Читај ми

Синиша Мали: Данас исплата 60 евра помоћи незапосленим грађанима

Министар финансија у Влади Републике Србије Синиша Мали изјавио је да ће данас бити уплаћена помоћ од 60 евра незапосленим грађанима, који су закључно са 15. априлом били на евиденцији Националне службе за запошљавање.

„Ми наша обећања испуњавамо у дан и у динар. Свакоме ко је био на евиденцији Националне службе за запошљавање биће отворен наменски рачун у банци Поштанска штедионица на који ће му бити уплаћено 60 евра“, објаснио је Мали.

Он је гостујући на ТВ Прва истакао да ће 16. јуна бити уплаћена и помоћ од 3.000 динара за све пензионере који су вакцинисани до 31. маја. Мали је подсетио да пензионери нису требали да се пријављују за ту меру подршке.

„Помоћ се односи на оне који су примили бар једну дозу вакцине. До 15. јуна је рок за пријаву за овај вид подршке вакцинисаним грађанима, и ову прилику користим да позовем оне који се нису пријавили да то учине. Према подацима од јутрос, до сада се пријавило милион и 350 хиљада грађана, а пензионера који су имали бар једну дозу вакцине има милион. Исплата за остале грађене почиње 17. јуна“, прецизирао је Мали.

Напоменуо је да новац не треба да буде једини мотив за вакцинацију.

„Када год да се вакцинишете, то радите због себе, због здравља ваших старијих, ваше деце. Тако да са те стране, ово је била наша жеља да помогнемо и да подстакнемо људе да се вакцинишу и искористе могућност избора између четири вакцине“, навео је он.

Министар је подсетио да је ове године исплаћено и три пута по 50 одсто минималне зараде привреди.

„Сви запослени, укључујући микро, мала, средња, велика предузећа, као и предузетнике, добили су укупно по 45.000 динара. То је помоћ која је осмишљена да се ублаже негативне последице вируса корона. Прошле године уплатили смо три пуне минималне зараде, као и два пута по 60 одсто. Обезбедили смо и додатну минималну зараду за туристичке водиче, агенције, угоститеље, за све који су били додатно угрожени током пандемије“, истакао је он.

Објаснио је да је тај вид помоћи посебно утицао на стопу незапослености која је прошле године била девет одсто, а пре пандемије 10,4 процената.

Министар је честитао Новаку Ђоковићу освајање пехара на Ролан Гаросу и истакао да грађани подједнако треба да буду поносни и на спортске и на економске успехе.

„Србија у последњих годину и по дана, упркос пандемији вируса корона прави, осим успеха у спорту, и успехе у вакцинацији, здравству, а такође и у економији. Мислим да на то треба да будемо посебно поносни“, рекао је Мали.

Подсетио је да је прошле године држава издвојила новац за два пакета помоћи, што је дало резултат.

„Нама је пад БДП-а прошле године био -1 одсто, један од најмањих у Европи. Ове године успевамо и у масовној вакцинацији и по питању стопе раста наше економије. Сада са овим трећим пакетом помоћи желимо да погурамо нашу економију још више напред. Подсетићу, у првом кварталу ове године стопа раста наше економије је била 1,7 одсто и ми смо међу најбољих пет економија у Европи тренутно“, оценио је он.

Мали је рекао да и Србија и међународне финансијске институције очекују раст економије до краја године већи од 6 одсто, између осталог захваљујући и трећем пакету помоћи грађанима и привреди.

„То значи да ћемо имати простора за још више инвестиција у ауто-путеве, у школе, болнице. Отвара нам се простор и за повећање плата и пензија. Подизање животног стандарда је примарни циљ Владе Републике Србије“, навео је он.

Министар се осврнуо и на нови систем фискализације у Србији.

„Процес фискализације је за нас веома важан и он ће на неки начин променити начин функционисања наше привреде, заједно са е-фактурама. Наиме, то треба да додатно допринесе конкурентности и развоју наше привреде. Начин фискализације последњи пут се променио пре 15 година, а имајући у виду дигитализацију, промене начина пословања, сада је право време да идемо и корак испред света“, рекао је он.

Напоменуо је да ће нови систем фискализације бити у примени од 1. јануара следеће године.

„Ускоро ћу имати састанак са произвођачима опреме, као и са произвођачима софтвера. За њих је важно да ће процес бити у потпуности отворен, а свако од њих, ко год направи добар уређај, имаће могућност да их пласира на тржишту Србије. Нама је циљ да подстакнемо ту грану индустрије“, објаснио је Мали.

Навео је да тај систем уводи новине, те да ће бити омогућено праћење података у стварном времену, односно биће успостављена директна комуникација између тих уређаја, каса и Пореске управе.

„Сваки рачун имаће QR код и моћи ћете да га скенирате на мобилном телефону, да проверите да ли је исправан. У истом тренутку, секунди, те информације ће бити и у бази података Пореске управе. За привреднике који сада имају фискалне исечке, папире, је важно да знају да тога неће бити, јер све ће бити дигитално, аутоматизовано. На дужи рок, овиме привреда добија много“, рекао је он.

Рекао је да је процес фискализације посебно значајан за сузбијање сиве економије.

„Важно је да грађани узимају фискалне рачуне, а биће омогућено да се оде и корак даље. Ако желимо уређену и здраву Србију, морамо да се боримо против сиве економије, да се издају и узимају фискални рачуни. Грађани знају да онај ко не изда фискални рачун само себи ставља новац у џеп, а тиме губе сви“, закључио је Мали.

Сличне теме

Синиша Мали представио економске резултате и потенцијалe Србије за даља улагања

Синиша Мали представио економске резултате и потенцијалe Србије за даља улагања

Синиша Мали: Од 2020. у Србију се слило 15,9 милијарди евра страних директних инвестиција

Синиша Мали: Од 2020. у Србију се слило 15,9 милијарди евра страних директних инвестиција

Синиша Мали: Уложићемо око 18 милијарди евра у више од 300 пројеката широм Србије

Синиша Мали: Уложићемо око 18 милијарди евра у више од 300 пројеката широм Србије