Читај ми

Станивуковић: Креирамо нове потенцијале привредног раста

Државни секретар у Министарству финансија Гојко Станивуковић изјавио је данас да су успостављена фискална стабилност Србије, значајно смањење јавног дуга, учестали прилив страних директних инвестиција (СДИ) и континуирани привредни раст, као и побољшана позиција земље на међународном тржишту и повољни услови задуживања, дали замајац даљем привредном развоју Србије.

Станивуковић је данас, у Палати Србија, одржао са представницима великог броја институција у Србији уводни састанак за израду Програма економских реформи (ЕРП) за период од 2020. до 2022. године, а у оквиру процеса европски семестар “лајт“.

Као што је познато, ЕРП представља најважнији стратешки документ Владе Србије у економском дијалогу са Европском унијом и државама чланицама ЕУ са циљем усклађивања економских политика унутар Србије, региона

и са државама, чланицама ЕУ.

Према његовим речима, захваљујући макроекономској стабилности и реформама које се спроводе Србија је постала најатрактивнија дестинација за улагање у региону, а само у прва четири месеца ове године привучено је 1,5 милијарди евра директних страних инвестиција.

Станивуковић је нагласио да српска привреда наставља побољшање макроекономских показатеља али и да креира нове потенцијале будућег раста.

Истакао је и да ће реформа Управе царина и Пореске управе подржати процес растерећења привредних субјеката али и обезбедити ефикасније сузбијање сиве економије за шта је усвојен Акциони план који кроз сет контролних и подстицајних мера треба да обезбеди ефикаснију контролу, а са друге стране олакша пословање привреди.

Државни секретар је истакао и значај поменутог документа (ЕРП), наводећи да он настаје као резултат интензивне сарадње великог броја институција у Републици Србији.

„У процесу израде посебно је значајна сарадња са представницима цивилног друштва, стручне јавности, локалног нивоа, пословне заједнице и социјалних партнера, Народне скупштине, имајући у виду да ЕРП приказује макро-економски и монетарни оквир у коме се реализују структурне реформе у Републици Србији, које обухватају све кључне економске политике, које директно или индиректно утичу на све грађане Републике Србије“, истакао је он и додао да је потпуна посвећеност реформама свих учесника у процесу битна како би се остварила што боља усаглашеност структурних реформи.

Према његовим речима, учешће у овом програму значајно је за Србију јер оно представља део напора на путу ка пуноправном чланству у Европској унији и укључењу у процес европског семестра координације екномским политика у ЕУ, о чему се са Европском комисијом разговара у оквиру преговарачког поглавље 17 – Економска и монетарна политика, које је отворено у децембру 2018. године.

Како је наведено у последњем извештају Европске комисије из маја ове године за Поглавље 17, у области економске и монетарне политике, успостављен је добар институционални и административни оквир и постигнут је напредак у координацији економске политике, наорочито у креирању и спровођењу структурних реформи.

„У складу са тим потребно је да додатно јачамо капацитете и економско планирање, затим међуминистарску коордионацију и осигурамо правовремену примену. Потпуна посвећеност свих учесника неопходна је да бисмо остварили што бољу кохезију структурних реформи у унапређеном

макро-економском и монетарном окружењу и тиме допринели повећању конкурентности привреде и обезбеђењу услова за што већи привредни раст и запошљавање“,

рекао је Станивуковић.

На поменутом уводном састанку између осталог било је речи о искуствима у изради ЕРП, представљене су Смернице Европске комисије за израду ЕРП за период од 2020. до 2022. године, као и све предвиђене активности у вези са новим циклусом израде овог документа.

Програм eкoнoмских рeфoрми Република Србија израђује на годишњем нивоу како би обезбедила oдржив и инклузивaн eкoнoмски рaст, а у складу са стратешким циљем смањења развојног јаза између домаће привреде и ЕУ.

Сличне теме

Србија проналази своје изворе раста, што води ка даљем побољшању животног стандарда

Србија проналази своје изворе раста, што води ка даљем побољшању животног стандарда

Велико интересовање компанија за учешће на ЕКСПО изложби, америчке фирме добродошле

Велико интересовање компанија за учешће на ЕКСПО изложби, америчке фирме добродошле

Представљене измене за унапређење система електронских фактура

Представљене измене за унапређење система електронских фактура