Čitaj mi

Ministar Siniša Mali predstavio izmene važnih zakona

Ministar finansija Siniša Mali u Skupštini Srbije predstavio je više finansijskih i poreskih predloga zakona, među kojima su Predlozi zakona o digitalnoj imovini i o fiskalizaciji, kao i izmene Zakona o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju.

Predlog zakona o digitalnoj imovini, po rečima ministra, prvi je zakon tog tipa u Srbiji, koji uređuje oblast digitale imovine i poslovanja u Srbiji a očekivanja su da ovaj propis pozicionira Srbiju u grupu zemalja koje digitalizaciju finansijskih tehnologija stavljaju visoko na listu svojih prioriteta.

“Srbija ne želi da zaostaje za svetom po ovom pitanju. Ovim zakonom se uređuje pitanje trgovine i upotrebe kriptovaluta, među kojima je najpoznatiji bitkoin. On se već koristi u mnogim zemljama sveta i prihvata kao sredstvo plaćanja, te će ovaj zakon omogućiti da tako bude i u Srbiji”, rekao je Mali.

On je kao izuzetno važnu oblast koju tangira ovaj zakon percipirao i pitanje investicionih tokena i njihovo korišćenje kao alternativnog vida finansiranja od strane mladih i inovativnih kompanija.

“Skrenuo bih vam pažnju na ove investicione tokene, to je nešto što je veoma važno za startapove i investicione kompanije. U svetu se veliki broj kompanija finansira na takav način. To je virtuelna imovina, a ovim zakonom otvaraju se mogućnosti da budu alternativni izvori finansiranja za mlade i inovativne kompanije, da na ovaj način dobiju novac za početak poslovanja i ostvare svoje poslovne ideje”, rekao je ministar i dodao da naša zemlja donošenjem ovog propisa pokazuje koliko želi da ide u korak sa svetom, i da ne zaostaje u budućnosti, u IT tehnologiji, startapovima, novim idejama i šansama za mlade te da na taj način podstakne razvoj naše ekonomije.

Mali je kao izuzetno važan sistemski zakon apostrofirao i Predlog zakona o fiskalizaciji. Kako je istakao poslednji zakon u ovoj oblasti donet je pre 15 godina a u međuvremenu tehnologija i sistem poslovanja su uznapredovali.

“Zakon treba da omogući borbu protiv sive ekonomije i osavremeni uslove privređivanja u našoj zemlji. Najvažnija izmena je da će Poreska uprava u realnom vremenu, uz pomoć fiskalnih kasa, moći da vrši kontrolu nad prometom robe. To su već sistemi koji su zaživeli u mnogim zemljama a od 1. januara 2022. godine će takav sistem biti primenjen u Srbiji. Velika prednost ovog sistema je što će omugućiti i velike uštede privrednicima”, smatra ministar Mali.

On je naveo brojne primere uštede u novcu, od toga da neće biti više potrebe za utroškom papirne trake koja se troši tokom cele radne nedelje i čuva u naredne tri godine, do toga da neće biti potrebe za GPS modulom koji košta 450 dinara mesečno i oko 5400 dinara godišnje. Neće biti potrebe ni za promenom čipa, troška koji na godišnjem nivou košta oko 12.000 dinara a ni godišnjeg servisa kase koji se kreće oko 10.000 dinara.

“Ono što je najvažnije, uvođenje fiskalnih uređaja neće koštati privredu ni jedan dinar. Mi smo iz budzeta za te potrebe obezbedili tri milijarde dinara. Ne želimo da opteretimo privredu a nama će se to kroz bolju naplatu i evidenciju vratiti u roku od godinu dana”, precizirao je ministar.

Kao novinu za prvi kvartal sledeće godine najavio je i donošenje još jednog, kako je naglasio, sistemskog propisa a to je zakon o e-fakturama koji će takođe, paralelno sa zakonom o fiskalizaciji početi da se primenjuje od 1. januara 2022. godine. Za oba propisa očekuje, da daju značajan doprinos u borbi protiv sive ekonomije. “Uvođenje i unošenje u sistem ulaznih i izlaznih faktura će omogućiti i da se PDV vraća u roku od jednog dana, a to je jedan od osnovnih zahteva privrednika”, precizirao je Mali.

Govoreći o izmenama i dopunama Zakona o vraćanju oduzete imovine, koje su takođe na dnevnom redu skupštinskog zasedanja, Mali je kazao da se ovim zakonom utvrđuju dinamika i tehnika emitovanja obveznica a radi isplate korisnika restitucije kojima pripada obeštećenje.

