Читај ми

Министар Мали уручио амбасадорки Чен Бо Нацрт Средњорочног плана сарадње

1/3

Министар финансија у Влади Републике Србије Синиша Мали уручио је данас амбасадорки НР Кине Чен Бо Нацрт Средњорочног плана сарадње до 2025. године, са циљем унапређења свеобухватне билатералне сарадње између две земље. 

Предлог о изради Средњорочног плана сарадње је настао на иницијативу министра финансија и амбасадорке НР Кине у новембру 2020. године, а нацрт је сачинила Радна група за инвестициону сарадњу са НР Кином, која је оформљена у марту 2021. године.

Саговорници су се сагласили да ће Средњорочни план сарадње умногоме допринети још чвршћој сарадњи између све земље, и ефикаснијем спровођењу заједничких пројеката. Како су истакли, на тај начин ће „челично пријатељство“, бити још јаче.

Средњорочни план се састоји од 15 приоритетних области: туризам, дигитализација, слободне зоне, привреда, друмска инфраструктура, железничка инфраструктура, енергетика, јавна безбедност, култура и информисање, омладина и спорт, здравство, заштита животне средине, просвета, наука и технолошки развој, рад, запошљавање, борачка , социјална питања и иновације.

Министар финансија је рекао да је актуелна сарадња најразвијенија у домену инфраструктуре, као и да је изградња инфраструктурних пројеката апсолутни приоритет председника Србије Александра Вучића и Владе РС. Како је истакао, важно је да се грађанима Србије обезбеди бољи квалитет живота, чему управо ти пројекти и доприносе, као и већем привредном расту.

Поред конкретних предлога српске стране, које су и до сада биле везане за инфраструктурне пројекте и изградњу одређених деоница аутопутева, железница, унапређења рада термо и хидро електрана, главни акценат предлога будуће сарадње је на дигитализацији, унапређења заштите животне средине кроз унапређење комуналне инфраструктуре, система управљања отпадом и отпадним водама, унапређења туристичких потенцијала, размене добре праксе и експертизе ради унапређења правног оквира у разним сферама од културе, јавног здравља па све до јавне безбедности.

Министар финансија и амбасадорка НР Кине су разговарали и о увођењу директне авио линије између Београда и Пекинга или Шангаја, о чему су претходно говорили председник Србије Александар Вучић и председник НР Кине Си Ђинпинг. Закључено је да за тако нешто постоји воља са обе стране, те да је важно да се у наредном периоду договоре и све друге појединости, како би у другој половини наредне године могао да се полети први авион директно из српске престонице ка неком од поменута два кинеска града.

Сличне теме

Србија проналази своје изворе раста, што води ка даљем побољшању животног стандарда

Србија проналази своје изворе раста, што води ка даљем побољшању животног стандарда

Велико интересовање компанија за учешће на ЕКСПО изложби, америчке фирме добродошле

Велико интересовање компанија за учешће на ЕКСПО изложби, америчке фирме добродошле

Представљене измене за унапређење система електронских фактура

Представљене измене за унапређење система електронских фактура