Синиша Мали: Србија прва у Европи са растом БДП-а од 4,5 одсто у првој половини године
У првој половини године Србија је остварила раст БДП-а од 4,5 одсто и то је највећи раст у Европи, према тренутно доступним подацима, изјавио је данас први потпредседник Владе Србије и министар финансија Синиша Мали.
„До краја године очекујем да по расту будемо међу прве три европске земље“, рекао је Мали гостујући у Јутарњем дневнику РТС-а.
Он је истакао да је то велики резултат за нашу земљу, имајући у виду да су много веће економије, каква је Немачка, у рецесији, те да ови резултати говоре да се економска политика наше земље води одговорно.
Мали је поручио да је пројектом „Србија 2025“, који је представљен 2019. године, трасиран пут економског успеха земље када је означено да економски приоритети треба да буду привлачење инвестиција, отварање радних места, подизање плата и пензија.
„Све то радимо, а наш даљи раст гурају велики пројекти које носи Експо, изградња брзих саобраћајница и пруга, школа, болница“, рекао је Мали.
Он је додао да ће до краја године бити завршена брза пруга од Новог Сада до Суботице, да је у току изградња нове дечје болнице „Тиршова 2“, да се развијају пројекти у вези са Експом, те да све то даје резултате.
Како је истакао, те 2019. године, када је председник Александар Вучић најавио да је план да просек плата буде виши од 500 евра, добио је подсмех.
„Данас смо премашили 100.000 динара, односно 855 евра просек плата, до краја године прелазимо 900 евра, док је циљ да до децембра 2027. просечна зарада у Србији износи 1.400 евра“, поручио је министар финансија.
Он је истакао да је окосница економске политике ове Владе одржавање животног стандарда грађана, што подразумева и веће пензије које су 2012. године износиле тек 202 евра.
Мали је најавио да пензионери могу да очекују двоцифрено повећање пензија, као и да ће бити повећања плата у јавном сектору.
„О свему томе ћемо разговарати са ММФ-ом. Србија је стабилна са више од 700 милијарди динара на рачуну, девизним резервама у износу од 27,5 милијарди евра, те 46,5 тона злата“; истакао је.
Министар је додао и да је јавни дуг Србије испод 50 одсто, што је далеко испод 60 процената колико је означено Мастрихтским уговором као горња граница, док је просек задужености еврозоне 89 одсто.
Паралелно са тим, додао је, Србија бежежи и рекордну стопу запослености.
„Не кажем да је све идеално, али очигледно радимо нешто добро јер се једна мала Србија боље носи са глобалним изазовима“, рекао је Мали.
Он се осврнуо и на тренутни ниво инфлације од 3,8 одсто уз оцену да се инфлација смирује. Како је рекао, у реалном износу, плате у Србији су ове године расле 9,4 одсто, што је, како је рекао, изнад нивоа инфлације, што се и циљало.
„Тако чувамо стандард грађана“, рекао је министар.
Упитан да прокоментарише актуелне полемике у вези са пројектом „Јадар“, Мали је истакао да Србија озбиљно приступа анализи тог пројекта који, рекао је, може да буде озбиљна конкурентска предност Србије јер повлачи са собом читав ланац вредности који би могао да годишње доприноси БДП-у са 10 до 12 милијарди евра.
Мали је истакао да ће заштита здравља људи бити приоритет у сваком тренутку.
„Хоћемо да анализирамо утицај на све, пре одлука, и ништа не бисмо урадили што угрожава здравље грађана. Рударство нам је једна од најважнијих привредних грана вековима уназад. На добром смо путу, ово може бити искорак, али прво да сагледамо шта каже струка и да заједно као друштво и држава одлучимо“, закључио је Мали, уз оцену да Србија бележи добре резултате и да треба да искористи све прилике за даљи раст.