Читај ми

Синиша Мали: Користимо сваку прилику да привучемо стране инвеститоре

1/3

Први потпредседник Владе и министар финансија Синиша Мали учествовао је данас на самиту „Global Banking & Markets: CEE, CIS & Turkiye 2024“ који се одржава у Истанбулу, на коме је представио економске резултате Републике Србије и пројекат EКСПO 2027. 

„Овакви скупови за нас су веома важни. Имали смо прилику да пред 600 инвеститора, представника разних фондова из земаља централне и источне Европе, Турске и земаља бившег Совјетског Савеза представимо Србију и говоримо о резултатима које смо остварили. То је прилика да привучемо нове инвеститоре и ми то користимо“, рекао је Мали након панела на коме је учествовао. 

Како је рекао то увек значи и нове фабрике, нови напредак, нова радна места и на крају крајева и веће плате, пензије.  

Први потпредседник је истакао да је једна од најважнијих ствари за Србију привлачење инвестиција нарочито имајући у виду чињеницу да је Србија сада једина земља у региону западног Балкана са инвестиционим рејтингом, једина земља која је кандидат за пуноправно чланство у Европској унији са овим кредитним рејтингом. 

„Ушли смо у групу развијених земаља и хоћемо да се такмичимо са њима, да будемо још бољи и да још већи број инвеститора и инвестиција привучемо у нашу земљу“, рекао је Мали новинарима у Истанбулу.

Он је поновио да је за првих девет месеци ове године раст у еврозони око 0,7 одсто, док је у истом периоду економија Србије расла 3,9 одсто. Такође, објаснио је, удео јавног дуга у БДП-у Србије је 46,5 одсто, док је просек еврозоне 88,1 одсто. 

„Радимо добро. То се види кроз повећања плата и пензија, минималне зараде, кроз то да ниједну инвестицију у нашој земљи нисмо зауставили. Са инвестиционим кредитним рејтингом хоћемо да идемо још корак даље, хоћемо да прикупљамо још више новца за велике пројекте које радимо, хоћемо да завршимо мрежу ауто-путева и брзих саобраћајница које тренутно градимо. Хоћемо да наставимо да градимо брзе пруге, да улажемо у наше школе, болнице у све оно што подиже квалитет живота грађана Србије и ово је прилика за то“, поручио је.

Министар Мали је на самиту у Турској представио и пројекат ЕКСПО речима да је он за Србију прилика не само да се представи целом свету и угости три-четири милиона људи него да се, у међувремену, кроз повезане пројекте даље подиже квалитет живота и инфраструктуре. Како је нагласио, нови уговорени трогодишњи споразум са ММФ-ом биће подстрек да се наставе реформе у Србији. 

„Ту посебно истичем реформу предузећа у јавном сектору јер је циљ да она постану извор раста“, изјавио је и дадао да је лимитиран износ дефицита на три одсто како би и даље задржали и очували макроекономску стабилност.

Мали је додао и да је и председник Србије Александар Вучић синоћ у обраћању грађанима говорио о неопходности убрзања свих реформских процеса како бисмо испунили све услове за пуноправно чланство у ЕУ, односно да је Србија рокове скратила годину дана што значи да до краја 2026. године морамо испунити све формалне услове за пуноправно чланство у ЕУ. 

„То је за инвеститоре велики сигнал –стабилни смо, кредибилни смо, а са друге стране, то је и велика порука за грађане Србије да не само да подижемо животни стандард, да га приближавамо стандарду и просеку ЕУ него смо потпуно посвећени том циљу да у што краћем временском периоду постанемо део велике европске породице и формално“, рекао је министар финансија. 

Након самита, Мали се у Истанбулу састао и са директором Дојче банке у Турској, Орханом Озалпом са којим је разговарао о могућностима даље сарадње будући да је ова финансијска институција један од великих инвеститора у хартије од вредности Републике Србије и јавна предузећа.

„Веома нам је важан однос са њима али и са другим инвеститорима. Питају каква је ситуација у буџету, који су нам планови за даље, питају какве су нам идеје, како даље планирамо да подижемо БДП, распитују се о даљим инвестицијама у енергетику, пољопривреду. Интересује их све“, рекао је Мали након састанка. 

Он је објаснио да је појачано интересовање инвеститора за Србију резултат добијања кредитног рејтинга те да, инвеститори, у процесу одлучивања где ће улагати, анализирају „крвну слику“ сваке земље. 

„Имамо добре одговоре на свако од њихових питања, зато је ту и кредибилитет који смо изградили и поверење да се инвестира у Србију, и што смо постали земља са кредитним рејтингом први пут у историји”, закључио је први потпредседник. 

Сличне теме

Представљен пројекат успостављања Националног једношалтерског система

Представљен пројекат успостављања Националног једношалтерског система

Позив на вебинар еАкцизе

У четвртак вебинар о еАкцизама

Мали: Закон о подршци младима за куповину првог стана је закон за будућност

Мали: Закон о подршци младима за куповину првог стана је закон за будућност