakcinisanog stanovništva, što će doprineti daljoj stabilizaciji ekonomskih prilika u zemlji.

Takođe, S&P u svom izveštaju naglašava da su veliki i sveobuhvatni paketi mera podrške doprineli minimalnom padu bruto domaćeg proizvoda u 2020. godini od svega 1%. Agencija već u toku tekuće godine očekuje oporavak ekonomije i procenjuje da će biti ostvaren značajan rast bruto domaćeg proizvoda od čak 5% u 2021 godini, kao i kontinuiran rast u narednim godinama. 

Agencija S&P ističe da je Republika Srbija ušla u ovu krizu spremna i sa dobro uravnoteženim finansijama, čime je stvorena osnova za održivi privredni rast i obezbeđen prostor za kreiranje paketa mera podrške privredi i stanovništvu. 

Umereni nivo javnog duga pre pandemije, stvorio je dovoljan fiskalni prostor za ograničavanje anticikličnih mera i ublažio ekonomski pad izazvan pandemijom. Već od sledeće godine očekuje se stabilizacija učešća javnog duga u BDP-u, a nakon toga i njegovo vraćanje na silaznu putanju.

S&P naglašava da ukoliko se povećanje priliva stranih direktnih investicija, primanja od izvoza i deviznih rezervi nastavi, i pored svih rizika, stvoriće se objektivni uslovi za povećanje kreditnog rejtinga Republike Srbije.

Slične teme

Prvi potpredsednik Vlade čestitao Vaskrs

Prvi potpredsednik Vlade čestitao Vaskrs

Siniša Mali predstavio ekonomske rezultate i potencijale Srbije za dalja ulaganja

Siniša Mali predstavio ekonomske rezultate i potencijale Srbije za dalja ulaganja

Siniša Mali: Od 2020. u Srbiju se slilo 15,9 milijardi evra stranih direktnih investicija

Siniša Mali: Od 2020. u Srbiju se slilo 15,9 milijardi evra stranih direktnih investicija