Читај ми

Рејтинг агенција S&P повећала кредитни рејтинг Србије

Рејтинг агенција Standard and Poor’s (S&P) повећала је кредитни рејтинг Републике Србије на BB+ са BB са позитивним изгледом за даље побољшање.

Према оцени агенције, одлука о повећању  кредитног рејтинга Србије, донета је на основу стабилне економске политике, усмерене ка даљем јачању макроекономских показатеља и смањењу јавног дуга. Пројектован је раст БДП-а Републике Србије за 2019. и 2020. годину у износу од 3,6% и 4%, респективно.

Унапређење кредитног рејтинга још једна је потврда економског напретка и резултата које остварује Република Србија.

Агенција истиче фисклану дисциплину Владе Републике Србије и посвећеност фискалној консолидацији, која је допринела континуираном примарном фискалном суфициту државе у просеку од 3,2% БДП-а у 2017. и 2018. години. Тренд је настављен и у 2019. години, и за првих десет месеци остварен је фискални суфицит од преко 1% БДП-а. Агенција S&P очекује да ће фискална стабилност бити очувана и у наредном периоду – како по основу чврсте контроле текућих расхода, тако и по основу раста економске активности и снажног раста пореских прихода.

Макроекономска стабилизација и поправљање пословног амбијента допринели су високом приливу страних директних инвестиција (СДИ). Агенција наводи да би даљи раст СДИ подржао раст извоза и БДП-а, што би био кључни фактор за повећање кредитног рејтинга у наредној години. Од 2015. године Република Србија остварује пуну покривеност текућег дефицита СДИ, што указује на дугорочну одрживост њене екстерне позиције. У средњем року, очекујe се да ће текући дефицит износити око 5% БДП-а и да ће приливи СДИ остати више него довољни за његову покривеност.

Побољшани фискални резултат, пад каматних стопа и апресијација валуте омогућили су Влади Републике Србије да јавни дуг стави на чврсту силазну путању. Како наводи агенција, у протеклом периоду остварено је значајно смањење учешћа јавног дуга у БДП-у, и да ће тај тренд бити настављен и у наредном периоду.

У саопштењу се констатује да је побољшана валутна структура јавног дуга, као и је остварен продужетак рочности јавног дуга. Побољшана валутна структура дуга остварена је превасходно смањењем учешћа доларског дуга, на који је у великој мери утицала трансакција превременог откупа доларских обвезница у јуну и новембру месецу ове године.

Средствима која су остварена новом емисијом еврообвезница на међународном финансијском тржишту превремено су откупљене раније емитове доларске еврообвезнице, у укупном износу од око 1,7 милијарду долара и остварени повољни услови на међународном финансијском тржишту капитала, по најнижој каматној стопи од 1,5% (купонска стопа) са роком доспећа од 10 година. Учешће динарског дуга у укупном јавном дугу Републике Србије на крају октобра ове године повећано је на око 28%, док је учешће доларског дуга у укупном јавном дугу смањено на 19,7% на крају новембра ове године.

Рејтинг агенција позитивно оцењује ниску и стабилну инфлацију која је у октобру износила 1,0% уз истовремену стабилност девизног курса.

Јачање банкарског сектора, посебно у погледу квалитета активе, подржало је снажнији раст кредитне активности. Удео НПЛ смањен је на 4,7% на крају септембра у односу на око 23% колико је износио у 2015. години.

У извештају се позитивно оцењује раст инвестиционих улагања, побољшање услова на тржишту рада, раст извоза, као и јачање банкарског система. 

Сличне теме

Србија проналази своје изворе раста, што води ка даљем побољшању животног стандарда

Србија проналази своје изворе раста, што води ка даљем побољшању животног стандарда

Велико интересовање компанија за учешће на ЕКСПО изложби, америчке фирме добродошле

Велико интересовање компанија за учешће на ЕКСПО изложби, америчке фирме добродошле

Представљене измене за унапређење система електронских фактура

Представљене измене за унапређење система електронских фактура