Читај ми

Станивуковић: У баварским предузећима у Србији запослено 25.000 људи

1/3

Сарадњу Србије и Баварске карактеришу дуга традиција и развијени економски односи, висок обим робне размене који је прошле године достигао 1,5 милијарди евра и висок ниво баварских инвестиција у Србији кроз које је запослено око 25.000 људи у баварским предузећима у Србији, оцењено је на 27. заседању Сталне комисије Србија-Баварска одржаном 27. и 28. новембра у Минхену. 

Гојко Станивуковић, државни секретар у Министарству финансија и копредседавајући Сталне комисије и Ерик Бајсвенгер, државни министар за европске и међународне послове у Државној канцеларији Баварске и копредседавајући баварске стране, потписали су у оквиру Самита Протокол за унапређење сарадње од обостраног интереса за наредни трогодишњи период.

Овај документ предвиђа развој билатералне сарадње у областима економије, грађевинарства и саобраћаја, државне управе, полиције и правосуђа, образовања, науке, културе и социјалних питања и пољопривреде, заштите животне средине и потрошача. 

„Чак трећина од укупно запослених у немачким предузећима у Србији чине запослени у компанијама са капиталом из Баварске. То говори о значају сарадње са Баварском за Србију“, рекао је Станивуковић након Самита на коме је упознао домаћине са економским резултатима које бележи Србија.

Ти успеси су, истакао је, резултирали стицањем инвестиционог рејтинга. Он је посебан акценат ставио на актуелни инвестициони циклус и реализацију развојног плана „Скок у будућност - Србија 2027“, као припрему за улогу домаћина специјализоване изложбе ЕКСПО 2027.

„Упркос неповољним глобалним условима и изазовима који погађају привреде широм света, Влада Републике Србије марљиво ради на обезбеђивању стабилног и атрактивног окружења како за домаћи раст, тако и за повећање страних инвестиција, одржавајући макроекономску и фискалну стабилност“, поручио је Станивуковић. 

Он је истакао да је јавни дуг под контролом, на нивоу од 46,5 одсто БДП-а, те да се у 2024. очекује стопа привредног раста од 3,8 одсто БДП-а. Станивуковић је додао и да је ниво незапослености у Србији 8,1 одсто, док је стопа запослености значајно премашила 51 проценат. 

Државни секретар је указао да је стратешка оријентација Републике Србије чланство у Европској унији чему је, како је рекао, Влада потпуно посвећена.

„Убрзавамо процесе европских интеграција, како би Србија испунила све захтеве чланства до 2027. године“, истакао је Станивуковић и додао да Србији користи искуство Баварске.  

Како је рекао, у овој области посебно је важан допринос Плана раста за Западни Балкан, који има за циљ да обезбеди бржу интеграцију у Јединствено тржиште ЕУ, унапреди регионалну сарадњу, али и финансијски подржи, кроз повољне кредите и грант реформске процесе представљене у оквиру Реформске агенде Републике Србије. 

Стална комисија између Републиике Србије и Слободне државе Баварске је најстарија комисија ове врсте за Републику Србију, и већ 50 година представља изузетно важан оквир за јачање и развој наше билатералне сарадње. 

Следеће заседање Сталне комисије Србија-Баварска биће одржано у Београду. 

Сличне теме

Мали: Србији потврђен нови аранжман са ММФ-ом, новац није потребан, драгоцена саветодавна улога у даљем процесу реформи

Мали: Србији потврђен нови аранжман са ММФ-ом, новац није потребан, драгоцена саветодавна улога у даљем процесу реформи

Синиша Мали: Са добијањем EXPO заставе, Србија и званично постала домаћин изложбе

Синиша Мали: Са добијањем EXPO заставе, Србија и званично постала домаћин изложбе

Мали позвао грађане да наставе да узимају фискалне рачуне: Сви добијају кад сива економија губи

Мали позвао грађане да наставе да узимају фискалне рачуне: Сви добијају кад сива економија губи