Читај ми

Станивуковић: “Царина на клик” нови корак ка даљој аутоматизацији царине и модернизацији државне управе

1/2

Државни секретар у Министарству финансија Гојко Станивуковић присуствовао је данас презентацији новог реформског пројекта “Царина на клик” који, како је истакао, представља нови корак ка даљој аутоматизацији, не само царинских поступака, већ и даљој модернизацији државне управе. 

Управа царина почела је са имплементацијом пројекта са циљем да даље модернизује и аутоматизује царинске процедуре и усклади их са европским стандардима.

“За нас је то посебно важан корак јер представља део унапређења система јавних финансија. Аутоматизовани увоз и извоз подразумевају да се царински поступци спроводе у беспапирном окружењу за царину и привреду, што представља и један од битних елемената за модернизацију наше државне управе и наставак напора да испунимо један од наших приоритета, а то је дигитализација”, рекао је Станивуковић у Привредној комори Србије.

Према његовим речима, унапређењем капацитета Управе царина и аутоматизацијом овог система, обезбедиће се и усклађеност са европским царинским законодавством, што је важан предуслов за затварање поглавља 29 – Царинска унија и за повезивање са државама ЕУ.

“Битно је да напоменем да је у оквиру преговора о приступању, ЕК у Годишњем извештају за 2023. позитивно оценила да Србија има добар ниво припремљености у области царинске уније, и да је национално законодавство усклађено са правним тековинама ЕУ”, казао је Станивуковић. 

Он је додао да је Министарство финансија, заједно са Управом царина у свом саставу, значајан партнер ЕУ.  

“Сектор за уговарање и финансирање пројеката из средстава ЕУ, функционише као уговорно тело, а заједно са Сектором за међународну сарадњу и европске интеграције смо потписали и успешно спровели 13 уговора за Управу царина, финансираних из европских фондова, укупне вредности 8,5 милиона евра, што показује наш добар капацитет и искуство у управљању пројектима”, нагласио је он и навео да су пројекти успешно завршени између 2017. и 2021. године, а део средстава је био опредељен за процес припреме увођења аутоматизованих поступака увоза и извоза.

Како је истакао намера је да се унапреди раст трговине кроз повећан увоз и извоз, осигура бржи проток робе, смање трошкови пословања и повећа конкурентност привреде.

Такође, аутоматизација ових процеса у великој мери доприноси и заштити интереса грађана кроз бољу контролу и побољшање сигурности и безбедности. 

“Настављамо да радимо на унапређењу привредног амбијента и борби против сиве економије, како би пословање у нашој земљи било још лакше и једноставније. Зато смо донели и низ системских закона и мера које треба да допринесу унапређењу услова пословања”, рекао је Станивуковић уз подсећање на спроведене најзначајније реформе као што су системи е-фискализације и е-фактура.

“Кроз нови систем е-фискализације смо привреди значајно олакшали и унапредили рад и допринели борби против сиве економије и нелојалне конкуренције. Такође, веома смо поносни што је наша земља међу пионирима у Европи у увођењу система е-фактура и што је урадила то пре многих држава чланица ЕУ”, истакао је државни секретар. 

У наредном периоду нас, додао је, очекују даље промене које ће олакшати рад привреди, попут увођења система електронских отпремница и е-акциза, који ће бити повезани и имаће могућност аутоматске размене података. 

Као је истакао, у плану је интеграција система е-фактура са системима Управе царина и за е-фискализацију, као и израда модула за прелиминарну ПДВ пријаву, који ће након примене омогућавати привредним субјектима да на лакши, бржи и тачнији начин попуњавају пријаву у складу са прописима који уређују ПДВ.

Станивуковић се на крају осврнуо и на јавне финансије Србије истаквши да су оне у потпуности стабилне.

“Упркос светској кризи, наши макроекономски показатељи су добри, и грађани не треба да брину. Према флеш процени раста БДП-а за трећи квартал, раст је износио 3,5 одсто БДП. Пројектована стопа раста за ову годину остаје 2,5 одсто БДП и 3,5 процената следеће године”, рекао је Станивуковић и додао да је јавни дуг у потпуности под контролом, а незапосленост у другом кварталу одличних 9,6 одсто.

Додао је и да буџет за 2024. годину, као главне приоритете поставља побољшање животног стандарда грађана, јачање привреде и наставак започетог великог инвестиционог таласа, а да је добре резултате потврдио и ММФ који је завршио своју Мисију прошле недеље. 

“Наш крајњи циљ, на коме марљиво радимо, јесте да привреда добије брже, ефикасније, јефтиније процедуре у спољно-трговинском промету, а да грађани имају ефикаснију администрацију и више новца у буџету, који онда користимо за изградњу школа, болница, вртића, нових путева и пруга”, закључио је Станивуковић.

Представљању пројекта “Царина на клик”, пруствовао је члан Делегације ЕУ у Србији Мартин Клауке, представници Управе царине и ПКС. Станивуковић је захвалио Клаукеу, на несебичној помоћи ЕУ у модернизацији ИТ система Управе царина, али и за друге пројекте у којима нам ЕУ пружа подршку.

Успешна реализација овог пројекта ће значајно допринети привредницима и грађанима Србије да брже и ефикасније обављају административне послове.

Сличне теме

Србија проналази своје изворе раста, што води ка даљем побољшању животног стандарда

Србија проналази своје изворе раста, што води ка даљем побољшању животног стандарда

Велико интересовање компанија за учешће на ЕКСПО изложби, америчке фирме добродошле

Велико интересовање компанија за учешће на ЕКСПО изложби, америчке фирме добродошле

Представљене измене за унапређење система електронских фактура

Представљене измене за унапређење система електронских фактура