Читај ми

Синиша Мали: Потпуно смо посвећени наставку реформи, оцена светских стручњака је да је Србија светла тачка у економији

1/5

Први потпредседник Владе и министар финансија Синиша Мали изјавио је, у наставку радне посете Вашингтону, где учествује на Годишњем заседању Међународног монетарног фонда (ММФ) и Групације Светске банке, да је Србија потпуно посвећена наставку реформи, и да је оцена светских стручњака да је наша земља светла тачка у економији.

Мали се састао са замеником генералног директора ММФ-а Бо Лијем, потпредседницом Светске банке за Европу и Централну Азију Антонелом Басани, директором Европског одељења у ММФ Алфредом Камером и присуствовао састанку Конституенце. 

Министар Мали је на маргинама скупа у Вашингтону разговарао и са министром финансија Пољске Андрејом Доманским и са министарком финансија Швајцарске Карин Келер-Шутер.

Мали је, сумирајући разговор са Бо Лијем, истакао да је нови договорени трогодишњи аранжман Србије са ММФ-ом, који неће подразумевати никакво коришћење финансијских средстава, јасан показатељ наставка реформи које смо започели 2015. године и потврда да и у тешким светским условима успевамо да очувамо макроекономску стабилност.

„Урадили смо добар посао, састанак је био добар. Указано је на сва глобална искушења са којима се цео свет тренутно суочава, али је истакнуто да је за Србију важно што је добила инвестициони кредитни рејтинг и да је у односу на друге земље светла тачка у овој светској глобалној кризи“, рекао је Мали.

Он је поручио да је Србија урадила велики посао, те истакао важност наставка реформи у области енергетике, реформу Пореске управе, јавних предузећа.

„Хоћемо да кроз даље структурне реформе покажемо да смо потпуно посвећени томе да наша економија расте, и да окружење у коме наша и страна предузећа послују буде што стабилније и што интересантније, повољније, атрактивније“, рекао је Мали.

Он је поручио да је постигнута сагласност да је Србији потребно да настави са изградњом основне, базичне инфраструктуре, нових ауто-путева, брзих саобраћајница, пруга, постројења за производњу електричне енергије.

„То су ствари које мењају Србију. Домаћини смо ЕКСПА 2027. године и веома је важно да остваримо све циљеве које смо зацртали, а ту су и повећање плата до просечне зараде од 1.400 евра 2027. године, 650 евра просечне пензије и минималне зараде у износу од 650 евра. То су циљеви од којих не одустајемо“, истакао је први потпредседник Владе. 

Он је и сарадњу Србије са Светском банком оценио као добру, истичући поруке које је Србија добила на састанку са потпредседницом те Групације Антонелом Басани које су, како је рекао, потврда напорима које чинимо да нам економија буде још боља и дају кредибилитет свим реформама које спроводимо. 

Мали је навео да је обим сарадње Србије са Светском банком око 4,6 милијарди евра, колико је вредан портфолио који, истакао је, чине пројекти који покривају све аспекте друштвеног и економског живота. 

„И са ММФ-ом и са Светском банком имамо изузетно добру сарадњу. Настављамо са реформама, наша економија расте, удео јавног дуга у БДП-у износи 46,5 одсто, што је испод нивоа Мастрихта, али и нивоа просека задужења света од 93 одсто, а што су све ствари које Србију данас у Вашингтону, пред целим светом, представљају у потпуно другачијем светлу, бољем, атрактивнијем, стабилнијем. То је Србија коју желимо да градимо и у годинама пред нама“, нагласио је министар финансија.

Упитан да ли ће Србија моћи да одговори договору са ММФ-ом да дефицит буџета држи испод три одсто, министар финансија је истакао да је то апсолутно достижан задатак за Србију, те да ће тај ниво дефицита омогућити даље смањивање јавног дуга у односу на БДП, али и остварење циљева дефинисаних Програмом „Србија 2027“, који подразумева велика улагања, као што су завршетак свих започетих брзих саобраћајница, брзе пруге до Мађарске, наставак изградње брзе пруге и до границе са Северном Македонијом, те завршетак улагања у области пољопривреде, енергетског сектора, образовања, културе, спорта, туризма. 

„Дефицит до три одсто је баланс између никада већих инвестиција које чине нашу економију и окружење бољим и атрактивнијим, али и задржавање и чување макроекономске стабилности“, закључио је Синиша Мали. 

Сличне теме

Представљен пројекат успостављања Националног једношалтерског система

Представљен пројекат успостављања Националног једношалтерског система

Позив на вебинар еАкцизе

У четвртак вебинар о еАкцизама

Мали: Закон о подршци младима за куповину првог стана је закон за будућност

Мали: Закон о подршци младима за куповину првог стана је закон за будућност