Читај ми

Станивуковић: Србија се успешно бори са економским и здравственим изазовима

Државни секретар у Министарству финансија Гојко Станивуковић учестовао је данас на састанку Економског и финансијског дијалога између Европске уније и Западног Балкана и Турске у оквиру састанка ЕКОФИН Савета. 

Овај годишњи састанак представља завршну фазу у циклусу координације економских политика између представника држава чланица ЕУ, представника Западног Балкана и Турске, затим Европске комисије и Европске централне банке. На састанку је говорила и гувернер Народне банке Србије Јоргованка Табаковић.

У оквиру годишњег дијалога о економској политици усвојени су Заједнички закључци у којима су наведени кључни економски изазови са којима се суочавају Западни Балкан и Турска, као и смернице за оквир фискалне, економске и социјалне политике фокусиране на ублажавање утицаја пандемије изазване вирусом Ковид-19 уз подстицање економског опоравка. Закључци садрже детаљне смернице у ком правцу би требало да се креће економска политика Западног Балкана и Турске, током наредног једногодишњег периода.

Државни секретар Гојко Станивуковић је навео да је, захваљујући промишљеној макроекономској и фискалној политици у претходном периоду, Србија од почетка пандемије корона вируса успела да се успешно избори са економским и здравственим изазовима, и да спроведе снажне мере подршке привреди и становништву. 

Он је нагласио да је Влада Републике Србије усвојила три свеобухватна пакета економских мера подршке грађанима и привреди, са циљем очувања радних места, привредне активности и животног стандарда становништва. 

Укупно сва три пакета мера су, рекао је Станивуковић, вредна око осам милијарди евра, што је према прелиминарним проценама око 17,4% БДП-а, и очекује се да ће додатно допринети даљем расту БДП-а.

Државни секретар Станивуковић је навео и да је захваљујући програму подршке привреди и становништву, економска активност забележила снажан опоравак у другој половини прошле године, који је настављен и у 2021. години. 

„У односу на планирани раст од 10,6% у другом кварталу 2021. године, према нашим прогнозама можемо очекивати раст од чак 15%. Дакле, након раста од 1,7% у првом кварталу, то је онда 8,35% у првој половини године“, изјавио је Станивуковић.  

Томе у прилог, додао је Станивуковић, говори и податак да је месечна динамика економске активности наставила да расте током априла и маја, па је раст БДП-а у првих пет месеци износио 6,9% у односу на претходну годину. За ову годину се, додао је, предвиђа реални раст БДП-а од 6,0%, са капиталним издвајањима државе на нивоу од 7,2% БДП-а, а, додао је, постоје реална очекивања да ће раст БДП на крају године бити и већи од планираног. 

Државни секретар је подсетио и да је пад БДП у 2020. години износио свега 1% што предстaвља један од најбољих резултата у Европи, да је крајем претходне године нето прилив страних директних инвестиција достигао 2,9 милијарди евра, да је јавни дуг остао испод 60%, док је стопа незапослености задржана на нивоу од пре пандемије.

Паралелно са економским мерама, додао је, вакцинација становништва додатно помаже отварању домаће привреде и јачању привредног опоравка. 

„Када је реч о структурним реформама, остајемо посвећени јачању добре управе, наставку процеса дигитализације, модернизацији Пореске управе, даљем унапређењу пословног амбијента и сузбијању сиве економије, као и неговању зеленог, енергетски ефикасног и инклузивног раста“, закључио је државни секретар. 

Европска унија је оценила да је Србија показала изузетно добре економске резултате током пандемије и у процесу вакцинације.

Дијалогу је такође присуствовао и европски комесар за економију Паоло Ђентилони.

Сличне теме

Србија проналази своје изворе раста, што води ка даљем побољшању животног стандарда

Србија проналази своје изворе раста, што води ка даљем побољшању животног стандарда

Велико интересовање компанија за учешће на ЕКСПО изложби, америчке фирме добродошле

Велико интересовање компанија за учешће на ЕКСПО изложби, америчке фирме добродошле

Представљене измене за унапређење система електронских фактура

Представљене измене за унапређење система електронских фактура