Čitaj mi

Mali: EKSPO je razvojna šansa Beograda i Srbije koja se ne propušta

Potpredsednik Vlade Srbije i ministar finansija Siniša Mali izjavio je danas da su organizacija specijalizovane izložbe „EKSPO 2027“ i izgradnja objekata koji će je pratiti, razvojna šansa Beograda i Srbije koju ne treba propustiti. 

On je, gostujući na televiziji Prva, pozvao građane Srbije da svojim kreativnim idejama i predlozima doprinesu tom projektu koji će omogućiti da Srbija 2027. godine postane centar sveta, što će joj omogućiti dolazak novih investitora i ulaganja. 

„Želeo bih da pozovem građane: predložite nam šta da izgradimo, kako da izmenimo našu zemlju i predstavimo je na novi način kako bi sva naša deca živela bolje. Srbija neće biti ista 2027. u odnosu na danas, kao što ni sada nije ista u odnosu na ranije“, poručio je Mali, i dodao da je EKSPO događaj svetskih razmera, te da će u Srbiju za tri meseca izložbe doći oko tri miliona posetilaca.

Ministar je naveo da su pripremni radovi na lokaciji već u toku, i da će se zahvaljujući tom velikom investicionom poduhvatu razviti jedan potpuno novi deo grada. 

Kako je istakao, već su potpisani ugovori za izgradnju neophodne linijske infrastrukture, a, između ostalog, reč je o oko osam kilometara saobraćajnica, izgradnji trafostanica, gasovoda, toplane, kanalizacije. Već je potpisan i ugovor za pripremne radove za EKSPO i Nacionalni stadion. 

Dodao je da će tone peska i kamena biti donete na to područje radi potrebne nivelacije zemljišta, a za sedam do osam meseci će početi izgradnja Nacionalnog stadiona i ostalih objekata. Na tom mestu biće izgrađeno i 1.500 stanova, koje će koristiti učesnici izložbe, a u kasnijoj fazi će biti ponuđeni građanima.  

Ministar je naveo da se ni sa jednom investicijom neće stati, i za 20. oktobar najavio otvaranje železničke stanice Prokop. Takođe, radiće se na izgradnji nove autobuske stanice na Novom Beogradu koja će adekvatno biti povezana sa železničkom stanicom. Kako je dodao, gradiće se i novi most preko Save, nastavljaju se radovi na metrou, gradiće se brza pruga od Beograda do Niša, a kasnije i do Preševa, što su sve projekti koji guraju Srbiju i Beograd napred. 

Kako je naglasio, ne treba zaboraviti ni planirana ulaganja u školstvo, zdravstvo, kao i u visokotehnološki razvoj gde će biti ulaganja u naučno-tehnološke parkove i kupovinu još jednog super-kompjutera. 

Ministar je negirao kritike koje su se mogle čuti u javnosti da Srbija nema novca za navedene investicije, istakavši da je u svetu finansija normalno da se investicije delom finansiraju iz sopstvenih sredstava, a delom iz kredita. 

„Mi ćemo to finansirati delom iz sopstvenih sredstava, a delom iz kredita jer se to tako radi. Prva lekcija na fakultetu kojoj vas uče je da ročnosti investicije treba da odgovara ročnost investiranja“, objasnio je ministar. 

Podvukao je još jednom da nema mesta zabrinutosti da Srbija neće moći da obezbedi 12 milijardi evra, koliko se procenjuju ulaganja. 

„Oni su navikli na taj način zaduživanja do 2012. godine, kada je sve što se Srbija zadužila išlo u potrošnju. Na stotine fabrika je uništeno, a skoro pola miliona ljudi je ostalo bez posla. To je njihova ekonomska politika, ali o tome neću da govorim“, istakao je Mali. 

On je naveo da Srbija sa javnim dugom nema problema, on je trenutno na 50,5 odsto udela u BDP, što je daleko ispod nivoa Mastrihta. Rekao je i da je prosek javnog duga EU zone 91 odsto, kao i da postoje zemlje koje su daleko iznad tog procenta udela javnog duga u BDP-u, poput Francuske, Španije i Italije. 

