Predstavljen volonterski program za Ekspo, potrebno 20.000 volontera
Prvi potpredsednik Vlade i ministar finansija Siniša Mali izjavio je danas, na predstavljanju volonterskog programa za Ekspo 2027, da prijave volontera počinju 15. maja i pozvao sve punoletne građane da se prijave i budu deo najvećeg događaja u svetu sledeće godine.
Događaju koji je održan u Ekspo Plejgraundu, na Beogradskom sajmu, prisustvovali su i ambasadori volonterskog programa, tekvondistkinja Tijana Bogdanović i golman naše vaterpolo reprezentacije Milan Glušac, kao i najstarija volonterka u Srbiji Persida Mijailović (87).
„Pred nama je Specijalizovana izložba Ekspo 2027, koja u ovom trenutku ima 137 potvrđenih zemalja učesnica. To je sjajna prilika za našu zemlju, prilika da pokažemo da smo dobri domaćini, ali i da pokažemo sve uspehe koje smo postigli“, rekao je Mali.
On je istakao da se izložbom otvara još uspešnija stranica rasta i razvoja Srbije.
„Ulazimo u nešto što će nam omogućiti još lepšu i bolju budućnost za generacije koje dolaze. Zamislite Srbiju nakon 2027, nakon ovog uspešnog događaja, Srbiju sa još ubrzanijim rastom i razvojem, novim programima i novim idejama“, rekao je Mali.
Ministar je istakao da je Ekspo 2027 najveća šansa u našoj istoriji koju nećemo propustiti, a da su najvažniji deo tako velikog događaja - ljudi.
Pokazali smo, rekao je Mali, da smo dobri domaćini, da volimo da ugostimo prijatelje, da smo uvek tu kada im je potrebno. Kako je dodao, za uspešnu organizaciju Ekspa potrebno je 20.000 volontera.
On je istakao da 15. maja počinje formalno prijavljivanje volontera na platformi ExpoPlaymakers, da se mogu prijaviti stariji od 18 godina, kao i da neće biti rokova za prijavljivanje.
„Od 15. maja pa nadalje, ko god želi može da se prijavi, a rokovi će teći tako da će do kraja godine biti urađeni intervjui sa svakim od potencijalnih volontera. Od januara do marta će biti finalna selekcija, a volonteri će imati mogućnost da steknu iskustvo i na samoj lokaciji Ekspa i kroz razne radionice“, rekao je Mali.
Ministar je ukazao i na prednosti volontiranja na izložbi.
„Zamislite da imate 130, 140 delegacija iz raznih zemalja, raznih institucija i da imate dva, tri, četiri, pet miliona posetilaca u tih 93 dana, koliko će trajati Ekspo. Da budete okruženi ljudima iz kulture, sporta, nauke, biznisa, koji su lideri u svetu. To je iskustvo koje nema cenu“, rekao je Mali.
Kako je istakao, sa tim iskustvom i sa onim što obezbeđuju škole i univerziteti ovde u Srbiji karijera je drugačija, a šanse i prilike su mnogo veće i bolje.
„Sledili smo praksu EU tako da će svaki volonter, student, ukoliko volontira duže od 15 dana, imati mogućnost da dobije jedan do tri ESPB boda“, rekao je Mali i dodao da se društveni angažman studenata na brojnim fakultetima u Francuskoj, Španiji, Italiji, Nemačkoj, vrednuje kroz dodelu akademskih bodova.
On je naveo da će za Ekspo volontere postojati brojni benefiti, koji se pripremaju u saradnji sa partnerima projekta, među kojima su naša nacionalna avio kompanija „Er Srbija“, „Telekom Srbija“, te veliki broj stranih kompanija.
Naveo je primer da će „Er Srbija“ obezbediti 27 odsto popusta na tarifu avio-karata za putovanja nakon završetka Ekspa, sa periodom važenja od godinu dana, a da će Telekom Srbija obezbediti različite popuste na svoje tarife.
„Cilj nam je, ne samo da se pokažemo u najboljem svetlu i da budemo najbolji domaćini kao što i jesmo, nego i da vratimo volonterizam u etar kod naših građana kako mladih tako i starih“, rekao je Mali.
On je pozvao sve koji imaju više od 18 godina da iskoriste priliku i da budu deo velike priče, da steknu nova iskustva, upoznaju ljude i da predstave Srbiju na pravi način.
Ministar se zahvalio najstarijoj volonterki u Srbiji, kao i ambasadorima volontera Milanu Glušcu i Tijani Bogdanović, što su prihvatili da budu deo važnog događaja, najvećeg u istoriji Srbije i najvećeg događaja u svetu naredne godine.
Bogdanović je istakla da će volonteri, kao najveću vrednost, poneti iskustvo koje ne mogu da nauče u knjigama, da će steći samopouzdanje i nove veštine, dok je Glušac budućim volonterima poručio da im je to jedinstvena, istorijska, prilika koju treba da iskoriste.





