Читај ми

Одржан први радни састанак пет билатералних пословних удружења са Министарством финансија и Привредном комором Србије

Вршилац дужности помоћника министра финансија у Влади Републике Србије Огњен Поповић учествовао је данас, заједно са директором Сектора за стратешке анализе, услуге и интернационализацију Привредне коморе Србије Михаилом Весовићем, на онлајн радном састанку између фирми-чланица пет билатералних пословних удружења у Србији. 

Током радног састанка „Макроекономска кретања привреде Републике Србије у контексту КОВИД-19“, коме су присуствовали представници Швајцарско-српске трговинске коморе, Хеленског Пословног Удружења, Хрватског пословног клуба, Словеначког пословног клуба и Белгијско-српске пословне асоцијације, представљена су текућа, као и очекивана кретања домаће привреде. 

Том приликом, в.д. помоћникa министра финансија Огњен Поповић истакао је да је укупна вредност државне помоћи привреди у 2020. години износила 12,9% БДП, а да трећи пакет подршке ове године износи 4,5% БДП. 

„Основни циљеви мера подршке привреди су, између осталог, и очување привредних капацитета и ликвидности, нарочито у сектору микро, малих и средњих привредних субјеката. Министарство финансија спроводи одговорну фискалну политику и наставља са интензивирањем реформских процеса са циљем санирања последица пандемије КОВИД-19 на економију и омогућавања одрживог развоја српске привреде“, навео је Поповић. 

Он је објаснио да постоје три кључна реформска циља Министарства финансија. 

„То су нови Закон о дигиталној имовини, фискализацији и е-фактурама, као и активности које се тичу даљег развоја финансијског система“, рекао је Поповић и додао да је комуникација државе са привредом кључна за заједничко проналажење решења која ће омогућити даље унапређење пословног окружења. 

Директор Сектора за стратешке анализе, услуге и интернационализацију ПКС Михаило Весовић представио је основне макроекономске податке домаће економије и нагласио да је Србија једина од земаља региона Западног Балкана за коју се процењује опоравак од последица пандемије већ у 2021. години. 

„Када је у питању спољно-трговинска размена, укупан извоз Србије у 2020. години незнатно је нижи у односу на претходну годину – за око 3%. Србија је у првом кварталу 2021. године забележила раст извоза од 13,8% у односу на исти квартал претходне године“, рекао је Весовић. 

Он је истакао и да је сектор услуга један од покретача привредног опоравка земље, те да је у 2020. години суфицит у размени овог сектора са иностранством износио 1,1 милијарди евра.

Сличне теме

Србија проналази своје изворе раста, што води ка даљем побољшању животног стандарда

Србија проналази своје изворе раста, што води ка даљем побољшању животног стандарда

Велико интересовање компанија за учешће на ЕКСПО изложби, америчке фирме добродошле

Велико интересовање компанија за учешће на ЕКСПО изложби, америчке фирме добродошле

Представљене измене за унапређење система електронских фактура

Представљене измене за унапређење система електронских фактура