Čitaj mi

Državni sekretar Stanivuković se sastao sa francuskom poslovnom delegacijom MEDEF

1/5

Državni sekretar u Ministarstvu finansija Vlade Republike Srbije Gojko Stanivuković sastao se sa francuskom poslovnom delegacijom MEDEF i tom prilikom istakao da je ekonomska saradnja dve zemlje intenzivna i da se konstantno unapređuje.

Stanivuković je na sastanku u Palati „Srbija“ izrazio očekivanje da će ta saradnja biti znatno unapređena i ojačana u godinama koje dolaze, te da će fracuske kompanije u još većem broju investirati u Srbiju.„Francuska je tradicionalno jedan od najvažnijih ekonomskih i političkih partnera Srbije, što potvrđuju njihove brojne kompanije koje uspešno posluju u našoj zemlji. Posebno bih naglasio saradnju na strateškim projektima poput Beogradskog metroa i uspešne koncesije aerodroma Nikola Tesla od strane kompanije Vinci Airport“, rekao je on.

Stanivuković se osvrnuo i na trenutnu ekonomsku situaciju u Srbiji i rekao da se naša zemlja uspešno bori sa pandemijom virusa korona. Istakao je da je uprkos ekonomskoj krizi na svetskom nivou, pad BDP-a na kraju prošle godine bio -1,1 odsto, što je najbolji rezultat u Evropi.

„Ovu godinu smo počeli sa sjajnim makroekonomskim indikatorima – javni dug je bio na nivou od oko 52 odsto, što je ispod kriterijuma koji propisuje Mastriht i može se smatrati sjajnim rezultatom“, naveo je on i dodao da se očekuje da će kumulativni rast naredne tri godine biti najveći u Evropi.

Podsetio je da je ove godine projektovan realni rast BDP-a od šest procenata, te da se u godinama koje slede očekuje godišnji rast od četiri odsto.

Kako je objasnio, održanje ekonomije postignuto je zahvaljujući jednom od najvećih ekonomskih paketa podrške u jugoistočnoj Evropi tokom 2020. godine, vrednim više od šest milijardi evra, što je oko 12,7 odsto BDP-a Srbije.

„Trenutno sprovodimo treći ekonomski paket podrške privredi i građanima, koji uz prethodna dva paketa iznosi ukupno oko osam milijardi evra. Očekujemo da ćemo zahvaljujući trećem paketu uspeti da očuvamo zadovoljavajući nivo plata i zaposlenost u većini sektora“, rekao je državni sekretar.

Napomenuo je da je na kraju prošle godine nezaposlenost u Srbiji bila oko devet procenata, što se može smatrati veoma dobrim rezultatom, s obzirom da je ta stopa niža nego u periodu pre pandemije i što govori da je država blagovremeno i na pravi način reagovala na krizu.

Stanivuković je rekao da je država imala dovoljno prostora da izdvoji novac za velike pakete podrške privredi i građanima, između ostalog zahvaljujući odgovornoj fiskalnoj politici koja je vođena.

Istakao je i da je naša država dokazala da je najbolja investiciona destinacija za multinacionalne korporacije, imajući u vidu da je nivo stranih direktnih investicija održan uprkos pandemiji.

„Tako su strane direktne investicije tokom 2020. godine iznosile tri milijarde evra“, rekao je Stanivuković i dodao da je to potvrdio i Financial Times, koji je našu zemlju proglasio svetskim šampionom u privlačenju stranih direktnih investicija u odnosu na veličinu ekonomije, drugi put u tri godine.

Stanivuković je napomenuo i da je Vlada posvećena održanju ekonomskog rasta, baziranom na investicijama i izvozu, podržavajući trošenje novca i rast zasnovan na realnim i zdravim izvorima.

„Posvećeni smo nastavku implementacije strukturnih i sektorskih reformi, što nas svakako približava članstvu u Evropskoj uniji, a to je naš prvi i najvažniji spoljno-politički prioritet“, rekao je on.

Objasnio je da će Srbija implementacijom strukturnih reformi unaprediti poslovno okruženje i dodatno osnažiti rast privatnog sektora, s ciljem privlačenja stranih i stimulisanjem domaćih investitora.

„Naš cilj je da unapredimo investicionu klimu, smanjimo formalnosti i da nastavimo s borbom protiv sive ekonomije“, naveo je on.

Osvrnuo se i na planirane kapitalne investicije Srbije, predviđene investicionim planom „Srbija 2025“, vrednim oko 14 milijardi evra, što će u najvećoj meri biti uloženo u putnu infrastrukturu, vodovodnu i kanalizacionu mrežu, a između ostalog i u zdravstvenu infrastrukturu, digitalizaciju i obrazovanje, energetski sektor, kao i u otvaranje industrijskih parkova i slobodnih zona.

„Imamo veoma ambiciozan investicioni plan, predvideli smo dosta projekata koji će biti realizovani narednih godina, s ciljem unapređenja infrastrukture i kako bi se uvećao životni standard građana“, rekao je on i dodao da je budzetom za kapitalne investicije ove godine predviđeno izdvajanje od oko 5,5 odsto BDP-a.

Stanivuković je zaključio da je Vlada Republike Srbije strateški fokusirana na dinamičan, pametan i održiv rast kroz jačanje ljudskih kapaciteta, podršku inovacijama kako bi se stvorila dodatna vrednost i unapredila produktivnost i preduzetništvo, s ciljem stvaranja značajno produktivnije i konkuretnije ekonomije.

Predstavnici MEDEF-a su čestitali Srbiji na postignutim rezultatima u oblasti vakcinacije i na ekonomskom paketu podrške privredi i građanima. Takođe, predstavnici francuskih kompanija su izrazili veliko interesovanje za saradnju i investiranje u Srbiju.

Slične teme

Srbija pronalazi svoje izvore rasta, što vodi ka daljem poboljšanju životnog standarda

Srbija pronalazi svoje izvore rasta, što vodi ka daljem poboljšanju životnog standarda

Veliko interesovanje kompanija za učešće na EKSPO izložbi, američke firme dobrodošle

Veliko interesovanje kompanija za učešće na EKSPO izložbi, američke firme dobrodošle

Predstavljene izmene za unapređenje sistema elektronskih faktura

Predstavljene izmene za unapređenje sistema elektronskih faktura