„Srbija vodi računa o tome i ispunjava obaveze u dan“, naglasio je, i dodao da merilo zaduženosti ne treba da bude dug u apsolutnom iznosu, jer bi u tom slučaju Nemačka sa dugom od oko 2.500 milijardi evra, bila prezadužena, a nije. Tu se, dodao je, uzimaju u obzir i drugi parametri kao što su jačina ekonomije, brojnost stanovništva, površina teritorije...

Ministar je naveo i da će naš BDP prvi put ove godine biti preko 68 milijardi evra. Kako naglašava, ekonomska politika daje rezultate i sa njom će se nastaviti i dalje.

„Ako se novac i uzima putem kredita on se koristi za infrastrukturu, čija izgradnja podiže atraktivnost zemlje i poslovne klime, investira se u nove kilometre puteva, što dovodi do otvaranja fabrika i radnih mesta, većih prinosa u budzet po osnovu uplata za poreze i doprinose, a samim tim u državnoj kasi se obezbeđuje više novca za nove investicije, plate i penzije i tako jača životni standard građana“, naglasio je. 

Mali je podsetio da je naša zemlja 2019. godine krenula sa realizacijom programa „Srbija 2020-2025“, kao i da se u potpunosti prati dinamika tog plana i rokovi, te da će prosečne plate 2025. godine biti 1.000 evra, a prosečne penzije oko 450 evra. 

„Sada se ide korak dalje, jer se u celu priču uključuje EKSPO. Tako su sada, pored već prethodnih, uključeni i novi projekti kao što su investicije u svaku luku, zatim po deset miliona evra u svaki grad gde će se sređivati fasade. Gradiće se širom Srbije. U narednih nekoliko nedelja biće pokrenuti radovi na obilaznici oko Kragujevca, a očekuje se i potpisivanje ugovora za auto-put Beograd-Zrenjanin“, naglasio je.

Mali je podsetio i da se od 1. septembra, ide sa povećanjem plata medicinskim sestrama, prosvetarima i negovateljicama za 5,5 odsto a dodatno povećanje uslediće od 1. januara.  

Od 1. oktobra, naveo je, uslediće povećanje od 5,5 odsto za penzionere, a od 1. januara sledi još najmanje 14,5 odsto povećanja penzija. Ministar je istakao da, kada se pogledaju sva povećanja za zaposlene i penzionere, ona premašuju nivo inflacije, što je dobro, jer se na taj način čuva životni standard stanovništva. 

Siniša Mali je iskoristio priliku da pozove penzionere da se prijave za penzionerske kartice koje će moći da koriste od 1. oktobra. Do sada se, naveo je, prijavilo više stotina kompanija koje će nuditi popuste, a omogućeno je i da se putem „Pošta Srbije“ podnese zahtev za kartice. 

Pre kraja avgusta, tačnije 20. avgusta krenuće i prijave majki za 10.000 dinara za svako dete mlađe od 16 godina, odnosno za sve koji su rođeni 21. novembra 2006. godine i kasnije. Prijava će biti jednostavna, biće potreban samo broj lične karte majke i JMBG, a čak neće biti potreban ni JMBG deteta jer će on biti direktno izvučen iz registara državnih institucija. 

Ministar je najavio i da će avio-kompanija „Er Srbija“ uplatiti 20 miliona evra u budzet, po osnovu sredstava primljenih kroz postupak dokapitalizacije.

„Mi smo im pomogli tokom korone, kada je sve bilo zatvoreno, tu se rezultati vide, vraćaju deo tog novca u budzet“, rekao je Mali, i dodao da „Er Srbija“ stalno otvara nove avio linije, za šta su primer linije ka gradovima u SAD i Kini.

Slične teme

Mali: Naši ekonomski rezultati pokazuju da smo svetla tačka u Evropi

Mali: Naši ekonomski rezultati pokazuju da smo svetla tačka u Evropi

Siniša Mali:  Mikro biznisi imaju veliki uticaj na privredni rast i razvoj cele ekonomije

Siniša Mali: Mikro biznisi imaju veliki uticaj na privredni rast i razvoj cele ekonomije

Mali potpisao ugovore sa predstavnicima francuskog trezora i konzorcijumom Suez-Vinci

Mali potpisao ugovore sa predstavnicima francuskog trezora i konzorcijumom Suez-Vinci