Читај ми

Србија посвећена реформи корпоративног финансијског извештавања

Стручна конференција о значају и квалитету корпоративних финансијских извештаја у Србији „Извештај се рачуна“, у оквиру Пројекта унапређења квалитета финансијског извештавања у Србији, који спроводи Министарство финансија Републике Србије уз подршку Светске банке, одржана је данас у Привредној комори Србије (ПКС).

Конференцији је присуствовао в.д. помоћник министра финансија Филип Шановић који је истакао да је циљ Пројекта

унапређење квалитета финансијског извештавања у Србији, које треба да допринесе јачању инвестиционог окружења у нашој земљи.

„Циљ овог Пројекта је унапређење квалитета финансијског извештавања у Републици Србији које треба да допринесе јачању инвестиционог окружења у нашој земљи. Крајњи исход је

достизање максималне транспарентности финансијских извештаја и њиховог потпуног усклађивања са захтевима правних тековина ЕУ и најбољом међународном праксом. То ће допринети даљем привлачењу инвестиција, како домаћих, тако и иностраних, али и олакшаном приступу средствима финансирања од стране микро, малих и средњих предузећа“,

нагласио је Шановић.

Он је додао да су све наведене активности омогућене кроз имплементацију различитих делова Пројекта у претходном периоду, а уз сарадњу и надзор Светске банке.

Директор Центра за реформу корпоративног финансијског извештавања Светске банке Џерет Декер подсетио је да је пре, неколико година, Министарство финансија започело

са радом на модернизацији стандарда и пракси корпоративног финансијског извештавања, у складу са стандардима ЕУ и у складу са успешном праксом у свету.

„У Центру за реформу финансијског извештавања Светске банке радили смо са многим државама које покушавају да предузму сличне поступке трансформације. Није лако, али нигде нисмо видели јачу посвећеност реформи и више обећавајућих раних резултата него у Србији“, изјавио је он.

Према његовим речима, Србија је у закон укључила златне стандарде финансијске транспарентности – Међународне стандарде финансијског извештавања (МСФИ) и Међународне стандарде ревизије (МСР).

„Ажурирани преводи МСФИ за мала и средња предузећа и МСР су објављени у ‘Службеном гласнику’ и на интернет страници Министарства финансија Републике Србије. Процес за прикупљање и преглед финансијских извештаја државних предузећа је побољшан, а у току су активности усмерене на повећање капацитета за обраду тих финансијских информација. Развијен је програм професионалних обука у складу са међународним стандардима за рачуноводство и ревизију“, истакао је Декер.

На конференцији је указано на чињеницу да земље које примењују међународне стандарде корпоративног финансијског извештавања на начин како то ради Србија, стављају своје компаније у бољу позицију приликом такмичења на регионалним и глобалним тржиштима за инвестиције и кредитирање, јер имају финансијске извештаје који се лакше упоређују са конкурентима у другим земљама.

Истраживање ставова јавности спроведено у оквиру пројекта је показало да је и шира и стручна јавност свесна тога да финансијско извештавање није само “сметња” коју захтева закон, и да је активно учешће у квалитетном финансијском извештавању важан фактор у контроли ризика.

Пројекат техничке помоћи Републици Србији у реформи корпоративног финансијског извештавања спроводи се захваљујући донацији Владе Швајцарске Конфедерације у вредности од 3,4 милиона евра. Програм je започет марта 2016. године и спроводи се у неколико фаза.

Домаћин конференције била је ПКС, а на панел дискусији Перспективе корпоративног финансијског извештавања у Србији, између осталих, говорио је и

Aлександар Јањушевић, шеф Одсека за рачуноводство и ревизију у Министарству финансија Републике Србије.

У спровођењу пројекта у пракси учествују и

ревизорско-консултантска кућа „BDO“ и комуникациони консултант

„FCB Afirma“, чији су представници такође присуствовали конференцији и изнели своје виђење спровођења пројекта.

Сличне теме

Србија проналази своје изворе раста, што води ка даљем побољшању животног стандарда

Србија проналази своје изворе раста, што води ка даљем побољшању животног стандарда

Велико интересовање компанија за учешће на ЕКСПО изложби, америчке фирме добродошле

Велико интересовање компанија за учешће на ЕКСПО изложби, америчке фирме добродошле

Представљене измене за унапређење система електронских фактура

Представљене измене за унапређење система електронских фактура