Читај ми

Потписан Протокол о Програму развојне сарадње Србије и Немачке

1/2

Представници влада Републике Србије и Савезне Републике Немачке потписали су данас у Берлину Протокол о Програму развојне сарадње за 2023 - 2024. годину. 

Протокол у вредности 183,5 милиона евра у име српске делегације потписао је државни секретар Министарства финансија Гојко Станивуковић.

„Овај документ нам даје простор за интензивирање сарадње у области одрживог економског развоја, климатских промена, заштите животне средине и енергетике, добре управе и владавине права“, рекао је Станивуковић.

Он је изразио захвалност Влади Савезне Републике Немачке на дугогодишњој подршци у процесу евроинтеграција и спровођењу комплексних и изазовних стратешких реформи у Србији. 

„Берлински процес је дао снажан допринос реформском путу Србије али и региона“, истакао је Станивуковић и додао да су на последњем Самиту одржаном 3. новембра потписана три споразума у оквиру слободног кретања људи, енергетске безбедности и зеленој трансформацији Западног Балкана. 

Он је додао да Србија остаје потпуно посвећена процесу приступања Европској унији те да итекако зна да цени подршку Немачке која није изостала у том процесу. 

„Готово 1.000 немачких фирми у Србији које запошљавају више од 76.000 људи су јасан показатељ присутности Немачке у свим виталним секторима српске економије“, рекао је Станивуковић током говора у Берлину. 

Он је подвукао и да је новоформирана српска Влада одлучна у наставку неговања добрих односа са Немачком. 

Државни секретар Станивуковић изразио је задовољство досадашњим постигнутим резултатима у приоритетним областима од обостраног интереса, са видљивим економским ефектима. 

Он је немачким партнерима изнео податке о економском резултату Србије за ову годину истичући да је бруто домаћи производ у првом кварталу убележио раст од 4,3 одсто, другом 3,9 уз успоравање раста у трећем од 1,1 одсто.

Подсетио је и на један од највећих економских успеха – снижавање стопе незапослености на рекордних 8,9 одсто те одржавање нивоа јавног дуга на 53,7 одсто, испод нивоа договореног у Мастрихту од 60 одсто БДП-а.

Станивуковић је додао и да је до краја октобра ниво страних директних инвестиција достигао 3,3 милијарде евра што је, у поређењу са истим периодом прошле године, раст од 8,1 одсто, закључио је. 

Савезна Република Немачка је први спољнотрговински партнер Србије, највећи страни инвеститор и најважнији билатерални донатор. Од 2000. године до данас уложено је око 2,3 милијарди евра за развојну сарадњу. 

Делегација немачке стране предвођена представницима Савезног министарства за економску сарадњу и развој, државним секретарима Нилсом Аненом и Јоханом Фласхбартом, Фолкером Елом и Хајке Офен-Варнекеом, указали су на важност заједничких европских вредности као основе за успешну билатералну сарадњу и похвалили Владу Републике Србије на одличној сарадњи.

Такође су истакли да ће и будућа помоћ немачке развојне политике бити усмерена ка процесу приступања Републике Србије Европској унији, уз интензивирање сарадње у области климатског деловања.

Потписивању Протокола претходили су интезивни билатерални преговори представника делегација двеју влада, који су резултирали успостављањем заједничког интереса за наставак двадесетдвогодишњег дијалога о развојној политици и сарадњи између Влада Републике Србије и Савезне Републике Немачке.

Сличне теме

Мали: Наши економски резултати показују да смо светла тачка у Европи

Мали: Наши економски резултати показују да смо светла тачка у Европи

Синиша Мали:  Микро бизниси имају велики утицај на привредни раст и развој целе економије

Синиша Мали: Микро бизниси имају велики утицај на привредни раст и развој целе економије

Мали потписао уговoрe са представницима француског трезора и конзорцијумом Suez-Vinci

Мали потписао уговoрe са представницима француског трезора и конзорцијумом Suez-Vinci