Читај ми

Потписани уговори за гарантну шему ДФЦ, помоћ за мала и средња предузећа

1/6

Америчка међународна развојна финасијска корпорација (ДФЦ) најавила je данас нов портфељ гаранција са ПроКредит банком, Адико банком, Банком Интеза и Рајфајзен банком, а у сарадњи са Министарством финансија Републике Србије и мисијом Америчке агенције за међународни развој (УСАИД) у Србији.  

Гаранције ДФЦ-а обезбедиће до 272 милиона долара за мала и средња предузећа у Србији, укључујући предузећа у власништву жена, предузећа у руралним крајевима, као и за пољопривреднике. Овај програм помоћи ће предузећима у Србији да добију приступ финансирању који им је неопходан за раст, увођење нових технологија, дизајн нових производа и испуњавање променљивих захтева како домаћег, тако и међународног тржишта.  

„Покретање ове гарантне шеме је за Републику Србију и њену привреду од огромног значаја. Очекујемо да ће овај пројекат допринети даљој стабилизацији и оснаживању наше привреде и предузетништва у Србији, након пандемије корона вируса и у време тренутне светске економске кризе. Овај пројекат је показатељ да постоји поверење америчке администрације у економске реформе које спроводимо у Србији, а које су допринеле претварању Србије у атрактивну инвестициону дестинацију. Сматрамо да покретање ове гарантне шеме представља потврду добрих и квалитетних односа између наше две земље, Републике Србије и Сједињених Америчких Држава и да ћемо у наредном периоду имати још много квалитетних, заједничких пројеката,” изјавио је министар финансија Синиша Мали.   

Захваљујући се Министарству финансија, ДФЦ-у и банкама на постигнутом договору о гарантној шеми за кредите, амбасадор САД у Србији Кристофер Хил је нагласио важност таквог начина финансирања предузећа у Србији: "Мала и средња предузећа су заиста средиште савремене привреде. Људи који имају способност да смисле идеју, да је изнесу на тржиште и да напредују са њом брзо... Питање је како наћи средства и како тај поступак може бити једноставнији. Јер ако вам падне на памет идеја у понедељак, боље би вам било да знате како да је финансирате у уторак. Јер ако то не знате, средства за своју идеју обезбедиће неко други," рекао је амбасадор Хил

Поделом ризика, гаранције ДФЦ-а омогућиће банкама да дају позајмице оним предузећима која обично не могу да их добију, затим да одобравају позајмице са дужим периодом отплате, да уговарају боље услове позајмица и да шире своје пословање – између осталог, и на неке неразвијеније делове Србије. 

Потпредседница ДФЦ-а Марјам Kошарај је рекла: „ДФЦ је поносни партнер ове четири банке и мисије УСАИД-а у Србији у циљу пружања подршке предузећима у Србији. Ово партнерство ће створити нове могућности финансирања за мала и средња предузећа и оснажиће привреду Србије”.   

Kао допуна кредитним гаранцијама, УСАИД-ов пројекат „Велика мала привреда“ помоћи ће у идентификовању најпогоднијих предузетника и предузећа за овакву врсту кредитирања, посебно у мање развијеним подручјима Србије, и пружиће техничку помоћ предузећима како би испунила неопходне стандарде за добијање оваквог кредита. 

 

Сличне теме

Мали: Наши економски резултати показују да смо светла тачка у Европи

Мали: Наши економски резултати показују да смо светла тачка у Европи

Синиша Мали:  Микро бизниси имају велики утицај на привредни раст и развој целе економије

Синиша Мали: Микро бизниси имају велики утицај на привредни раст и развој целе економије

Мали потписао уговoрe са представницима француског трезора и конзорцијумом Suez-Vinci

Мали потписао уговoрe са представницима француског трезора и конзорцијумом Suez-Vinci