Читај ми

Синиша Мали: Удруживање Београдске и Атинске берзе допринеће развоју тржишта капитала

Министар финансија Синиша Мали рекао је данас да ће удруживање Београдске берзе (BELEX) и Атинске берзе (ATHEX) омогућити увођење нових финансијских инструмената у Републици Србији, као и приступ великим међународним инвеститорима Београдској берзи.

„Ово стратешко партнерство омогућиће даљи развој Београдске берзе, а инвеститори, како страни, тако и домаћи, ће јој лакше приступати. Посебно радује што ће ово партнерство омогућити видљивост и приступ Београдској берзи великим међународним инвестиционим банкама, попут Goldman Sachs, JP Morgan, UBS, Credit Suisse, Merrill Lynch и њиховим клијентима. Такође, оно што је веома важно јесте да ће бити побољшани технички и технолошки капацитети Београдске берзе“, рекао је министар Мали.

Према његовим речима, удруживање две берзе је за Републику Србију веома битно, с обзиром на то да је у току израда стратегије развоја тржишта капитала. Један од кључних циљева развоја тржишта капитала у Републици Србији јесте убрзани раст БДП-а Србије, јачање домаће привреде и подизање животног стандарда грађана, кроз омогућавање нових инвестиционих могућности како за домаће, тако и за стране компаније, појединце и институционалне инвеститоре. 

„Ово је само наставак успешног унапређивања финансијског система, као и јачање међународног поверења у економију Републике Србије, што је препознато од стране међународних финансијских и пословних кругова. Наставићемо блиско да сарађујемо са Београдском берзом, а са новим партнерима створиће се ефикасније и приступачније тржиште капитала у Републици Србији, које има све основе за убрзани раст“, рекао је Синиша Мали.

Сарадња Београдске и Атинске берзе се базира на два принципа: заједничком уверењу да би респективна тржишта требало да имају кључну улогу у обезбеђивању одрживог економског раста локалних економија и заједничкој визији да само удруженим снагама регионална тржишта могу ефикасно да решавају проблеме и боље сервисирају потребе издавалаца који долазе из ЕУ и из међународног окружења.

У том контексту, Атинска берза је спровела све неопходне радње и добила сагласност Комисије за хартије од вредности Републике Србије за стицање 10,24 одсто укупног броја акција Београдске берзе.

Истовремено, Београдска берза, као организатор тржишта, донела је одлуку о унапређењу своје трговачке платформе и преносу трговачких активности на платформу Атинске берзе, унапређујући на тај начин ликвидност и распон услуга заједничке трговачке платформе. Сви учесници на тржишту ће имати могућност остваривања користи од проширивања и продубљивања оба тржишта капитала и унакрсног трговања.

У наредној фази, Београдска и Атинска берза ће блиско сарађивати са Министарством финансија у правцу даље стратегијског развоја српског тржишта капитала, а кроз увођење нових производа и услуга који ће обезбеђивати подршку протоку капитала од инвеститора, домаћих и међународних, ка издаваоцима листираним на Београдској берзи.

Београдска берза је једини организатор тржишта хартија од вредности у Србији. Обезбеђује ефикасан и транспарентан механизам листирања за компаније, а брокерским кућама и инвеститорима нуди платформу за трговање хартијама од вредности. Поред тога, BELEX нуди услуге које укључују дисеминацију тржишних података, развој и креирање индекса и едукативне тренинге.

Атинска берза континуирано учествује у финансијском и пословном развоју тржишта капитала. ATHEX група је, такође, део ССЕ иницијативе и ради на изградњи капацитета када су у питању проблеми одрживости и промоција дугорочно одрживог инвестирања на тржишту капитала.

Сличне теме

Србија проналази своје изворе раста, што води ка даљем побољшању животног стандарда

Србија проналази своје изворе раста, што води ка даљем побољшању животног стандарда

Велико интересовање компанија за учешће на ЕКСПО изложби, америчке фирме добродошле

Велико интересовање компанија за учешће на ЕКСПО изложби, америчке фирме добродошле

Представљене измене за унапређење система електронских фактура

Представљене измене за унапређење система електронских фактура