Читај ми

Синиша Мали: Спољнотрговинска размена Србије и Француске троструко повећана

Србија ће данас угостити председника Француске Емануела Макрона други пут у последњих пет година и то је велика част, а једна од главних тема биће и економска сарадња, изјавио је први потпредседник Владе Србије и министар финансија Синиша Мали.  

„Велики број француских компанија ради у Србији, активни су у изградњи метроа, управљању аеродромом, санацији депоније у Винчи и изградњи фабрике за производњу енергије из отпада и тако даље. Велико је присуство француских компанија које су међу најбољима у свету у својим областима, а данас ћемо имати и велики број потписаних уговора“, изјавио је Мали гостујући у Јутарњем дневнику РТС-а. 

Он је истакао да је спољнотрговинска размена Србије и Француске у последњих 12 година троструко повећана, са некадашњих 795 милиона евра на данашњих преко две милијарде евра. 

„Говоримо о земљи која је једна од најјачих економија у Европи и сваки овакав податак показује колико се наша економска политика мења“, поручио је министар финансија.

Он је истакао да је све у Србији усмерено ка економском расту, ка томе да Србија постане што атрактивнија земља за улагање, ка наставку реформи, отварању нових радних места, повећању плата, пензија, инвестиција. 

Мали се осврнуо и на јуче окончане преговоре Владе Србије, синдиката и послодаваца о новом износу минималне зараде за 2025. годину речима да је први пут, након шест година, постигнут консензус.

„Ти преговори никада нису лаки, али ми смо показали да и у условима глобалне економске кризе, кроз прави дијалог, можемо да покажемо да смо јединствени“, оценио је Мали.

Он је истакао да је ове године минимална зарада у Србији повећана 17,8 одсто, те да ће се следеће године наставити двоцифрени раст са најављеним увећањем минималне зараде од 13,7 одсто, на 308 динара по радном сату, чиме ће она достићи 53.592 динара или 457 евра.

Министар је подсетио да је 2010. године у Србији минимална зарада износила 15.700 динара.

„Огроман пораст минималне зараде утиче и на пораст просечне зараде у Србији, која сада износи 885 евра и у динамици смо да до краја 2027. дођемо до 650 евра минималне зараде и до просечне зараде од 1.400 евра што смо обећали кроз програм 'Србија 2027'“, рекао је Мали.

Уз поруку да је током преговора било важно наћи баланс како да се не оптерете послодавци како би се избегла отпуштања, први потпредседник Владе је додао и да ће са повећањем минималне зараде која је сада први пут изједначена са износом минималне потрошачке корпе из маја, уследити и пад цена основних животних намирница, те најавио да ће доћи до снижавања цена 81 производа. 

Такође, истакао је и да ће доћи до повећања неопорезивог дела зараде са 25.000 на 28.423 динара. 

„Терет повећања минималне зараде држава тиме преузима на себе“, поручио је министар финансија. 

Он је истакао да Србија показује колико се променила, да данас минималну зараду прима 114.000 запослених, што је око пет одсто, али је тај број у паду. 

Министар је поручио и да је Влада Србије прихватила предлог председника Александра Вучића да пензије од 1. децембра буду повећане до 11 одсто, уместо од јануара наредне године.

„Изузетно смо стабилни, на рачуну имамо око 700 милијарди динара, јавни дуг је испод 50 одсто, док је просек еврозоне 89 одсто, плате и пензије расту, сваку обавезу испуњавамо, а уз то имамо најбрже растућу економију у Европи која у првих шест месеци бележи раст од 4,5 одсто БДП-а уз рекордну запосленост са 2,36 милиона људи. Одговорном економском политиком успели смо да одржимо равнотежу да се повећава минимална зарада али и да даље расте запосленост“, закључио је први потпредседник Владе. 

Сличне теме

Позив на конференцију „СЕФ и електронско евидентирање ПДВ”

Позив на конференцију „СЕФ и електронско евидентирање ПДВ”

Jавнa расправa о Нацрту закона о електронским отпремницама

Jавнa расправa о Нацрту закона о електронским отпремницама

Jавнa расправa о Нацрту закона о изменама и допунама Закона о играма на срећу

Jавнa расправa о Нацрту закона о изменама и допунама Закона о играма на срећу