Читај ми

Синиша Мали: Бринемо о младима, стиже помоћ за куповину првог стана

Држава ће младим људима помоћи у куповини првог стана субвенционисањем стамбених кредита чиме би се омогућило један одсто учешћа за стан и ниска каматна стопа, а такви кредити би могли били доступни већ од 1. марта наредне године, изјавио је данас први потпредседник Владе Србије и министар финансија Синиша Мали.

Како је најавио, током викенда ће председник Србије Александар Вучић изнети коначне детаље планираног програма стамбених кредита за куповину првог стана за младе од 20 до 35 година, а постоји и могућност да се старосна граница повећа, те да је ово радна верзија најновије планиране помоћи младима у Србији.

„Циљ је да покушамо да решимо вероватно најважнији проблем младих јер то је оно што је за њих најбитније и управо зато имамо ову иницијативу председника. Два су највећа проблема код узимања кредита за њих, висина учешћа и висина каматне стопе. Оба проблема овај програм решава“, рекао је Мали гостујући у Јутарњем дневнику РТС-а. 

Он је објаснио да ће се младима, уместо 20 одсто учешћа, колико износи учешће за стан које потражују банке у овом тренутку, младима понудити кредити са учешћем од један одсто. Како је објаснио на примеру кредита од 75.000 евра, то значи да би за узимање овако субвенциониснаог кредита било неопходно учешће од само 750 евра. 

„Држава ће кроз гарантну шему субвенционисати и камату. Ово је невероватан програм који уз државно субвенционсану каматну стопу и ниско учешће, омогућава да дођете до своје прве некретнине“, рекао је Мали.

Он је појаснио да би у наведеном примеру рата прве године отплате таквог кредита износила 93 евра, што је, како је навео, много мање од ренте за стан колико млади и студенти морају да плаћају. Од друге до шесте године отплате кредита, прецизирао је министар, рата би износила 175 евра, док је реална рата за банку много већа, али држава субвенционише остатак. Од шесте године па до истека кредита рочности од 30, 35 или 40 година, појаснио је, рата ће износити шестомесечни еурибор плус два одсто. 

„У овом тренутку то би било око 350 евра, али је у току тренд пада еурибора што значи да ће се и износ рате кредита смањивати. То ће допринети даљем развоју грађевинске индустрије јер ће бити повећана потражња, али је много важнија могућност која се даје младима. Желимо да виде колико је Србија јака, колико се брине о њима и да им дамо мотивацију да будућност граде у Србији и овде заснивају породице“, рекао је Мали. 

Он је додао да нису случајне мере које држава већ спроводи као што су оне за наталитетну политику, односно новчана подршка за рођење првог детета у износу од 500.000 динара, за другорођено дете 600.000 динара, за треће 2,3 милиона динара, четврто 3,2 милиона динара.

То је, како је рекао, новац усмерен на поспешивање наталитета, а сада се планира и новац којим се подржава куповина првог стана, уз програм који се спроводи већ две године, а односи се на мајке које желе да купе прву некретнину и помоћ државе до 20.000 евра за то.

„Ово може да ради само економски јака држава. Наше јавне финансије су стабилне, јер када погледате шта се дешава у Европи и свету, Србија је позитиван изузетак“, истакао је министар.

Први потпредседник је то образложио подацима да је у првих девет месеци ове године стопа раста БДП-а Србије четири одсто, док је стопа раста еврозоне у просеку 0,8 одсто, те да је у овом тренутку Србија друга најбрже растућа економија у Европи уз удео јавног дуга у БДП-у од 46,5 одсто, док је просек еврозоне 89 одсто. 

Мали је истакао да је почетком децембра премашен и прошлогодишњи ниво страних директних инвестиција, уз рекордно ниску стопу незапослености, рекордно високу стопу запослености те да су испуњена сва дата обећања. Он је подсетио да су у децембру повећане пензије 10,9 одсто, од првог јануара следи повећање плата у јавном сектору од осам одсто, за просветне раднике 11 одсто, те да следи и повећање минимналне зараде за 13,7 одсто па ће она износити 457 евра. 

„Пре 12-13 година минимална зарада у Србији износила је око 15.700 динара. Огромне су разлике и показали смо да економија у Србији побеђује. Зато је ово идеалан тренутак да, не само покажемо снагу јавних финансија, већ и да знамо, можемо и желимо да бринемо о онима који су будућност Србије, а то су млади“, рекао је министар. 

Он је поручио да би закон који би ово омогућио могао да буде усвојен после Божића, на седници парламента у другој половини јануара, што би значило, како је рекао, да би већ 1. марта могао почети да се примењује. 

Он је подсетио да је држава већ реаговала на сличан начин у ковид кризи, ка привреди, када банке нису радо одобравале кредите, а држава је надокнађивала трошак банкама и више од 40.000 привредника је искористило ту гарантну шему. 

„То је био начин на који смо спасили економију и радна места“, поручио је министар. 

Он је појаснио на примеру рате кредита од 175 евра да ће држава исплаћивати банкама још 124 евра, што чини субвенционисану каматну стопу тог кредита од 3,5 одсто.  

„Желимо да ово буде један од најуспешнијих програма за младе, анализирали смо све детаље, са НБС-ом смо остварили комуникацију са пословним банкама, све што треба смо урадили“, рекао је Мали. 

Како је додао, чекали смо економске резултате да имамо јасну слику, а у овом тренутку имамо око 600 милијарди динара на рачуну, очувану макроекономску стабилност, високу стопу раста и знамо да у наредним годинама држава може да издржи наведени програм јер су пројекције да ће он коштати између 40 и 50 милиона евра.

„Новца има, овде су важни приоритети. Нисмо зауставили ниједну инвестицију, настављамо да градимо ауто-путеве, пруге, болнице, школе, вртиће, да улажемо у енергетику. Циљ нам је да 2027. године када смо домаћини највеће светске манифестације те године, достигнемо просек плата од 1.400 евра, пензија од 650 евра и минималне зараде од такође 650 евра“, поручио је министар.

Он је додао да је Србија у тој динамици будући да се очекује да просечна плата у децембру ове године пређе 900 евра.  

„Озбиљно водимо економску политику упркос огромним глобалним изазовима. Србија има јасну стратегију очувања економске стабилности. Хоћемо да младима обезбедимо сигурнију и успешнију будућност у Србији“, закључио је први потпредседник Владе. 

Сличне теме

Представљен пројекат успостављања Националног једношалтерског система

Представљен пројекат успостављања Националног једношалтерског система

Позив на вебинар еАкцизе

У четвртак вебинар о еАкцизама

Мали: Закон о подршци младима за куповину првог стана је закон за будућност

Мали: Закон о подршци младима за куповину првог стана је закон за будућност