Читај ми

Standard and Poor’s: Задржан кредитни рејтинг Србије на нивоу ББ+ уз стабилне изгледе за даље повећање

Рејтинг агенција Standard and Poor’s, у извештају објављеном 14. децембра 2020. године, потврдила је оцену кредитног рејтинга Републике Србије на нивоу ББ+ и задржала стабилне изгледе за његово даље повећање.

Доследност у спровођењу одговорне економске политике дала је резултате, те тако Србија и даље остаје у групи ретких земаља којима у 2020. години кредитни рејтинг није смањен.

Агенција наводи да су захваљујући успешно спроведеним структурним реформама и мерама фискалне дисциплине и консолидације створене добре основе за одржив привредни раст и да је Република Србија ушла у ову кризу спремна и са добро уравнотеженим финансијама.

Истиче се да је смањењем јавног дуга у претходном периоду створено довољно фискалног простора да у условима кризе може да подржи додатно задуживање за пакет мера подршке привреди и опоравак економије од негативног утицаја пандемије, што је уједно успорило економски пад српске привреде.

Такође, успешне мере монетарне политике спроведене у претходним годинама, резултирале су стабилном и ниском инфлацијом, која је на нивоу од испод 2%.

У извештају се констатује да је потенцијална економска штета од шока изазваног пандемијом коронавируса ублажена захваљујући и заједничком пакету мера подршке Владе Републике Србије и Народне банке Србије, који износи скоро 13% БДП-а.

Мере које су имале за циљ очување производних капацитета целокупне привреде, одржање животног стандарда становништва и обезбеђивање ликвидности свих економских субјеката, значајно су помогле да се ублаже непосредне последице пандемије, али и да се створе услови за бржи опоравак привреде и остварење динамичног раста у 2021. години.

Поред тога, Народна банка Србије је смањила референтну каматну стопу за кумулативних 100 базних поена на 1,25% током 2020. године и повећала ликвидност банкарског сектора путем своп и репо-трансакција.

Услед потребе да се финансирају мере подршке привреди и грађанима како би се смањио утицај кризе у 2020. години, дошло је само до привременог благог пораста учешћа јавног дуга у бруто домаћем производу и већ у наредној години очекује се да ће се јавни дуг врати на претходни опадајући тренд.

Директне стране инвестиције у претходном периоду су биле више него довољне да у потпуности покрију текући дефицит. Поред тога, Standard and Poor’s наводи и да су током протекле деценије, страна улагања у српску производњу резултирала јачањем прихода и диверзификацијом извозне корпе.

Агенција наводи да су банкарски систем и курс динара остали стабилни, да су девизне резерве на рекордном нивоу и да је ниво проблематичних кредита значајно смањен са 22,4% колико је износио у 2015. години на 3,40% од укупног износа на крају септембра 2020. године.

Standard and Poor’s процењује мањи привредни пад ове године од 1,5%, у односу на претходно пројектованих 3,5% у мају месецу, као и да ће Република Србија већ наредне године стварити значајан привредни раст од 4,50%.

Уколико се повећање прилива страних директних инвестиција настави, као и побољшање отпорности платног биланса, раст примања од извоза и повећање нивоа девизних резерви, и поред свих ризика, створили би се услови за повећање кредитног рејтинга Републике Србије.

Сличне теме

Србија проналази своје изворе раста, што води ка даљем побољшању животног стандарда

Србија проналази своје изворе раста, што води ка даљем побољшању животног стандарда

Велико интересовање компанија за учешће на ЕКСПО изложби, америчке фирме добродошле

Велико интересовање компанија за учешће на ЕКСПО изложби, америчке фирме добродошле

Представљене измене за унапређење система електронских фактура

Представљене измене за унапређење система електронских фактура