“Nakon usvajanja ovog zakona očekuje se da će vlada definisati i potrebne koeficijente koji se množe sa osnovicom za obeštećenje kao bi se definisao nivo obeštećenja. Izmenama Zakona o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju predviđeno je da ukoliko obeštećenje ne prelazi 1.000 evra, po korisniku obeštećenja, se organizuje isplata isključivo u novcu, isplatom celokupnog iznosa, i to 31. marta naredne godine pod uslovom da su do 30.06. tekuće godine dobiju pravosnažno rešenje. U septembru Vlada donosi odluku o emitovanju obveznica. Emisija se obavlja u januaru narodne godine i tako cemo konačno zavrsiti process koji se odnosi na restituciju i obeštećenje”, kazao je Mali.

Kako je istakao u naredna tri dana skupštinske rasprave biće razmatrano 17 zakonskih predloga, a među zakonima koje je naveo su i izmene Zakona o porezu na dobit pravnih lica, Zakona o porezu na dohodak građana, Zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma, Zakona o akcizama, Zakona o porezu na dobit pravnih lica, Zakona o porezu na dohodak građana, Zakona o PDV, Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje, Zakona o javnoj svojini i Zakona o privremenom uređivanju načina naplate takse za javni medijski servis.

Kod većine ovih zakona izmene se odnose na usaglašavanje sa novim zakonima koji su se pojavili našem pravnom poretku kao što je već najavljeni Predlog zakona o digitatalnoj imovini i već usvojeni Zakon o alternativnim i investicionim fondovima.

Tako se, recimo, Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranju terorizma, odnosi na definisanje pravila ponašanja za sve one koji žele da se bave virtuelnom imovinom a tiče se licenciranja ili registracije lica koje pružaju usluge koje imaju veze sa virtuelnom imovinom. “Znači da to nije anonimno nego da postoji tačno i jasno kontrola svih kojise bave tom delatnošću”, kazao je Mali.

Izmenama Zakona o akcizama predlaže se donošenje srednjoročnog plana postepenog povećanja akciza na cigarete od 2021. do 2025. godine i usklađivanje sa standardima EU.

Izmenama Zakona o porezu na dobit pravnih lica uvodi se u sistem oporezivanja kapitalnog dobitka u vezi sa digatalnom imovinom i investicionim fondovima, dok je izmenama Zakona o porezu na dohodak građana predloženo povećanje neoporezivog iznosa zarade sa sadašnjih 16.300 dinara na 18.300 dinara mesečno. Druga važna oblast koja se uređuje ovim propisom je što se na zahtev privrede produžava jedna olakšica za novo zapošljavanje a to je parvo na povraćaj dela uplaćenog poreza i doprinosa u procentu od 65 do 75 odsto za svakog novozaposlenog. Primena tih olakšica se produžava za još godinu dana.

Mali je rekao i se izmene Zakon o PDV-u odnose na usaglašavanje sa novim zakonima, te se ovaj propis “usaglašava u pogledu poreskog tretmana prenosa i zarada virtuelnih valuta”.

Ministar je, kao važne, naglasio i izmene Zakona o tržištu kapitala kojim se pojednostavljuje postupak za sastavljanje prospekta I srkaćuje vremenski period u kome društvo može zadržati status javnog društva bez da trguje hartijama od vrednosti.

“Ove izmene donosimo kako bi se zabranila zloupotreba da vi bez trgovanja zadržavate status javnog društva. Korporativne obveznice su se pokazale kao dobro sredstvo za finansiranje, napravili smo dobre korake i ove izmene će doprineti još većem razvoju tržištu kapitala i oživeće tržište dužničkih hartija od vrednosti”, naveo je Mali.

Na dnevnom redu skupštine su još dva zakona a to su izmene i dopune Zakona o javnoj svojini kojim se, zbog pandemije, rok za upis prava svojine, AP Vojvodini i lokalnim samoupravama, produžava do kraja naredne godine, a izmenama ovog propisa ograničava se i rok važenja procenjene tržišne vrednosti nekretnine na dve godine. “U slučaju da je procena starija od dve godine, moraće da se radi nova”, precizirao je ministar.

Na današnjoj sednici naći će se i Predlog Zakona o izmeni zakona o privremenom uređivanju načina naplate takse za javni medijski servis. Ovim izmenama se predlaže da iznos takse bude uvećan za 44 dinara odnosno da bude 299 dinara umesto dosadašnjih 255 dinara.

Slične teme

Srbija pronalazi svoje izvore rasta, što vodi ka daljem poboljšanju životnog standarda

Srbija pronalazi svoje izvore rasta, što vodi ka daljem poboljšanju životnog standarda

Veliko interesovanje kompanija za učešće na EKSPO izložbi, američke firme dobrodošle

Veliko interesovanje kompanija za učešće na EKSPO izložbi, američke firme dobrodošle

Predstavljene izmene za unapređenje sistema elektronskih faktura

Predstavljene izmene za unapređenje sistema elektronskih faktura